J&T Banka Bond Weekly: 8/5/2019

10:55 | B Z | Diskuze

ČR beze zpráv, Chevron, Exxon

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK Výnosová křivka kvůli zahraničnímu vývoji propadla o 20-25 bodů. Křivka v duraci 2- 10Y se drží kolem úrovně 1,1 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). CZK swapová křivka klesla přes 10 bodů, 10Y swap sazba se dostala pod 1,4 %.

TRH - USD Výnosová křivka propadla o 15-20 bodů na nová 3letá minima. Trh ve středu bez reakce přešel zasedání Fedu, který snížil sazby, ale obavy ze zpomalení globální ekonomiky a vyhrocení vyjednávání mezi USA a Čínu vyvolalo až panickou reakci během pátečního obchodování. Výnos 30letého dluhopisu poprvé od října 2016 klesl pod 2,40 %. Kreditní prémie se na závěr týdne prudce zvýšily na měsíční maximum.

TRH - EUR Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny propadly o 10-15 bodů a posunuly se na nová rekordní minima. Výnos německého 10letého dluhopisu se krátce dostal i pod (-0,50 %). Výnosová křivka do 30Y je záporná. Trhy se obávají zpomalení ekonomiky. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů se drobně zvedly, ale k žádné výraznější změně nedošlo.

Forex Dolar k euru posílil na 2leté maximum 1,104 USD/EUR. Fed sice snížil úrokové sazby, ale trh považoval vyznění zasedání jako málo holubičí. Středoevropské měny následně mírně oslabily. Koruna k euru klesla na 2měsíčn minimum 25,8 CZK/EUR. Britská libra propadl k dolaru přes 2 % t/t na 2leté minimum (1,121 USD/GBP). Trhy se bojí, že s novým premiérem Johnsonem rostou šance na tzv. hard brexit.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR

ČNB podle očekávání beze změny, bankovní rada bude dál vyčkávat Propad předstihových ukazatelů v průmyslu Passerinvest: Zlepšení výsledků a zařazení Nové Karoliny; kovenanty splněny CPI PG vydala další dolarové dluhopisy Natland navýšil objem emise dluhopisů

 

ZE ZAHRANIČÍ

Fed snížil úrokové sazby a další snížení nevyloučil USA uvalí nová cla na čínské zboží Rekordní minima u evropských dluhopisů

 

ČR

ČNB neutrální zpráva

Ve čtvrtek bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 % (2T repo). Hlasování bylo jednomyslné, na rozdíl od června nikdo tentokrát pro zvýšení sazeb nehlasoval. Nová makroekonomická prognóza ČNB zvedla výhled a doporučila bankovní radě zvýšit úrokové sazby. Ovšem bankovní rada asi sleduje zahraniční vývoj s většími obavami, než jaké jsou zahrnuty v oficiální prognóze a zvyšovat sazby neplánuje. Dokonce celková rizika vidí bankovní rada jako proti-inflační kvůli vnějšímu vývoji. Podle našeho názoru bude ČNB dál vyčkávat a bude se snažit vyhnout unáhleným krokům. Letos žádnou změnu úrokových sazeb ČNB nečekáme. O vývoji v příštím roce pravděpodobně rozhodne, jaký vývoj bude mít ekonomika eurozóny. Finanční trhy přešly zasedání ČNB bez reakce.

 

makro-průmysl negativní zpráva

Ve čtvrtek byly, jako vždy na začátku měsíce, zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu – index nákupních manažerů. Domácí index klesá 12 měsíců v řadě a na konci července se již propadl na 10leté minimum 43,1 bodů a kopíruje vývoj stejného indexu v německém průmyslu (43,2 bodů). Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu a současné úrovně indexu nákupních manažerů odpovídají propadu průmyslové produkce asi o 4-5 % r/r. Indexy nákupních manažerů klesají v celé Evropě, ve většině případů se dostaly pod hranici 50 bodů a naznačují chladnutí aktivity v evropském průmyslu. Na nejnižší úrovně v Evropě klesly indexy v průmyslu v Německu a ČR.

 

