J&T Banka Bond Weekly

10:41 | E V | Diskuze

CPI PG; EPIf, Aramco, ECB, Fed, brexit

Ilustrativní obrázek
Foto: public

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK

Výnosová křivka mírně klesla asi o 5 bodů, odmazala pohyb z předchozího dne. Domácí výnosy šly v opačném směru, než byl globální vývoj. Výnos 10letého dluhopisu klesl pod 1,95 %. CZK swapová křivka klesla jen nepatrně. 10Y swap sazba se vrátila pod 1,90 %.

TRH - USD

Výnosová křivka druhý týden v řadě rostla, minulý týden vzrostla po celé délce křivky asi o 5 bodů. Výnos 10letého dluhopisu se po 3 týdnech vrátil na 2,55 %. Jen mírně se snížily kreditní prémie u podnikových dluhopisů (u HY pokles OAS v průměru o 10 bodů w/w) a jsou nejnižší za 5 měsíců.

TRH - EUR

Německá výnosová křivka jen drobně vzrostla o 2-4 body a výnos 10letého německého dluhopisu se nadále drží těsně kolem 0,0 %. Kreditní prémie u evropských dluhopisů klesly se téměř nezměnily a zůstaly na svých půlročních minimech.

Forex

Středoevropské měny se obchodovaly v bočním trendu a byly bez větší změn. Koruna k euru se držela lehce nad 25,6 CZK/EUR. Euro k dolaru postupně posílilo z 1,122 na 3 týdenní maximum 1,131 USD/EUR. Pohyb byl bez zpráv, spíše se korigoval předchozí propad. Trh bez reakce přešel zasedání ECB. Britská libra nereagovala na další dění kolem brexitu.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR

CPI PG upsalo perpetuitní dluhopisy za 550 mil. EUR

CPI PG: Kingstown a Investhold podaly v New Yorku žalobu o 3 mld. USD

EP Infrastructure vydalo dluhopisy v objemu 70 mil. EUR

 

ZE ZAHRANIČÍ

Rekordní emise dluhopisů Aramco Zasedání

ECB bez překvapení

Zápis Fedu potvrdil výrazný holubičí obrat

EU schválila další odsun brexitu s řadou podmínek

 

ČR    CPI PG    neutrální zpráva

Realitní investor CPI Property Group (CPI PG) upsal perpetuitní dluhopisy v objemu 550 mil. EUR. Dluhopisy nesou pevnou úrokovou sazbu 4,875 % p.a., jsou podřízené vůči seniorním dluhopisům firmy a obchodují se od čtvrtka veřejně na burzách v Německu. Perpetuitu může emitent svolat nejdříve v r. 2025. CPI PG vydala perpetuitu již loni, a to s kupónem 4,375 %.

CPI PG    negativní zpráva

Ve středu 10.4. podaly fond Kingstown Capital Management a investiční společnost Investhold žalobu na CPI Property Group u soudu v New Yorku. V žalobě se domáhají odškodnění ve výši 3 mld. USD (=69 mld. korun) za údajné škody, které měly vzniknout při investici Kingstownu do Orco Property Group. Podle žaloby ovládly společně s R. Vítkem Orco firmy, které s ním jednaly ve shodě, a měly proto po překročení třetinového podílu nabídnout ostatním akcionářům odkup akcií. Žaloba také napadá způsob, jakým byl v Orku navýšen kapitál, a rovněž uvádí, že z Orka byla poté prodána aktiva pod cenou do CPI. Investhold navíc napadá údajné porušení smluvních podmínek při půjčce CPI v minulosti. Podotýkáme, že tyto spory se již objevily v minulých letech u lucemburských, resp. českých soudů, avšak u žádného ještě nepadl verdikt. Kingstown v minulosti žaloval CPI o 19,5 mil. EUR a loni na podzim navýšil žalobu na 157 mil. EUR. Nejnovější žaloba v New Yorku dále znásobuje žalovanou částku až na 3 mld. USD. CPI PG se proti žalobě důrazně ohradilo a uvedlo, že obvinění postrádá faktický základ a že fondy se obrátily na soud v New Yorku až poté, co se jim několik let nedaří uspět s žalobou v Evropě. CPI PG rovněž zpochybnila, zda má soud v New Yorku pro tuto věc jurisdikci.

