J&T Banka Bond Weekly: 2/9/2019

11:25 | B Z | Diskuze

makro, EMTC, EP Energy, JTEF, brexit, ECB

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK Domácí výnosová křivka v průměru klesla o 5-8 bazických bodů a v duraci 2-10Y se drží poblíž úrovně 1,0 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). Trh nereagoval na zveřejněna data HDP. CZK swapová křivka zůstala bez většího pohybu, tj 10Y swap sazba na 1,05 %.

TRH - USD Výnosová křivka drobně poklesla a to hlavně na delším konci. Výnos 30letého dluhopisu se v historii poprvé dostal pod hranicí 2,0 %. Kreditní prémie minulý týden zůstaly bez větší změny.

TRH - EUR Ve většině zemí eurozóny výnosové křivky drobné poklesly a trh bez reakce přešel několik jestřábích komentářů z ECB. Výnosy se tak držely na hranici historických minim. Dramaticky o 35-40 bodů propadly výnosy u italských dluhopisů kvůli obratu v italské politice. Hnutí 5hvězd se dohodlo s levicovou Demokratickou stranou na koalici, z které naopak vypadla Liga Matteo Salviniho. Nová koalice slíbila větší rozpočtovou disciplínu a lepší vztahy s EU. Výnos 10letého dluhopisu Itálie se poprvé v historii dostal pod 1,0 %. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů drobně poklesly na měsíční minima.

Forex

Euro k dolaru celý týden pozvolna ztrácelo a z úrovně 1,115 se dostal na 2leté minimum 1,103 USD/EUR. Trh spekuluje o velkém stimulačním balíčku od ECB a nereaguje na jestřábí komentáře z ECB. Středoevropské měny mírně ztrácely, koruna k euru se letos poprvé dostala nad 25,9 CZK/EUR.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR

Růst HDP ve 2Q táhla spotřeba
Skupina EMTC svolává držitele dluhopisů a pozastavila dluhopisový program
EP Energy vzrostl provozní zisk EBITDA o 37 % r/r
Udělení mandátu na nové emise JTEF

 

ZE ZAHRANIČÍ

Británie: Královna schválila odložení zasedání parlamentu
Nečekané jestřábí hlasy z ECB

 

ČR

HDP – 2Q/19 neutrální zpráva

České HDP se vůči předchozímu čtvrtletí zvedlo o 0,7 % q/q (0,6 % ve 1Q) a tempo meziročního růstu se udrželo na 2,7 % r/r. Ekonomický růst v 2Q táhla spotřeba domácností a vládní výdaje, které doplnil export. Dynamika růstu spotřeby domácností (+0,7 % q/q; 2,7 % r/r) se drží solidní úrovně a ve 2Q tvořila skoro polovinu celkového růstu HDP. Důvody tohoto vývoj jsou pořád stejné – rostoucí příjmy domácností a ochota utrácet. Investiční poptávka dál výrazně přibrzdila, až se růst fakticky zastavil (0,9 % r/r). Investice táhnou jen vládní výdaje (stavby), naopak poklesly investice firem do strojů a aut, které pravděpodobně odráží ochlazení aktivity v průmyslu. Z hlediska dynamiky nejvyšší růst ve 2Q vykázaly vládní výdaje (+1,2 % q/q; 3,4 % r/r) a vedle spotřeby domácností jde o důležitou složku růstu (příspěvek k růstu HDP 0,7 p.b.). Dynamika v zahraničním obchodě se utlumila, ale i tak si export uchoval kladný příspěvek k růstu HDP. Celoroční růstu HDP se může zvolnit na 2,5 %, ale rostou rizika na straně zpomalení. Domácí ekonomika se může přechodně opřít o silnou domácí poptávku, ale jako malá otevřená ekonomika nemůže dlouhodobě odolávat

 

EMTC neutrální zpráva

Dle deníku E15 skupina EMTC svolává setkání držitelů svých dluhopisů a pozastavila dosavadní dluhopisových program, tj. splácet jistiny i úroky z dluhopisů. Dle E15 za svoláním držitelů dluhopisu stojí finanční problémy, které se skupina EMTC snaží řešit. Setkání držitelů dluhopisů se má uskutečnit 2. září. Skupina EMTC provozuje portál Airjobs.cz nebo vzdělávací aplikace Lipa Learning.

 

EP Energy neutrální zpráva

EP Energy jako součást EPH zveřejnila čísla za 1. polovinu roku 2019. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 37 % na 5,53 mld. Kč. Za solidní provozní výkonností stojí již dobrý vývoj na úrovni tržeb, kdy společnost dosáhla 26,8 mld. Kč (+13 % r/r). Celkově výsledky jsou solidní při vyšším výkonu a lepší cenové úrovni.

 

JTEF neutrální zpráva

J&T Banka, a.s., získala mandát k umístění dvou eurových dluhopisových emisí formou veřejné nabídky na Slovensku. Půjde o emisi 3letých seniorních dluhopisů J&T ENERGY FINANCING EUR VIII v objemu až 50 mil. EUR a 7letých seniorních dluhopisů J&T ENERGY FINANCING EUR IX v objemu až 50 mil. EUR. Emitent plánuje požádat o přijetí dluhopisů k obchodování na Burze cenných papírů Bratislava.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Británie neutrální zpráva

Britská královna Alžběta II. vyšla ve středu vstříc návrhu premiéra Borise Johnsona a prodloužila prázdninovou přestávku britského parlamentu až do 14. října. Zasedání britského parlamentu bude odložena o 5 týdnu vůči původně stanovenému vývoji, kdy se měl parlament sejít 12. září. Premiér Johnson se tímto krokem snaží, aby zabránil tomu, aby poslanci Dolní sněmovny jednoduše zablokovali případný tvrdý brexit, tj. vystoupení Británie z EU bez dohody. Britská libra ani další aktiva výrazně nereagovaly.

 

ECB neutrální zpráva

Po sérii velmi holubičích komentářů z ECB (např. Oli Rehn) se naopak v poslední době objevily jestřábí hlasy. Na začátku týdne Jens Weidmann (Bundesbank) prohlásil, že nevidí důvody pro další stimulaci. V úterý opatrné komentáře k dalšímu uvolnění měnové politiky měl viceprezident ECB Luis de Guindos. Ve čtvrtek Klass Knot (Centrální banka Nizozemska) uvedl, že nevidí žádnou přidanou hodnotu z toho, když ECB představí balíček podpůrných opatření. Ve čtvrtek navíc Ewald Nowotny (Centrální banka Rakouska) prohlásil, že centrální banky musí rozhodné instituce a někdy musí i zklamat tržní očekávání. V pátek dále uvedla členka výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová, že nevidím důvod spěchat s velkým záchranným balíkem. Tento vývoj naznačuje, že zasedání ECB (12. září) nemusí přinést tak výrazné uvolnění měnové politiky, jaké trhy poslední týdny očekávají. Ovšem trhy přešly všechny komentáře bez reakce.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

Události v EU - BrexitČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.