Jakub Skryja z Verdi Capital: Kvůli levným penězům se dnes investuje do čehokoli a všichni nemohou uspět

29.06.2017 05:55 | Ivo Horváth | Diskuze

„Insider information se pojí spíše k větším hráčům. Investicím z oblasti obranného průmyslu se vyhýbáme, protože by to byla sázka na to, že s tímto světem se stane něco špatného,“ říká portfolio manager ze společnosti Verdi Capital v exkluzivním rozhovoru pro W4T.CZ.

Foto: Jakub Skryja

Nemohl jsem si nevšimnout, že u Vás v kanceláří běží TV zpravodajství, myslím kanál Bloomberg. Do jaké míry jsou právě toto relevantní informace pro vaše obchodování a z jakých dalších zdrojů čerpáte?

My nepochybně pracujeme s informacemi jiným způsobem, než jak to dělají média. A ani nejsme klasičtí tradeři, spíše jsme dlouhodobými investory. I když Bloomberg u nás pořád běží, to máte pravdu, tak sledujeme i celou řadu různých serverů na internetu, abychom informace nasávali. Každodenní informace nás zajímají, ale spíš kvůli dotváření celkového obrázku, neřídíme podle nich naše investice.

 

A máte nějaké know-how k získávání neveřejných informací?

S tímto jsme celkem opatrní a určitě nechceme být na hraně ilegality. A vlastně i to byl jeden z důvodů, že jsme se historicky z našeho regionu přesunuli spíše na západ, protože takzvané „insider information“ jsme narozdíl od jiných nikdy obchodovat nechtěli. To je věc, která se pojí spíše k větším hráčům. A kdybychom informace určitého charakteru použili v našem obchodování, určitě by to bylo už daleko za hranou zákona.

 

Obhájci Pražské burzy ale tvrdí přesný opak, tedy že se má obchodovat na tom trhu, který je k nám nejblíže a kde se dostaneme nejsnadněji ke všem možným informacím… Je také pravdou, že když se nám někdo pochlubí komoditou exotického charakteru, o které jsme ani neměli tušení, že existuje, jde z toho až mráz po zádech, jak si někdo do takových obchodů může troufnout…

My ale máme nejraději akcie firem trochu většího rázu, transparentnější, proto i moc neobchodujeme například v Rusku, kde je většinou vše v rukách oligarchů. A záleží na tom, jestli ten či onen je, nebo není kamarád s Putinem. Je těžké nakupovat firmy, které nejsou řízeny stoprocentně v zájmu akcionářů.

 

Pracujete v dlouhodobém kontextu?

Ano. Analyzujeme jednotlivé firmy, jdeme do hloubky, připravujeme analýzy, modely. A hlavní pro nás jsou fundamentální data, která upřednostňujeme před technickou analýzou.

 

Kdykoli se může vše změnit...

I přesto se nesnažíme takzvaně „točit makro“, nehrajeme moc krátkodobé věci. Snad výjimka byla v minulém roce na začátku roku, bylo zajímavé investovat do ropy.

 

Kromě akcií vás tedy zajímají i komodity?

Díváme se na fundament. Tedy v případě ropy koukáme na těžební náklady. A porovnáváme to, s jakými parametry firmy operují, za kolik jsou schopné těžit, za kolik jsou schopné prodat, jestli se jim to ještě vyplatí atd. Jestli firmy mohou zkrachovat či ne. To znamená, že spíše než samotnou komoditu nakoupíme akcie těžební společnosti.

 

O jaké komodity byste se třeba jen okrajově zajímali?

Zvažovali jsme zlato, resp. akcie firem, které těží zlato jako pojistku. Pokud se na věc podíváme čistě optikou nákladů těžebních firem, ty jsou okolo 700 – 800 dolarů za unci zlata. A teď je cena zlata 1250 dolarů. Takže se dá říci, že zlaté firmy stále nejsou moc atraktivní.

 

Jakub Skryja je portfolio manažerem ve společnosti Verdi Capital, kde sestavuje portfolia a nastavuje investiční strategie založené na fundamentální analýze. Dříve pracoval na pozici hlavního analytika veřejně obchodovatelných společností. Jeho zaměření je především na společnosti z finančního, spotřebního, polovodičového a telekomunikačního odvětví. Dříve působil v Pricewaterhousecoopers Audit jako asistent auditora, se zaměřením na finanční a nemovitostní sektory. Jakub Skyja vystudoval matematické inženýrství na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde se věnoval řízení úrokového rizika, optimální alokaci bankovních aktiv a analýze kreditních derivátů.
Mohlo by vás také zajímat:

Pavel Drahotský

Ilustrační obrázek
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Akcie Monety na 75Kč jsou spíše k nákupu než k prodeji. Dividendová politika Monety je nastavena více než atraktivně

Šéf komise, co se zabývá Babišem a Přibilem: Svoboda médií už tu zase pokulhává. Svými vstupy dokonce možná narušují svobodnou politickou soutěž

Devadesát procent zákonů jde proti občanovi. Andrej Babiš obhospodařuje 120 tis. hektarů a devastuje půdu…

Mr. Doporučitel: Využíváme fenoménu osobního doporučení, lidé doporučují lidem přes Dinoprofit.com

Hacker a kryptoanarchista: Na kryptoměny nedosáhne ani exekuce a peníze jsou díky nim ve větším bezpečí, než v bance, která může zkrachovat

Radim Jančura: Náš třetí domácí trh bude Rakousko. Banky nás tlačí, abychom šli s naším vlakovým byznysem na burzu



Čti více

Zakladatel Facebooku si vezme dvouměsíční rodičovskou dovolenou

Peltz snižuje drženou pozici v BNY Mellon téměř o třetinu

Požár v čínské rafinérii PetroChina byl zdárně uhašen

Počet činných vrtů v USA v týdnu poklesl

Analytici z UBS snížili své doporučení pro akcie Monsanto

Cena zlata se letos poprvé přehoupla přes magickou hranici

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.