J&T Banka Bond Weekly 17.6.2019

13:27 | E V | Diskuze

STRUČNÝ PŘEHLED

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

TRH - CZK

Domácí výnosová křivka velmi drobně klesla a většina křivka je v pásmu 1,5-1,6 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). CZK swapová křivka klesla po celé délce o 5 bodů. 10Y swap sazba zůstala na 1,65 %.

TRH - USD

Výnosová křivka na kratším konci drobně klesla. Výnosy klesají 6 týdnu v řadě a dostaly se na 2letá minima. Výnos 5letého dluhopisu poprvé od září 2017 klesl na 1,80 %. Trh se utvrzuje ve spekulacích, že Fed letos opakovaně sníží úrokové sazby. Kreditní prémie mírně poklesly a vrátily se na úrovně z poloviny května.

TRH - EUR

V eurozóně výnosové křivky měly smíšený vývoj a k žádné větší změně nedošlo. Německá křivka mírně klesla, výnos 10letého dluhopisu poprvé v historii klesl na (- 0,27 %). Kreditní prémie drobně klesly druhý týden v řadě a vrátily se na úrovně z poloviny května.

Forex

Středoevropské měny dál mírně silovaly, těžily z předchozího oslabení dolaru a dostaly se na několika-měsíční maxima. Koruna k euru v pátek poprvé od poloviny ledna se dostala na 25,53 CZK/EUR. Polský zlotý se po roce dostal pod 4,26 PLN/EUR. Dolar k euru celý týden kolísal poblíž 1,13 USD/EUR, ale na závěr týdne posílil na 1,121 USD/EUR po lepších datech z americké ekonomiky.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA

ČR

Benda z ČNB je nadále pro vyšší sazby

Inflace v květnu opět zrychlila na 2,9 %

Rustonka: Emitent po prodeji budov předčasně splatí certifikáty

TMR koupilo lyžařské areály v Rakousku

 

ZE ZAHRANIČÍ

Výnosy v eurozóně na nových rekordních minimech

Ukrajina po 14letech vydala eurobondy

 

Z VĚSTNÍKU BURZY - EX-KUPON EMISE

ISIN                          Název emise                datum ex-kupon

CZ0003519456          ČD CARGO 2,55/25      21.6.2019

 

ČR

ČNB neutrální zpráva

Člen bankovní rady Vojtěch Benda ve středu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg naznačil, že na červnovém zasedání může opět hlasovat pro zvýšení sazeb. Nejde o překvapivý postoj, protože Benda poslední rok na zasedání bankovní rady opakovaně hlasoval pro zvýšení sazeb. Podle Bendy domácí inflační tlaky a rizika stále převažují nad riziky globálního zpomalení. Ovšem tento postoj pravděpodobně nebude sdílet většina bankovní rady. Po květnovém zvýšení sazeb se do konce roku další zvýšení sazeb ČNB zdá jako málo pravděpodobné. ČNB bude spíše vyčkávat na další vývoj, když hlavním rizikem je hlubší zpomalení eurozóny.

Makro-inflace neutrální zpráva

Inflace v květnu nečekaně zrychlila na 2,9 % z 2,8 % v dubnu (oček. 2,6 %). Vůči dubnu se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 0,7 % m/m. Téměř za celým m/m nárůstem a zrychlením celkové inflace stály 2 kolísavé položky – ceny potravin (2,0 % m/m) a ceny alkoholických nápojů (1,5 % m/m). Pro potraviny to byl nejvyšší meziměsíční nárůst za poslední 3 roky. Vedle těchto položek se inflační obrázek nezměnil a dál pokračují zvýšené inflační tlaky v ekonomice. Nadále očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Za celý rok čekáme průměrnou inflaci 2,7 % (2,2 % vloni).

Rustonka neutrální zpráva

Společnost Gramexo, která je emitentem certifikátů Rustonka 0,00/2021 (ISIN CZ0003514861), v pátek oznámila, že v souladu s prospektem učinila certifikáty předčasně splatnými k 13.9. 2019. Emitent splatí diskontovanou hodnotu certifikátů těm investorům, kteří budou vlastníky certifikátů ke konci dne 14.8. 2019. Diskontovaná hodnota certifikátu bude činit 27081,90 Kč (nominální hodnota je 30000 Kč a vydány byly 13.9. 2016 za 23227,8 Kč). Jak jsme již dříve uvedli, společnost Gramexo prodala dceřinou společnost Rustonka Development, vlastnící kancelářské budovy na Praze 8, investorům Hana Alternative Asset Management a White Star Real Estate. Prodej proběhl přes českou společnost IDX Czech, s.r.o. Prodej aktiv dle prospektu umožňuje emitentovi certifikáty předčasně splatit.

TMR neutrální zpráva

TMR koupilo 100% podíl v rakouské společnosti Mölltaler, která vlastní a provozuje ledovcová lyžařská střediska Mölltaler Gletscher a Ankogel – Mallnitz. Již loni TMR v těchto střediscích prodávalo prostřednictvím systému GOPASS skipasy. Cena transakce zveřejněna nebyla. V plánech TMR je do tří let vyměnit starou lanovku za novou. Vzhledem k podmínkám, které střediska poskytují, se TMR plánuje zaměřit také na lyžařské kluby a vrcholové lyžaře. TMR delší dobu avizovalo, že kromě expanze do ČR a PL má v plánu rozšířit své působení i do Rakouska. TMR v Rakousku plánuje další akvizice. TMR zatím neuvedlo, jak bude nákup financovat.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

eurozóna neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně klesají 6 týdnů v řadě kvůli obavám z ekonomického zpomalení a dostaly se na nová historická minima. Tento sentiment podpořila i rétorika ECB, která slíbila, že během následujícího roku nezvýší sazby a dokonce naznačila, že uvažuje o možnosti obnovit svůj program nákupu aktiv.

Minulý týden výnos 10letého dluhopisu Německa klesl na (-0,27 %) a celá výnosová křivka je záporná do splatnosti 15Y. U čtyř zemí eurozóny (Německo, Nizozemsko, Finsko, Rakousko) se 10leté dluhopisy obchodovaly se záporným výnosem. Rapidně klesají výnosy i ve Středomoří. Výnos u 10letých dluhopisů Španělska poprvé v historii klesl pod 0,5 % a obdobné dluhopisy Portugalska nesou 0,6 %. Dluhopisy bez záporných výnosů nemají pouze Itálie a Řecko.

 

Ukraina - eurobondy neutrální zpráva

Ukrajina v pátek upsala 7leté eurobondy v objemu 1,0 mld. eur. Ukrajina se vrátila na mezinárodní trh eurobondů po 14 letech a přitáhla velkou pozornost, protože nabídka byla 6x přeupsaná. Výnos byl stanoven na úrovni 6,75 %, což je letos v regionu emise s nejvyšším výnosem do splatnosti. Ukrajina má od agentury Moody's ratinng na úrovni Caa1, což je 7 stupňů pod investičním pásmem. Od S&P a agentury Fitch má úvěrové hodnocení o jeden stupeň vyšší (B-). Ukrajina v roce 2014 provedla restruktualizaci svého dluhu a přijala záchraných program od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na konci loňského roku bylo obnoveno čerpání pomoci, když program předtím přerušil MMF kvůli malému pokroku v boji s korupcí.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.