Jakmile splaskne Trumbublina, nakupujte japonský jen, doporučují forex analytici UBS

11:41 | wa pe | Diskuze

Po zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA vyhnali investoři americké akcie a dolar do výšin. Podle analytiků UBS však Trumpova bublina nebude mít dlouhého trvání.

Foto: Public Domain

Očekávání fiskálních stimulů Trumpovy administrativy jsou jednoduše přehnané a nejdříve se projeví negativní vliv obchodních protekcionistických opatření, je přesvědčen Toru Ibayashi, vedoucí výzkumu kapitálu v UBS Group v Tokiu. Japonský jen oslabil v minulém týdnu na páru s dolarem až na úroveň 114, což představovalo největší třítýdenní pokles od roku 1995. Trhy se při interpretaci Trumpova vítězství zaměřily především na slibovanou rekonstrukci infrastruktury, která by měla v příštích deseti letech stát až 1 bilion USD.  

Ibayashi se domnívá, že trhy si vybraly z Trumpových slibů pouze to zdánlivě pozitivní a takřka bez výjimky ignorovaly možné škody jeho nastupující administrativy. „Jakýkoli trh postavený na naději se rychle rozpadne,“ varuje analytik. Podobný názor zastávají také analytici JPMorgan Chase a bývalý viceprezident  pro zahraniční záležitosti japonského ministerstva financí, Eisuke Sakakibara známý také jako Mr. Yen. Tito jsou přesvědčeni, že japonská měna na páru s americkým dolarem brzy posílí daleko pod úroveň 100.

zdroj: Bloomberg

Především není jasné, co z předvolebních slibů Donalda Trumpa dojde naplnění a v jakém sledu. Povolební týdny již přinesly změny jeho názorů například na hraniční zeď s Mexikem či Obamacare, stále si ovšem stojí za názorem, že podepsání takzvaného Transpacifického partnerství s Japonskem a dalšími 10 zeměmi by pro USA znamenalo katastrofu.

Sakikibara předpovídá, že po pouhých 6 měsících od Trumpova volebního vítězství poklesne měnový pár USD/JPY k hranici 90, zatímco Tohru Sasaki z JPMorgan očekává pouze úroveň 99 ke konci roku 2017. Oba analytici měli na začátku roku pravdu, kdy očekávali, že jen oproti dolaru letos výrazně posílí, zatímco většina analytiků prorokovala pokračování jeho čtyřletého oslabování. Od počátku roku posiluje japonský jen na páru s americkým dolarem o 7,4 %, a je tak nejvýkonnější měnou z vyspělých ekonomik.

Také pro nového prezidenta není oslabující jen dobrou zprávou. „Silný dolar by znamenal pokles tržeb pro korporace v USA, což představuje pro Američany neakceptovatelné ohrožení pracovních míst,“ shrnuje Ibayashi.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.