J&T Banka Bond Weekly 29.4.2019

10:48 | E V | Diskuze

ČNB, EPH, EP Infrastructure, TMR, Rohlik Fin 6,60/23, dluhopis RSBC, plán DRFG, dluhopisové trhy

Ilustrativní obrázek
Foto: public

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK

Výnosová křivka zůstala v minulém týdne zůstala bez výraznější změny. Výnos 10letého dluhopisu se udržel poblíž 1,95 %. CZK swapová křivka vzrostla po celé délce skoro o 10 bodů. Trh se připravuje na možnost, že ČNB na začátku května zvýší sazby. 10Y swap sazba se dostala na dosah 2,0 %.

TRH - USD

Výnosová křivka klesla o 5-10 bodů, trh oživuje svoje spekulace, že Fed do konce roku začne snižovat úrokové sazby. Výnos 2letého dluhopisu po 4 týdnech klesl pod 2,3 %. Kreditní prémie u podnikových dluhopisů zůstaly bez výraznějších změn.

TRH - EUR

Německá výnosová křivka jen drobně klesla o 2-4 body, výnos 10letého německého dluhopisu se dostal těsně pod hranici 0,0 %. Kreditní prémie u bezpečných korporátních dluhopisů zůstaly v Evropě beze změny, naopak u rizikových dluhopisů (high yield) vzrostly asi o 10 bodů.

Forex

Středoevropské měny měly smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Koruna k euru se udržela poblíž 25,7 CZK/EUR. Euro k dolaru celý týden pozvolna ztrácelo, z úrovně 1,125 USD/EUR euro propadlo na 2leté minimum 1,112 USD/EUR. Na závěr týdne euro korigovalo na 1,115 USD/EUR.

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA ČR

Viceguvernér Mora nakloněn zvýšení sazeb EPH kupuje elektrárny v Severním Irsku TMR: Akcionáři na VH schválili cíle na r. 2019 EP Infrastructure: Větší objem vydaných dluhopisů Emise Rohlik Fin 6,60/23 přijata na regulovaný trh Ministerstvo financí chce brzdit boom podnikových dluhopisů Nový dluhopis skupiny RSBC Skupina DRFG chce získat až 2 mld. korun

ZE ZAHRANIČÍ

Aktivita u korporátních dluhopisů se přibrzdila.

ČR ČNB neutrální zpráva

Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že je připraven na květnovém zasedání hlasovat pro zvýšení sazeb, pokud pro to bude hovořit nová prognóza. Při pokračujících inflačních tlacích v ekonomice vidí viceguvernér Mora důvody zvýšit sazby o 25 bazických bodů na 2,00 %. Naopak největším proti-inflačním faktorem je dle Mory riziko výrazného zpomalení v zahraničí. Celkově poslední komentáře z ČNB naznačují, že na dalším zasedání (2. května) rostou šance, že bankovní rada odhlasuje zvýšení sazeb a ukončí pauzu, která trvala předchozí 3 zasedání.

EPH neutrální zpráva

EPH kupuje od AES dvě elektrárny v Severním Irsku. Jedná se o plynovou elektrárnu Ballylumford (instalované kapacita 708 MW) a uhelnou elektrárnu Kilroot (701 MW) včetně bateriového uložiště (10 MW). Cena transakce nebyla zveřejněna. Akvizici musí schválit antimonopolní úřady, dokončení se očekává v létě.

TMR neutrální zpráva

Valná hromada (VH) TMR, která se konala ve středu 17. 4. 2019 schválila cíle na tento rok. Konsolidované tržby by měly dosáhnout 120 mil. EUR (+10,9 % r/r) a EBIDTA 37 mil. EUR (+8,3 % r/r). Podle našich projekcí by TMR mělo dosáhnout v 2019 tržby 119,9 mil. EUR, což je ve shodě s očekáváním managementu. Co se týká zisku EBITDA tak cíl vedení TMR je ve srovnání s našimi odhady (35 mil. EUR) optimističtější.

Rohlik Fin 6,60/23 neutrální zpráva

Dluhopis Rohlik Fin 6,60/23 (ISIN CZ0003521023) bude od úterý 30. dubna přijat na Regulovaný trh burzy v Praze. Emise v objemu 777 mil. korun byla vydaná 31. ledna 2019 jako privátní úpis.

korporátní dluhopisy v ČR neutrální zpráva

Ministestvo financí zkouší přibrzdit velký boom podnikových dluhopisů. Zatím ministerstvo nemá připravený konkrétní návrh, v prvním kroku by mělo jít především o osvětovou kampaň pro drobné investory. Stát by vydal jakousi dluhopisovou kurchařku, která by drobným investorům vysvětlila základní rizika a vlastnosti investic do dluhopisů.

dluhopis RSBC neutrální zpráva

Skupina RSBC oznámila, že plánuje vydaj 5letý seniorní dluhopis s úročením 225-275 bodů bodů nad 5letým úrokovým swapem (5Y IRS CZK cca 2,10 %). Objem emise má být až 375 mld. korun. Úpis bude zahájen 30. dubna a datum emise bude 16. kvěnta . Dluhopis bude zajištěn nemovitosti v centru Brna (dům Rozkvět).

skupina DRFG neutrální zpráva

Dle deníku E15 ČNB scvhálila finanční skupině DRFG prospekt na emisi dluhopisů až v objemu 2 mld. korun. Pokud skupina program využije, získané prostředky mají být použity na akvizice a další aktivity skupiny.

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

korporátní dluhopisy neutrální zpráva

V předchozích týdnech se aktivita na trzích korporátních dluhopisů držela na vysoké úrovni, obvzláště u rizikových dluhopisů (high yield). Ovšem na závěr dubna došlo k určitému přibrždění tohoto vývoje. Po 7 týdnech došlo k mírnému nárůstu kreditních prémií. Agentura Lipper uvedlo, že po 7 týdnech růstu došlo k prvnímu odlivu prostředků z fondů rizikových dluhopisů (US High Yield). Ovšem emisní aktivita je stále vysoká, na trh rizikových dluhopisů v USA bylo letos uvedeno 101 emisí v objemu 72 miliard dolarů, což představuje 44% objemu toho, co bylo vloni vydáno za celý rok.

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.