J&T Banka Bond Weekly: 19.8.2019

11:53 | B Z | Diskuze

makro, Rohlík, Porsche, eurozóna

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK Výnosová křivka kvůli zahraničnímu vývoji propadla o dalších 5 bodů a v duraci 2-10Y je plochá poblíž úrovně 0,9 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). Výnos 10letého dluhopisu je nejníže od léta 2017. CZK swapová křivka propadla o 10 bodů, 10Y swap sazba se posunula na 1,0 %.

TRH - USD Výnosová křivka mírně klesla po celé délce potřetí v řadě o 15-20 bodů na nová 3letá minima. Trh zvyšuje šance na další snižování sazeb Fedu. Výnos 10letého dluhopisu poprvé od léta 2016 na 1,5 % a křivka v duraci 2-10Y je nejplošší od léta 2007. Kreditní prémie se dál zvýšily a jsou nejvyšší od začátku června. U rizikových dluhopisů (High Yield) jsou nejvyšší od poloviny ledna.

TRH - EUR Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny klesly o dalších 5-15 bodů, ve Středomoří o 20-25 bodů a dostaly se na nová rekordní minima. Výnos německého 10letého dluhopisu se dostal i pod (-0,7 %). Trhy se obávají zpomalení ekonomiky. Kreditní prémie u korporátních dluhopisů se drobně zvedly a jsou nejvýše od začátku června u rizikových dluhopisů (High Yield).

Forex Dolar k euru mírně posílil na 1,10 USD/EUR. Středoevropské měny mírně oslabily, ale k žádné větší změně nedošlo. Koruna k euru sice otestovala 3měsíční minima (25,9 CZK/EUR), ale v pátek korigovala na 25,75.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR
Růst HDP ve 2Q pokračoval v solidním tempu
Rohlík rozšiřuje rozvoz do dalšího města

ZE ZAHRANIČÍ
Porsche vydalo zelené dluhopisy na financování EV
Nové rekordy u evropských dluhopisů

 

ČR

HDP - 2Q/19 neutrální zpráva

HDP podle předběžného odhadu ve 2Q mezikvartálně vzrostlo o 0,6 % q/q (0,6 % ve 1Q) a meziroční růst české ekonomiky drobně zpomalil na 2,7 % r/r (2,8 % v 1Q). Zveřejněný výsledek byl těsně nad očekáváním. Statistický úřad předběžný odhad HDP příliš nekomentoval, pouze uvedl, že růst HDP táhla hlavně spotřeba domácností a částečně zahraniční poptávka (export). Tomu odpovídala i průběžná makrodata. Detailní výsledky národních účtů ČSÚ zveřejní 30. srpna.

 

Rohlík neutrální zpráva

Podle informací HN internetový obchod Rohlík.cz začal v minulém týdnu rozvážet potraviny do Prostějova, který je tak 8. městem, kde firma působí. Doposud rozvoz fungoval v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci a Olomouci. Dluhopisy Rohlíku 6,6/2023 se obchodují na pražské burze.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Porsche neutrální zpráva

Automobilka Porsche AG v pondělí 12. srpna oznámila, že vydala tzv. zelené dluhopisy v objemu 1 mld. EUR. Jde o největší emisi zelených dluhopisů letos a první emisi od výrobce aut. Porsche identifkoval 45 zelených projektů, ale hlavní část prostředků dluhopisové emise má být použit na vývoj elektromobilu Porsche Taycan. Porsche vydalo zelené dluhopisy se splatností 5 let, 7 let a 10 let.

Evropa - dluhopisy neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně dál ovládá velmi negativní sentiment kvůli domácímu ekonomickému vývoji (zpomalení průmyslu) a globálnímu vývoji (spor USA-Čína). Dluhopisové výnosy v eurozóně již klesají 5 týdnu v řadě a za posledních 15 týdnů klesaly ve 13 případech. Výnos 10letého dluhopisu Německa byl krátce i pod (-0,70 %) a celá výnosová křivka Německa do splatnosti 30Y (-0,30 %) je záporná. Již u 10 zemí eurozóny včetně Slovenska se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem. V případě Španělska (0,03 %) a Portugalska (0,06 %) výnosy klesly na dosah záporného teritoria. Tento vývoj sráží výnosy dluhopisů i mimo eurozónu. Výnos českého 10etého dluhopisu se po 2 letech dostal pod 0,8 %. V Polsku 10letý výnos klesl na historické minimum (1,7 %). Výnosová křivka Švýcarska je v celé délce (do 30Y) záporná v pásmu (-1,2% až -0,7 %).

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy po zasedání Fedu ztrácely

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.