J&T Banka: ČR - Průmysl v červnu prudce zabrzdil, obchodní bilance i tak s vyšším přebytkem

14:14 | B Z | Diskuze

Průmyslová výroby - červen

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Průmyslová výroby - červen

Průmyslová výroba v červnu byla meziročně nižší o 6,4 % r/r, což překonalo očekávání (-2,0 % r/r). Výsledky negativně ovlivnila sezónnost (-1 pracovní den), ovšem i sezóně očištěná průmyslová výroba propadla o 2,8 % m/m (+1,2 % v květnu) a meziročně byla nižší o 3,8 %. Celkově jde o nejhlubší propad domácího průmyslu za posledních 6 let.

 

Výrazné zhoršení situace v domácím průmyslu, které naznačují předstihové ukazatele (např. indexy nákupních manažerů) od března, se v tvrdých datech projevilo s tříměsíčním zpožděním. Propad produkce se v červnu netýkal jednoho sektoru, ale řada oborů napříč celým průmyslem vykázala propad produkce o 3-7 % r/r. Klíčová výroba aut klesla o 4 % r/r (příspěvek -0,8 procentního bodu). Prudce propadla hodnota nových zakázek (-10 % r/r vs. +6 % prům. za březen-květen) a to kvůli zahraničním zakázkám (-11 % r/r). Šlo o nejhlubší propad zakázek za poslední 3 roky. Propad zakázek je opět plošný a jde napříč celým průmyslem.

 

Za celé 2Q průmyslová produkce vůči 1Q vzrostla o 0,7 % q/q a meziročně byla vyšší o 0,8 %.

 

Až do května domácí průmysl odolával negativnímu vývoji, kterým procházel německý průmysl od podzimu a který několik měsíců naznačoval i vývoj předstihových ukazatelů. Červnový pokles průmyslu nemusí být výjimkou a bude pravděpodobně pokračovat alespoň během 3Q, protože předstihové ukazatele (indexy nákupních manažerů) naznačily další výrazné zhoršení podmínek v průmyslu v červenci u nás i v Německu. Samotné výsledky za červenec a srpen ještě může ovlivnit načasování celozávodních dovolených, ale celkový trendový vývoj by měl být negativní.

Za celý rok očekáváme výsledek průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018), ovšem nadále rostou rizika na straně dalšího zpomalení.

 

 

Obchodní bilance – červen

Obchodní bilance v červnu vykázala přebytek 18,4 mld. CZK (14 mld. v červnu 2018). Meziročně propadl objem exportu (-4 % r/r), což odráželo pokles domácí průmyslové produkce. Ovšem vše dokázal více než kompenzovat propad importu (- 6 % r/r) a v konečném součtu přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl. Propad exportu se týkal především obchodních partnerů v eurozóně (-5 % r/r), naopak vývozy mimo EU vzrostly o 1 % r/r. Pokles exportů se týkal všech položek a vývoz aut (-4 % r/r) byl pouze součást širšího trendu. Na dovozní straně se pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun.

Za celé první pololetí obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 115 mld. korun (vloni 91 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (100 mld. v roce 2018).

 

Data jsou horší a odpovídají opatrnostnímu přístupu bankovní rady ČNB. Proto nadále předpokládáme, že ČNB úrokové sazby už letos nebude měnit a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na domácí výsledky a vzhledem k vývoji ostatní měn v regionu ráno drobně posílila o 7 haléřů na 25,70 CZK/EUR.

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 10.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Produkce plastů láme rekordy.

Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují mírně v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, Japonská ekonomika ve 4Q zřejmě oslabila více, než se čekalo

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.