J&T Banka Bond Weekly: 19.8.2019

11:53 | B Z | Diskuze

makro, Rohlík, Porsche, eurozóna

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK Výnosová křivka kvůli zahraničnímu vývoji propadla o dalších 5 bodů a v duraci 2-10Y je plochá poblíž úrovně 0,9 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). Výnos 10letého dluhopisu je nejníže od léta 2017. CZK swapová křivka propadla o 10 bodů, 10Y swap sazba se posunula na 1,0 %.

TRH - USD Výnosová křivka mírně klesla po celé délce potřetí v řadě o 15-20 bodů na nová 3letá minima. Trh zvyšuje šance na další snižování sazeb Fedu. Výnos 10letého dluhopisu poprvé od léta 2016 na 1,5 % a křivka v duraci 2-10Y je nejplošší od léta 2007. Kreditní prémie se dál zvýšily a jsou nejvyšší od začátku června. U rizikových dluhopisů (High Yield) jsou nejvyšší od poloviny ledna.

TRH - EUR Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny klesly o dalších 5-15 bodů, ve Středomoří o 20-25 bodů a dostaly se na nová rekordní minima. Výnos německého 10letého dluhopisu se dostal i pod (-0,7 %). Trhy se obávají zpomalení ekonomiky. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů se drobně zvedly a jsou nejvýše od začátku června u rizikových dluhopisů (High Yield).

Forex Dolar k euru mírně posílil na 1,10 USD/EUR. Středoevropské měny mírně oslabily, ale k žádné větší změně nedošlo. Koruna k euru sice otestovala 3měsíční minima (25,9 CZK/EUR), ale v pátek korigovala na 25,75.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR
Růst HDP ve 2Q pokračoval v solidním tempu
Rohlík rozšiřuje rozvoz do dalšího města

ZE ZAHRANIČÍ
Porsche vydalo zelené dluhopisy na financování EV
Nové rekordy u evropských dluhopisů

 

ČR

HDP - 2Q/19 neutrální zpráva

HDP podle předběžného odhadu ve 2Q mezikvartálně vzrostlo o 0,6 % q/q (0,6 % ve 1Q) a meziroční růst české ekonomiky drobně zpomalil na 2,7 % r/r (2,8 % v 1Q). Zveřejněný výsledek byl těsně nad očekáváním. Statistický úřad předběžný odhad HDP příliš nekomentoval, pouze uvedl, že růst HDP táhla hlavně spotřeba domácností a částečně zahraniční poptávka (export). Tomu odpovídala i průběžná makrodata. Detailní výsledky národních účtů ČSÚ zveřejní 30. srpna.

 

Rohlík neutrální zpráva

Podle informací HN internetový obchod Rohlík.cz začal v minulém týdnu rozvážet potraviny do Prostějova, který je tak 8. městem, kde firma působí. Doposud rozvoz fungoval v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci a Olomouci. Dluhopisy Rohlíku 6,6/2023 se obchodují na pražské burze.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Porsche neutrální zpráva

Automobilka Porsche AG v pondělí 12. srpna oznámila, že vydala tzv. zelené dluhopisy v objemu 1 mld. EUR. Jde o největší emisi zelených dluhopisů letos a první emisi od výrobce aut. Porsche identifkoval 45 zelených projektů, ale hlavní část prostředků dluhopisové emise má být použit na vývoj elektromobilu Porsche Taycan. Porsche vydalo zelené dluhopisy se splatností 5 let, 7 let a 10 let.

Evropa - dluhopisy neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně dál ovládá velmi negativní sentiment kvůli domácímu ekonomickému vývoji (zpomalení průmyslu) a globálnímu vývoji (spor USA-Čína). Dluhopisové výnosy v eurozóně již klesají 5 týdnu v řadě a za posledních 15 týdnů klesaly ve 13 případech. Výnos 10letého dluhopisu Německa byl krátce i pod (-0,70 %) a celá výnosová křivka Německa do splatnosti 30Y (-0,30 %) je záporná. Již u 10 zemí eurozóny včetně Slovenska se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem. V případě Španělska (0,03 %) a Portugalska (0,06 %) výnosy klesly na dosah záporného teritoria. Tento vývoj sráží výnosy dluhopisů i mimo eurozónu. Výnos českého 10etého dluhopisu se po 2 letech dostal pod 0,8 %. V Polsku 10letý výnos klesl na historické minimum (1,7 %). Výnosová křivka Švýcarska je v celé délce (do 30Y) záporná v pásmu (-1,2% až -0,7 %).

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

AHS komentář ke schváleným kompenzacím pro skiareály

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Ilustrativní obrázek

Svět se mění, lidé a trh budou stejníČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.