J&T Banka Bond Weekly: 26/7/2019

11:46 | A O | Diskuze

ČNB, EP Infrastructure, Sazka Group, ECB, eurozóna, Británie, FedSTRUČNÝ PŘEHLED

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

TRH - CZK

Výnosová křivka kvůli zahraničnímu vývoji klesla o 10-15 bodů. Křivka v duraci 2-10Y se drží na úrovni 1,2-1,3 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). CZK swapová křivka klesla o 5 bodů, 10Y swap sazba se dostala pod 1,50 %. 

TRH - USD

Výnosová křivka mírně vzrostla na kratším konci a částečně korigovala pohyb z předchozího týdne. Výnos 10letého dluhopisu se držel těsně pod 2,1 %. Kreditní prémie mírně klesly a vrátily se na nejnižší úrovně od dubna. 

TRH - EUR

Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny klesly o 5 bodů a posunuly se na nová rekordní minima. Výnos německého 10letého dluhopisu se krátce dostal i pod (-0,40 %).Trhy spekulují o dalším uvolnění měnové politiky ECB. Ovšem na čtvrteční zasedání ECB trhy výrazně nereagovaly. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů mírně klesly, u bezpečných dluhopisů (IG) se dostaly na nové roční minima.

Forex

Euro k dolaru mírně oslabilo, z úrovně 1,122 se posunulo na dosah 2letých minim (1,110 USD/EUR). Středoevropské měny mírně oslabily. Koruna k euru se držela poblíž 25,55 CZK/EUR, ale polský zloty klesl na 3týdenní minimum (4,27 PLN/EUR). 

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR
Ve čtvrtek zasedá ČNB
EP Infrastructure vydává 7leté dluhopisy
Sazka Group: S&P zhoršilo výhled ratingu na negativní

ZE ZAHRANIČÍ
ECB beze změny, ale uvolnění může přijít na podzim
Rekordní minima u evropských dluhopisů
Británie: Boris Johnson novým premiérem
Fed může ve středu snížit úrokové sazby

 

ČR

ČNB         neutrální zpráva

Ve čtvrtek 1. srpna bude bankovní rada ČNB diskutovat o nastavení měnové politiky. Většina trhu očekává, že úrokové sazby zůstanou beze změny na 2,00 % (2T repo). Trh očekává, že letos ČNB úrokové sazby už měnit nebude.

EP Infrastructure     neutrální zpráva

Společnost EP Infrastructure (EPIF) vydává (30. 7. 2019, vypořádání) 7leté dluhopisy. Objem emise je 600 mil. EUR (cca 15,3 mld. Kč) a roční kupónová sazba byla stanovena 1,698 % (185 bodů na mid swapem). Pokud vzroste zadlužení měřené poměrem č. dluh / EBITDA nad hodnotu 4,5x, omezí EPIF výplatu dividendy. Zadlužení bylo na konci roku 2018 na hranici 4,3x. EPIF patří do holdingu EPH, kerý ovládá 69 % jeho akcií.

Sazka Group /OPAP       neutrální/negativní zpráva

Agentura S&P zhoršila výhled ratingu Sazka Group (SG) ze stabilního na negativní. Tento krok souvisí s možným zvýšením zadlužení v souvislosti s dobrovolnou nabídkou odkupu akcií řecké sázkové společnosti OPAP. Agentura uvádí, že výsledek přehodnocení současného ratingu na úrovni “BB-“, který by měl být hotov v následujících 3 měsících, bude záviset na výsledku dobrovolné nabídky a na tom, jak se zvýší podíl SG v OPAPu a jak se posunou dluhové ukazatele společnosti. Následně agentura S&P zhoršila společnosti OPAP výhled ratingu společnosti (BB-) na negativní. Tento krok souvisí se změnou výhledu ratingu největšího akcionáře (Sazka Group) v důsledku dobrovolné nabídky odkupu akcií OPAPu.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

ECB       neutrální zpráva

Ve čtvrtek 23. května statisticky úřad Německa potvrdil předběžné výsledky růstu HDP za 1Q (0,4 % q/q; 0,7 % r/r). Ve připouštěl, že by mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb. Ovšem ECB j naznačila, že k uvolnění měnové politiky může přijít během podzimu, možná už na dalším zasedání v září. ECB v prohlášení k zasedání připustila možnost, že bude potřebovat dál snižovat úrokové sazby. Na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi naznačil, že jednou z možností je i nové kolo nákupu aktiv (QE). Na dalším zasedání v září bude mít vedení ECB k dispozici novou prognózu, což může vést i k dalšímu uvolnění měnové politiky. Trhy celkově hodnotily zasedání ECB méně holubičí, než čekaly a výnosy dluhopisu se velmi drobně zvedly z rekordních minim. Euro přes výkyvy se udrželo beze změny na 1,115 USD/EUR

Eurozóna - dluhopisy      neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně minulý týden dál klesaly a dostaly se na nová rekordní minima. Výnos 10letého dluhopisu Německa klesl na (-0,42 %) a celá výnosová křivka Německa je záporná do splatnosti 20Y. U 7 zemí eurozóny včetně Slovenska se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem. Klesají výnosy i ve Středomoří. Výnos u 10letých dluhopisů Španělska propadl na 0,27 % a obdobné dluhopisy Portugalska nesly 0,35 %. Výnos 10letého dluhopisu Řecka poprvé v historii klesl pod 2,0 %.

Británie      neutrální zpráva

Novým šéfem britské Konzervativní strany se podle očekávání stal Boris Johnson. Dosavadní premiérka Theresa Mayová ve středu oficiálně složila voji funkci a následně novým premiérem se stal Boris Johnson. Hlavním úkolem nového premiéra bude dořešit odchod Británie z EU. Johnson opakovaně uvedl, že je připraven vystoupit z EU k 31. říjnu, a to i klidně i bez dohody. Finanční trhy na změny ve vedení britské vlády nereagovaly.

Fed       neutrální zpráva

V úterý a ve středu (30-31. července) proběhne dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu. Trhy očekávájí, že Fed ve středu oznámí sníže sazeb o 25 bazických bodů na 2,00-2,25 %. Vedle samotného snížení sazeb bude důležitý výhled, tj. jestli Fed do konce roku plánuje pokračovat ve snižování sazeb, či bude v dalších krocích spíše opatrný a bude vyčkávat. 

 

 

 

 

Zdroj:Vratislav Vácha, Jan Pavlík, Petr Sklenář, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: FED zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Překvapení od ČNB pod stromeček nečekejme

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další penízeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.