J&T Banka Bond Weekly: 26/8/2019

14:40 | B Z | Diskuze

Sazka Group, Pražské služby, Wüstenrot, Německo, Argentina - Moody's

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK

Výnosová křivka v ČR šla proti trendu v západní Evropě a USA. Výnosy na většině splatností přidaly okolo 0,1 proc. bodu. Vývoj mohl být dát zmínkami centrálních bankéřů, že základní úrokové sazby zůstanou v ČR stabilní. CZK swapová křivka mírně vzrostla, když kopírovala vývoj na státních dluhopisech. 10Y swapová sazba vzrostla na 1,08 %.

TRH - USD

Výnosová křivka prudce klesla v samém závěru týdne kvůli poměrně holubičímu projevu šéfa Fedu Powella na konferenci v Jackson Hole a vyhrocení obchodních válek. Tyto události posilují šance na snížení sazeb Fedem. Kreditní prémie za minulý týden jako celek poklesly, kdy uklidnění na rizikových aktivech na začátku týdne přilákalo investory do korportáních dluhopisů.

TRH - EUR

Výnosové křivky v minulém týdnu v eurozóně spíše klesaly. To bylo dáno jednak poklesem výnosů v zámoří a rovněž rostoucí šancí, že v Itálii bude ustavena vláda, která je ochotna podrobit se rozpočtovým požadavkům EU. V Itálii klesly výnosy o cca 0,1 proc. bodu, v Německu byly bez větší změny. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů podobně jako v USA poklesly, když začátek týdne přinesl uklidnění na rizikových aktivech.

Forex

Dolar se až do pátečního dopoledne obchodoval bez výrazných změn mezi 1,108 až 1,11 USD/EUR. Uvalení cel Čínou na americké dovozy v pátek odpoledne a následná odveta amerického prezidenta Trumpa však oslabily dolar až k 1,116 USD/EUR. Na vyhrocení obchodních válek reagovaly i středoevropské měny, kdy koruna oslabila o 10 haléřů až k 25,90 CZK/EUR.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR
Sazka zveřejnila prospekt pětiletých dluhopisů
Dluhopisy Pražských služeb a Wüstenrotu vstoupí na burzu

ZE ZAHRANIČÍ

Německo vydalo 30leté dluhopisy se záporným výnosem
Moody’s: Zmrazení cen ropy a paliv v Argentině je negativní pro producenty

 

ČR Sazka Group neutrální zpráva

Společnost Sazka Group, a.s. zveřejnila prospekt k pětiletým dluhopisům 5,2/2024. Dluhopisy ponesou fixní úrok 5,2 % p.a., který bude splatný pololetně. Vydány budou 23. 9. 2019 a splatné 23. 9. 2024. Celkový objem emise činí 5 mld. Kč, přičemž může být navýšen na 6 mld. Sazka Group je vlastněna ze 100 % společností KKCG a v současnosti je jednou z největších společností v Evropě na poli loterijního byznysu. Vlastní českou Sazku a má podíly v sázkových společnostech v Itálii, Řecku a Rakousku. Výnos emise chce použít na financování dceřiných společností, financování akvizic (mimo jiné na navýšení podílu v řecké společnosti OPAP) a na všeobecné účely. Rating Sazka Group podle agentury S&P je BB-.

Pražské služby, Wüstenrot neutrální zpráva

Dluhopisy společností Pražské služby a Wüstenrot hypoteční banka budou přijaty na regulovaný trh pražské burzy. Dluhopisy Pražských služeb ponesou fixní úrok ve výši 1,94 % a budou splatné 30.8. 2026. Přijaty na burzu budou k 30.8 2019. Dluhopisy Wüstenrotu ponesou variabilní úrokovou sazbu, splatné budou 17.9. 2022 a přijaty na trh budou 27.8.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Německo neutrální zpráva

Německá spolková vláda ve středu 21. srpna upsala 30leté dluhopisy v objemu 0,82 mld. EUR se záporným výnosem (- 0,11 %). Německo nabízelo bezkuponový dluhopis splatný v červenci 2050, který byl nakonec upsán v požadovaném objemu za průměrnou cenu 103,61, což představuje záporný výnos do splatnosti -0,11 %.

 

Argentina negativní zpráva

Argentinská vláda nařídila svým výnosem z 16.8. 2019 fixaci ceny ropy na 59 USD/barel a směnného kurzu používaného na přepočet ceny na 45,19 pesos za dolar. Podle agentury Moody’s je zpráva negativní pro argentinské producenty ropy a rafinérie. Argentinské peso totiž od nařízení dále oslabilo vůči dolaru, avšak těžařům ropy se kvůli nařízené ceně nepromítne do tržeb. Dluh však mají denominovaný v amerických dolarech, tj. z každého pesa tržeb budou mít společnosti méně dolarů na obsluhu dluhu. Vláda zároveň zmrazila ceny paliv u čerpacích stanic na úrovni z 9.8., čímž snižuje marže rafinériím a vytváří u nich podobný problém.

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?

Ilustrativní obrázek

Hlavní ekonom ECB žehlí včerejší slova Christine Lagarde a vysvětluje stimulační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému týdnu na trzíchČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá čtvrteční seanci růstem o 6,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.