J&T Banka: ČR - Průmysl v červnu prudce zabrzdil, obchodní bilance i tak s vyšším přebytkem

14:14 | B Z | Diskuze

Průmyslová výroby - červen

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Průmyslová výroby - červen

Průmyslová výroba v červnu byla meziročně nižší o 6,4 % r/r, což překonalo očekávání (-2,0 % r/r). Výsledky negativně ovlivnila sezónnost (-1 pracovní den), ovšem i sezóně očištěná průmyslová výroba propadla o 2,8 % m/m (+1,2 % v květnu) a meziročně byla nižší o 3,8 %. Celkově jde o nejhlubší propad domácího průmyslu za posledních 6 let.

 

Výrazné zhoršení situace v domácím průmyslu, které naznačují předstihové ukazatele (např. indexy nákupních manažerů) od března, se v tvrdých datech projevilo s tříměsíčním zpožděním. Propad produkce se v červnu netýkal jednoho sektoru, ale řada oborů napříč celým průmyslem vykázala propad produkce o 3-7 % r/r. Klíčová výroba aut klesla o 4 % r/r (příspěvek -0,8 procentního bodu). Prudce propadla hodnota nových zakázek (-10 % r/r vs. +6 % prům. za březen-květen) a to kvůli zahraničním zakázkám (-11 % r/r). Šlo o nejhlubší propad zakázek za poslední 3 roky. Propad zakázek je opět plošný a jde napříč celým průmyslem.

 

Za celé 2Q průmyslová produkce vůči 1Q vzrostla o 0,7 % q/q a meziročně byla vyšší o 0,8 %.

 

Až do května domácí průmysl odolával negativnímu vývoji, kterým procházel německý průmysl od podzimu a který několik měsíců naznačoval i vývoj předstihových ukazatelů. Červnový pokles průmyslu nemusí být výjimkou a bude pravděpodobně pokračovat alespoň během 3Q, protože předstihové ukazatele (indexy nákupních manažerů) naznačily další výrazné zhoršení podmínek v průmyslu v červenci u nás i v Německu. Samotné výsledky za červenec a srpen ještě může ovlivnit načasování celozávodních dovolených, ale celkový trendový vývoj by měl být negativní.

Za celý rok očekáváme výsledek průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018), ovšem nadále rostou rizika na straně dalšího zpomalení.

 

 

Obchodní bilance – červen

Obchodní bilance v červnu vykázala přebytek 18,4 mld. CZK (14 mld. v červnu 2018). Meziročně propadl objem exportu (-4 % r/r), což odráželo pokles domácí průmyslové produkce. Ovšem vše dokázal více než kompenzovat propad importu (- 6 % r/r) a v konečném součtu přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl. Propad exportu se týkal především obchodních partnerů v eurozóně (-5 % r/r), naopak vývozy mimo EU vzrostly o 1 % r/r. Pokles exportů se týkal všech položek a vývoz aut (-4 % r/r) byl pouze součást širšího trendu. Na dovozní straně se pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun.

Za celé první pololetí obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 115 mld. korun (vloni 91 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (100 mld. v roce 2018).

 

Data jsou horší a odpovídají opatrnostnímu přístupu bankovní rady ČNB. Proto nadále předpokládáme, že ČNB úrokové sazby už letos nebude měnit a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na domácí výsledky a vzhledem k vývoji ostatní měn v regionu ráno drobně posílila o 7 haléřů na 25,70 CZK/EUR.

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.