J&T Banka Bond Weekly: 22/7/2019

11:05 | B Z | Diskuze

euro-bondy ČR, APS Finance, ČD Cargo, J&T EF IV 5,60/22, Řecko, ECB

Ilustrativní obrázek
Foto: public

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK

Domácí výnosová křivka zůstala bez větší změny a v duraci 2-12Y je plochá nad úrovní 1,4 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). CZK swapová křivka se nezměnila. 10Y swap sazba se drží poblíž 1,50 %.

TRH - USD

Výnosová křivka mírně klesla a odmazala pohyb z předchozího týdne. Výnos 5letého dluhopisu se vrátil pod 1,8 %. Kreditní prémie u rizikovějšídh dlohopisů (high yield) se mírně zvýšily, ale u bezpečnějších (rating >BBB) zůstaly bez výraznější změny.

TRH - EUR

Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny klesly o 10-15 bodů a korigovaly pohyb z předchozího týdne. Výnosová křivka Německa je téměř do splatnosti 20Y záporná. Výnos italského 10letého dluhopisu klesl na 3leté minimum 1,60 %. Kreditní prémie u bezpečných dluhopisů (IG) stagnovaly, naopak u rizikových dluhopisů (high yield) se prémie zvedly na nové měsíční maximum.

Forex

Dolar k euru druhý týden v řadě kolísal v úzkém pásmu 1,120-1,128 USD/EUR. Středoevropské měny zůstaly bez výraznější změny. Koruna k euru mírně oslabila a po týdnu se vrátila k úrovni 25,5 CZK/EUR.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR

Ministerstvo financí upsalo eurobondy se záporným výnosem
APS Finance: Pozastavení obchodování s dluhopisy
ČD Cargo vydalo 7leté dluhopisy za 1 mld. korun
Zahájen úpis dluhopisu J&T EF IV 5,60/22

 

ZE ZAHRANIČÍ
Řecko vydalo nové 7-leté dluhopisy
Spekulace, že ECB sníží sazby již tento týden

 

ČR

státní euro-bond neutrální zpráva

Ministerstvo financí využilo situace na trhu a ve středu 17. července prodalo eurobondy v objemu 165 mil. EUR. Ministerstvo financí nabízela bezkupónové 2leté dluhopisy, které budou splatné v srpnu 2021 ( CZGB 0,00/2021). Dluhopisy byly upsány se záporným výnosem (-0,36 % ). Aukce eurobondů byla 2,8krát přeupsaná.

 

APS Finance neutrální zpráva

Společnost APS Finance vyplatí 22. srpna třetí kuponový výnos u svých vydaných dluhopisů. Rozhodný den pro nárok na výplatu je 23.7.2019. V souladu s emisními podmínkami vyplatí společnost spolu s kuponem poprvé také část jistiny dluhopisů. Burza cenných papírů zároveň pozastaví obchodování s těmito dluhopisy v období od 24.7. do 21.8.2019. Jedná se pouze o technickou záležitost, která souvisí se specifickou konstrukcí těchto dluhopisů.

 

ČD Cargo neutrální zpráva

Společnost ČD Cargo ve středu 17. července vydala nové 7leté dluhopisy v objemu 1 milardy korun. Kupónová sazba byla stanovena ve výši 2,17 % p.a. Finační prostředky plánuje společnost využít především na obnovu vozového parku. ČD Cargo je dceřiná společnost Českých drah a zabývá se nákladní dopravou.

 

J&T EF IV 5,60/22 neutrální zpráva

Od pondělí 22. července je zahájen úpis nových dluhopisů J&T ENERGY FINANCING CZK IV, a. s., "J&T EF IV 5,60/22“ (ISIN: CZ0003522419). Dluhopisy ponesou pololetně výplácený kupon 5,60 % p.a. Nominální hodnota jednoho dluhopisu je 3 milióny koruny a plánovaný objem emise je 1,3 miliardy korun. Datum emise bude 8. 8. 2019.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

ECB neutrální zpráva

Ve čtvrtek 25. července proběhne zasedání ECB. Trh se začal v posledních dnech těsně přiklánět k variantě, že již v červenci ECB prostoupí k dalšímu uvolnění měnové politky. Trh zaceňuje, že by ECB mohla snížit depo sazbu o 10 bodů na -0,50 % (šance 55 %). Podle agentury Bloomberg, trh v průměru očekává, že od ledna 2020 ECB obnoví svůj program QE (čisté nákupy dluhopisů).

 

Řecko - dluhopisy neutrální zpráva

V úterý 16. července Řecko vydalo 7leté dluhopisy v objemu 2,5 mld. EUR. Ročně vyplácená kupónová sazba byla stanovena ve výši 1,875 %. Aukce dluhopisu byla více jak 5krát přeupsána. Pro Řecko to byla již třetí emise dluhopisů v tomto roce. V lednu Atény vydaly 5leté dluhopisy (GGB 3,45/2024) v objemu 2,5 mld. EUR a v březnu 10leté dluhopisy (GGB 3,875/2029) ve stejném objemu. Výsledky poslední emise 7letých dluhopisů ukazují, jak se změnila situace na trzích za poslední 2 měsíce, protože Řecko vydalo dluhopisy s poloviční sazbou, než měly emise v 1Q.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

V novém roce s čistým finančním štítem

Ilustrativní obrázek

První klienti v Čechách si sjednali hypotéku plně online

Ilustrativní obrázek

Lufthansa bude používat Google Cloud ve snaze o sjednocení různorodých IT systémů a procesních dat

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Netflix, IBM, Intel, Johnson & Johnson, American Airlines

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

Držte svoje finance v novém roce na uzděČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na nule

Ilustrativní obrázek

Indexy v asijsko-pacifickém regionu v návaznosti na obavy z koronaviru oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí, nejvíce Lufthansa

Ilustrativní obrázek

Většina asijských trhů zavřená, futures na čínský index -5 % kvůli obavám z koronaviru

Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.