J&T Banka Bond Weekly 12.8.2019

12:12 | E V | Diskuze

STRUČNÝ PŘEHLED

Ilustrativní obrázek
Foto: public

TRH - CZK
Výnosová křivka kvůli zahraničnímu vývoji propadla o dalších 15-25 bodů a v duraci
2-10Y klesla pod 1,0 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). Výnos 10letého
dluhopisu je nejníže od léta 2017.
Podobně propadla i CZK swapová křivka, 10Y swap sazba klesla pod 1,2 %.

TRH - USD
Výnosová křivka druhý týden v řadě propadla o 15-20 bodů na nová 3letá minima.
Trh reaguje na vyhrocení sporů mezi USA a Čínou, který zvyšují šance na další
snižování sazeb Fedu. Výnos 10letého dluhopisu poprvé od října 2016 klesl pod 1,7 %
a křivka v duraci 2-10Y je nejplošší od léta 2007.
Kreditní prémie se dál zvýšily a jsou nejvyšší za poslední 2 měsíce.

TRH - EUR
Výnosové křivky ve většině zemí eurozóny klesly o dalších 5-10 bodů a dostaly se na
nová rekordní minima. Výnos německého 10letého dluhopisu se dostal i pod (-0,60
%). Trhy se obávají zpomalení ekonomiky. Napětí zvýšilo i riziko předčasných voleb v
Itálii, proto výnosy italských dluhopisů poskočily o 15-30 bodů a korigovaly vývoj za
předchozí měsíc.
Kreditní prémie u korporátních dluhopisů se drobně zvedly a jsou nejvýše od začátku
července.

Forex
Dolar k euru mírně oslabil a pak se stabilizoval kolem 1,12 USD/EUR. Středoevropské
měny mírně oslabily, ale k žádné větší změně nedošlo. Koruna k euru po 2 měsících
oslabila přes 25,80 CZK/EUR. Britská libra zpomalila své oslabování, k dolaru klesla na
nové 2leté minimum (1,205 USD/GBP) v obavě z tvrdého brexitu.

 

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA
ČR
Zápis ČNB bez překvapení
Propad průmyslu v červnu
Sazka Group vydává novou emisi dluhopisů
Rustonka: Poslední den obchodování certifikátů

ZE ZAHRANIČÍ
Trump tlačí Fed k dalšímu snížení sazeb
Nové rekordy u evropských dluhopisů


Z VĚSTNÍKU BURZY - EX-KUPON EMISE
ISIN                       Název emise                  datum ex-kupon
CZ0003518631       JTEF CZKI 5,00/23         15.8.2019
CZ0003518649       JTEF CZKII 5,25/25        15.8.2019

 

ČR
ČNB - zápis
neutrální zpráva

V pátek byl zveřejněn zápis ze srpnového zasedání (1. srpna) bankovní rady České národní banky (ČNB), kdy bankovní rada ponechala jednomyslně sazby beze změny. Zápis výrazné překvapení nepřinesl. Bankovní rada i přes vlastní optimistickou prognózu vidí spíše proti-inflační rizika. S obavami sleduje ochlazení ekonomické aktivity v eurozóně a vnímá riziko brexitu či obchodních sporů ve světě. To zvyšuje šance, že ČNB letos sazby už měnit nebude, bude spíše vyčkávat a bude se snažit vyhnout unáhleným krokům.

makro-průmysl negativní zpráva

Domácí průmyslová produkce v červnu klesla o 2,8 % m/m a meziročně byla nižší o 3,8 %. Šlo o nejhlubší propad průmyslu za posledních 6 let a se zpožděním se projevilo předchozí zhoršení předstihových ukazatelů. Propad produkce šel napříč průmyslem a navíc výrazně propadly i nové zakázky (-10 % r/r). V červnu výrazně propadla průmyslová produkce (-5,2 % r/r) i v Německu. Další výrazný propadu předstihových ukazatelů v červenci u nás i v Německu naznačuje, že červnový pokles průmyslu nemusí být výjimkou a bude pravděpodobně pokračovat během 3Q.

Sazka Group neutrální zpráva

Sazka Group vydává novou emisi 5letých dluhopisů v objemu 5 mld. Kč, s možným navýšením až na 6 mld. Kč. Aranžéři emise jsou J&T Banka, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Po získání povolení regulatorních orgánů by měla proběhnout veřejná nabídka a společnost požádá o přijetí dluhopisů k obchodování na Burze cenných papírů Praha. Bližší informace k emisi budou zveřejněny v nejbližších dnech. V současné době již má Sazka Group vydané eurové

Rustonka neutrální zpráva

Certifikáty Rustonka 0,00/2021 se dnes budou naposledy obchodovat na pražské burze. Dnešek je zároveň posledním dne pro nárok na předčasné splacení certifikátů, jelikož ve středu 14.8. je rozhodný pro předčasné splacení. Připomínáme, že společnost Gramexo, která je emitentem certifikátů, v červnu oznámila, že v souladu s prospektem učinila certifikáty předčasně splatnými k 13.9. 2019. Emitent splatí diskontovanou hodnotu certifikátů těm investorům, kteří budou vlastníky certifikátů ke konci dne 14. 8. 2019. Diskontovaná hodnota certifikátu bude činit 27081,90 Kč (nominální hodnota je 30000 Kč a vydány byly 13. 9. 2016 za 23227,8 Kč). Jak jsme již dříve uvedli, společnost Gramexo prodala dceřinou společnost Rustonka Development, vlastnící kancelářské budovy na Praze 8, investorům Hana Alternative Asset Management a White Star Real Estate. Prodej proběhl přes českou společnost IDX Czech, s.r.o. Prodej aktiv dle prospektu umožňuje emitentovi certifikáty předčasně splatit.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

Trump - Fed neutrální zpráva

Čína v pondělí 5. srpna nechala oslabit svůj jüan přes hranici 7,0 CNY/USD a mírně nad touto úrovní ho i stabilizovala. Pravděpodobně šlo o reakci na předchozí vyhrocení sporů mezi USA a Čínou a zavedení dalších cel na čínské dovozy. Prezident Trump v reakci na oslabení jüanu obvinil Čínu z manipulace se svou měnou. Následně Trump vyzval Fed, aby na to reagoval a dál výrazně snížil úrokové sazby. V reakci na tento vývoj trhy zvýšily šance, že Fed v září opět sníží sazby a další snížení může příjít na zasedání v říjnu či prosinci.

Evropa - dluhopisy neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně dál ovládá velmi negativní sentiment kvůli domácímu ekonomickému vývoji (zpomalení průmyslu), globálnímu vývoji (spor USA-Čína) a nově i politické situaci v Itálii. Výnos 10letého dluhopisu Německa byl krátce i pod (-0,60 %) a celá výnosová křivka Německa do splatnosti 30Y (-0,07 %) je záporná. Již u 10 zemí eurozóny včetně Slovenska se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem. Tento vývoj sráží výnosy dluhopisů i mimo eurozónu. Výnos českého 10etého dluhopisu se po 2 letech dostal pod 0,9 %. V Polsku 10letý výnos poprvé v historii klesl pod 2,0 %. Výnosová křivka Švýcarska je v celé délce (do 30Y) záporná v pásmu (-1,2% až -0,5 %).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.