EP Infrastructure      neutrální zpráva

Společnost EP Infrastructure (EPIF), která je zásadní částí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), vydala (8. 4. 2019) dluhopisy v objemu 70 mil. EUR (cca 1,8 mld. Kč). Dluhopisy jsou splatné v 8. 4. 2027 a mají pohyblivý kupón. Dluhopisy byly přijaty k obchodování na vídeňské burze a manažerem emise je Banca IMI. Společnost hodlá výnos z dluhopisů použít na všeobecné korporátní účely. EPIF ovládá z 69 % společnost EPH, zbytek kontroluje skupina Macquarie.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Aramco neutrální zpráva

Ropná společnost Aramco, která je státní firma těžící ropu v Saudské Arábii, upsala v úterý dluhopisy v objemu 12 mld. dolarů. Ač šlo o vůbec o první úpis dluhopisů této společnosti, tak vyvolal obrovský zájem. Celkové poptávky investorů přesáhly 100 miliard dolarů, což udělalo z této emise nejvíce přeupsanou nabídku dluhopisů v historii. Převis nabídky byl tak vysoký, že Aramco ač je státní společnost, tak získala levnější financování než má saudsko-arabská vláda. 10letý dluhopis Aramca (3,51 %) se upsal 105 bodů nad výnosem amerických státních dluhopisů a o 13 bodů pod úrovní, za kterou se obchodují podobné státní dluhopisy Saudské Arábie. Prostředky z emise dluhopisů využije saudsko-arabské království na ekonomické reformy. Současně je emise předstupeň úpisů akcií státní firmy Aramco, které bylo několikrát odloženo, poslední termín stanovený je začátek roku

ECB-zasedání   neutrální zpráva

Středeční zasedání ECB bylo bez větších překvapení. ECB podle očekávání sazby nezměnila, ani nedošlo k úpravě výhledu. Celkový tón vystoupení prezidenta ECB Draghiho byl holubičí. Očekávalo se, že ECB upřesní podmínky nového kola půjček bankám (TLTRO-III), které má být spuštěné od září. Ovšem ECB uvedla, že podmínky upřesní až na jednom z dalších zasedání. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že ECB bude analyzovat negativní dopady záporných sazeb a zjišťovat, jak poškozují ziskovost bank. Reakce trhu na zasedání byla minimální.

Fed-zápis    neutrální zpráva

Ve středu večer byl zveřejněn zápis z březnového zasedání (29-30.března) měnového výboru Fedu (FOMC), který ponechal sazby beze změny (2,25-2,50 %). Zápis potvrdil předchozí holubičí obrat v měnové politice Fedu. Vedení Fedu v prohlášení na konci března odvolalo možnost, že by letos Fed zvyšoval sazby. Dle zápisu, několik členů měnového výboru je připravenou sazby zvýšit či snížit v závislosti na přicházejících datech. Vedení Fedu také diskutovalo další vývoj bilance, nakonec se rozhodlo proces snižování bilance postupně ukončit na konci září. Finanční trhy (akcie, dluhopisy, zlato, dolar) na zveřejněný zápis nereagovaly.

Brexit neutrální zpráva

Na mimořádném summitu EU včera v noci došlo k dalšímu odkladu brexitu, který má ovšem řadu podmínek. Nově Británie má možnost zůstat v EU až do konce října, pokud to nezmění jedna z podmínek. Jednou je, že na konci června, pokud Británie bude v EU, se provede zhodnocení pokroku v přípravách na opuštění EU. Pokud britský parlament v následující době schválí dohodu o vystoupení, tak by Británie opustila EU následující měsíc. Pokud Británie bude v EU během května, tak musí uspořádat volby do Evropského parlamentu. Další podmínkou je, že Británie již nesmí s EU znova začít vyjednávat o podmínkách vystoupení a nesmí obstrukcemi komplikovat provoz EU.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.