Passerinvest Group neutrální/pozitivní zpráva

Realitní skupina Passerinvest Group zveřejnila hospodářské výsledky za r. 2018. Výnosy (hl. tržby z pronájmu) se meziročně zvýšily o 22 % na 942,6 mil. Kč. Hlavním faktorem za nárůstem tržeb je podle nás zařazení kance-lářského projektu New Karolina Office Development v Ostravě do skupiny. K akvizici došlo v březnu 2018. Skupina rovněž v lednu 2018 akvírovala projekt BB C – Vila Domy v Praze-Michli. U tohoto projektu také společnost rozpustila opravnou položku ve výši 66 mil. Kč. Zařazení nových projektů do skupiny a rozpuštění opravné položky pomohlo k prudkému růstu provozního zisku ze 101,4 mil. Kč v r. 2017 na 190,1 mil. loni. Na finanční úrovni pomohl společnosti prodej minoritního podílu v projektu Passerinvest BBC 2, který byl proveden se ziskem vůči účetní hodnotě. Díky zlepšení provozní i finanční úrovně se čistá ztráta prudce snížila z -206,2 mil. Kč předloni na -27,5 mil. Kč v loňském roce. Podotýkáme, že čistá ztráta je u Passerinvest Group způsobena hlavně velkým objemem odpisů (loni 464 mil. Kč), jelikož české účetní standardy (CAS) vyžadují odepisování nemovitostí v rozvaze firmy. Tato pravidla zároveň neumožňují, aby se do zisku promítala rostoucí tržní hodnota nemovitostí. Čistá ztráta proto není hotovostní povahy. Výsledky hodnotíme celkově mírně pozitivně vzhledem ke zlepšení hospodaření na provozní i čisté úrovni. Společnost rovněž oznámila, že k 31.12. 2018 plnila finanční kovenanty na své dluhopisy 5,25/2022. Zadlužení loan-tovalue (LTV) dosáhlo 59 % (povoleno max. 82 %), vlastní kapitál činil 6,2 mld. Kč (požadováno min. 2,6 mld.) a podíl nájemného na dluhu společnosti činil 6,47 % (požadováno min. 4 %).

 

CPI PG neutrální zpráva

Realitní skupina CPI Property Group vydala dolarové dluhopisy v objemu dalších 100 mil. USD z emise 4,75/2023. Celkový objem tak činí 450 mil. USD. Dluhopisy byly vydány nad nominální hodnotou a jejich výnos do splatnosti činí 3,625 %. Mluvčí CPI PG Jakub Velen uvedl pro deník E15, že skupina zvažuje některé akviziční příležitosti. Za získaný objem v dolarech dostane CPI eura v rámci měnového swapu, který navíc financování zlevní na cca 1,2 % p.a.

 

Natland 5,47/2024 neutrální zpráva

Společnost Natland rezidenční investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s., navýšila objem emise dluhopisů 5,47/2024 o 150 mil. Kč. Celkový objem emise je tak 450 mil. Dluhopisy jsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Fed neutrální zpráva

Fed ve středu 31. července podle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů na (2,25 %- 2,50 %). Jde o první snížení sazeb od roku 2008. Zasedání bylo jasně holubičí a naznačilo připravenost Fedu dál uvolňovat měnovou politiku. Hlasování měnového výboru bylo 8:2, když 2 členové chtěli nechat sazby beze změny. V prohlášení Fed naznačil, že v případě potřeby je připraven dál sazby snížit. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že toto snížení je jakási pojistka pro riziko ochlazení ekonomiky. Powell prohlásil, že snížení sazeb není izolovaný krok. Na druhou stranu Powell uvedl, že Fed nezahajuje dlouhou sérii snižování sazeb, což zklamalo trh, který čekal více holubičí vyznění. Navíc Fed oznámil, že okamžitě ukončuje proces snižování bilance, tj. o 2 měsíce dříve než původně oznámil. Trh čekal více holubičí vyznění a v reakci na zasedání výnosy na kratším konci křivky mírně vzrostly, propadla cena.

 

USA-Čína negativní zpráva

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtrk 1. srpna oznámil, že v reakci na pomalý posun v jednání s Čínou od 1. září USA uvalí 10% cla na čínské dovozy v objemu 300 mld. USD. Jde o zboží, které zatím nebylo zatíženo cly, včetně počítačů, mobilních telefonů nebo některých druhů oblečení. Doposud platilo 25% clo na jiné zboží v objemu 250 mld. USD. V součtu tak bude nyní cly zatíženo téměř všechno zboží, které se dováží z Číny do USA. Rozhodnutí trhy překvapilo, jelikož Trump ani jeho poradci v posledních dnech nic podobného nenaznačovali. Trump také uvedl, že celní sazba může růst podstatně výše. Finanční trhy (akcie, dluhopisy) v reakci na tuto zprávu v pátek výrazně propadly.

 

Eurozóna - dluhopisy neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně minulý týden dál prudce propadly a dostaly se na nová rekordní minima. Dluhopisy reagovaly na další slabší data z evropského průmyslu a pak také na obavy, které vyvolalo napětí ve vyjednávání mezi USA a Čínou. Výnos 10letého dluhopisu Německa klesl v pátek na (-0,50 %) a celá výnosová křivka Německa do splatnosti 30Y je záporná. Již u 8 zemí eurozóny včetně Slovenska se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem. Klesají výnosy i ve Středomoří. Výnos u 10letých dluhopisů Portugalska klesl pod 0,3 %. Tento vývoj sráží výnosy dluhopisů i mimo eurozóny. Výnos českého 10etého dluhopisu se poprvé od podzimu 2017 dostal na 1,1 %. Výnosová křivka Švýcarska je v celé délce (do 50Y) hluboce záporna.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.11.2019

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 25.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.11.2019

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.