J&T Banka Bond Weekly: 1/7/2019

15:51 | A O | Diskuze

ČNB, politika, CPI PG, Eurovea, J&T Bond Index, eurozóna, Rakousko

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

 

STRUČNÝ PŘEHLED

TRH - CZK
Domácí výnosová křivka kvůli globálnímu vývoji klesla o 3-6 bodů a většina křivky je poblíž úrovně 1,5 %, tj. hluboko pod sazbou ČNB (2T repo 2,00 %). Trh nereagoval na středeční zasedání ČNB. CZK swapová křivka zůstala téměř beze změny. 10Y swap sazba byla poblíž úrovně 1,55 %.

TRH - USD
Výnosová křivka klesa nepatrně, a to hlavně na delším konci. Výnos 10letého dluhopisu kolísal kolem úrovně 2,0 %, což je 3leté minimum. Trh sází na výrazné snižování sazeb Fedu do konce roku. Kreditní prémie se drobně zvýšily a celkově se drží poblíž 2měsíčních minim.

TRH - EUR
Ve většině zemí eurozóny výnosové křivky klesly o 2-5 bodů, ve Středomoří (Itálie, Španělsko) byl pokles výnosů dvojnásobný. Trhy stále více zaceňují další pokles sazeb ECB.
Kreditní prémie se po poklesu stabilizovaly a v případě rizikových dluhopisů (high yield) se drží na ročních minimech.

Forex
Středoevropské měny zůstaly bez výraznější změny. Dolar k euru se po předchozím poklesu stabilizoval těsně pod úrovní 1,14 USD/EUR.

ZPRÁVY Z DLUHOPISOVÉHO SVĚTA
ČR
ČNB podle očekávání beze změny, bankovní rada bude dál vyčkávat Vláda zvládla hlasování o nedůvěře CPI PG: Lucemburský soud odmítl jednu z žalob Eurovea: Soud povolil stavbu nové etapy Změny ve složení J&T Bond Indexu
ZE ZAHRANIČÍ
Výnosy v eurozóně na nových rekordních minimech Rakousko upsalo 100letý dluhopis s výnosem 1,17 %

Z VĚSTNÍKU BURZY - EX-KUPON EMISE
ISIN                         Název emise                          datum ex-kupon
CZ0000000815        PHOTON EN. 6,00/23           6.7.2019
CZ0000001029        BEACH RES. 7,00/23           10.7.2019

 

ČR

ČNB      neutrální zpráva

Ve středu bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 % (2T repo). Po květnovém zvýšení sazeb se bankovní rada vrátila k vyčkávacímu postoji. Hlasování bylo 6:1, když jeden člen hlasoval pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Bankovní rada vyhodnotila rizika jako vyrovnaná, kdy proti domácím inflačním rizikům a slabšímu kurzu koruny stojí rizika globálního vývoje (zpomalení eurozóny, obchodní války USA-Čína). V prohlášení ČNB uvedla, že dle prognózy by úrokové sazby měly další rok (do poloviny roku 2020) zůstat beze změny.
Nadále čekáme, že letos ČNB úrokové sazby už měnit nebude. Finanční trhy přešly zasedání ČNB bez reakce.

Politika     neutrální zpráva

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) podle očekávání přežila ve středu hlasování o nedůvěře v Poslanecké sněmovně. Pro návrh vládě vyslovit nedůvěru hlasovalo 85 poslanců z 200. Dle Ústavy pro svrhnutí vlády musí hlasovat alespoň 101 poslanců.

CPI PG      pozitivní zpráva

CPI Property Group (CPI PG) informovala, že soud v Lucemburku zamítl žalobu fondu Kingstown proti společnosti. Kingstown požadoval původně 19,5 mil. EUR a později 157 mil. EUR jako kompenzaci za to, že měla být porušena práva minoritních akcionářů ve společnosti Orco Property Group (nyní CPI FIM), která je nyní součástí CPI PG. Soud bude dále rozhodovat, zda připustí žalobu proti společnosti CPI FIM a některým členům jeho představenstva.

Eurovea      pozitivní zpráva

Bratislavský odvolací soud odmítl námitky proti výstavbě projektu Eurovea 2. Soudní verdikt znamená, že společnost může využít územního rozhodnutí a požádat o stavební povolení. Projekt Eurovea 2 by měl být dokončen v r. 2022 a nabídnout byty, kanceláře a maloobchodní plochy.

J&T Bond Index       neutrální zpráva

Na konci června došlo k rebalancování J&T Bond Indexu. Nově do indexu byly zařazeny 4 nové emise - RSBC 4,716/24, Regiojet VAR/24, Natland 5,47/24 a JTRE Fin 3 0,00/24. V součanosti index obsahuje celkem 56 dluhopisových emisí v celkovém objemu 91 mld. korun.

 

ZPRÁVY ZE ZAHRANIČÍ

 

Eurozóna        neutrální zpráva

Dluhopisové výnosy v eurozóně klesají 8 týdnů v řadě a dostávají se na rekordní minima. Výnos 10letého dluhopisu Německa klesl na -0,33 % a celá výnosová křivka Německa je záporná do splatnosti 20Y. U Nizozemska do splatnosti 15 let. Počet zemí eurozóny, u kterých se obchodují 10leté dluhopisy se záporným výnosem, vzrostl na pět - Německo, Nizozemsko, Finsko, Rakousko, Francie. Stále klesají výnosy i ve Středomoří. Výnos u 10letých dluhopisů Španělska propadl na 0,37 % a obdobné dluhopisy Portugalska nesly 0,47 %. Výnos 5letého dluhopisu Řecka klesl na 1,24 % a za pouhé 4 měsíce propadl o 220 bodů. 

Rakousko       neutrální zpráva

Rakousko ve středu znovuotevřelo svoji předchozí emisi stoletých dluhopisů – RAGB 2,1%/2117. Rakousko nabízelo 1,25 mld. EUR a nabídka byla celkem čtyřikrát přepsaná. Konečná cena úpisu byla 154,047, které odpovídá výnos do splatnosti 1,171 %. Rakousko vedle toho upsalo v objemu 3 mld. EUR bezkupónové 5leté dluhopisy za cenu 102,22, které odpovídá výnos do splatnosti (-0,44 %).

Zdroj:Vratislav Vácha, Jan Pavlík, Petr Sklenář, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dluhopisy může ohlídat Agent i Zástupce

Ilustrativní obrázek

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell oznámil záměr nákupu dluhopisů ve snaze o zvýšení bilance

Ilustrativní obrázek

J&T Banka: Výhled na září

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hypotékám se záporným úrokem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k prohlubování inverze výnosové křivkyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.