Jaké nástrahy čekají e-shopy při expanzi do zahraničí?

15:15 | E V | Diskuze

BlueGhost pozval sedm odborníků z řad lídrů české e-commerce

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Sedm řečníků z předních českých e-commerce firem, jako je například Alza.cz, Amazon, Heureka či Zásilkovna, se v sídle BlueGhost podělilo o svou zkušenost z řízení expanze do zahraničí.  Promluvili o tom, jak probíhá průzkum trhu, jaké se v něm točí peníze či jak lze ocenit přidanou hodnotu “cizího” e-shopu. Poradili, jak se vyrovnat s tím, že online trh se neustále mění a rozvíjí. Pro představu, celkový obrat české e-commerce loni dosáhl 6,1 miliard eur, v Evropě to bylo 620 miliard eur. Večerem hosty provedl Václav Dušek z týmu Modrého ducha.

Podle Jana Jelínka, zástupce předního distributora brýlí a kontaktních čoček Alensa, je při vstupu na nový trh klíčový servis a perfektní lokalizace webu. Znamená to například provoz callcentra, které se obvykle sdílí s jinými podobnými e-shopy. Problémem rovněž bývá si nové zákazníky udržet – po prvním nákupu se jich běžně nevrátí kolem 10 %. „Pokud chcete expandovat, musíte si umět přiznat, zda jste dosáhli, či nedosáhli úspěchu. U nás to měříme pomocí KPI, zajímáme se mimo jiné o hodnotu vztahu se zákazníkem a jeho věrnost našemu e-shopu. Máme vlastního CRM manažera, používáme Google Analytics a Google Data studio, pomocí kterých porovnáváme vzájemně dva trhy. Sledujeme extrémy, které naznačují, že se něco děje, i dlouhodobé trendy. Řídíme celou skupinu e-shopů, harmonizujeme cenotvorbu, segmentaci zákazníků či výdaje na reklamu,” říká Jan Jelínek.

 

Kdy je vhodné expandovat? Mějte stabilní byznys a vyškálovaný produkt

Kdy je vhodné expandovat? Musím založit místní pobočku? Jak budu řešit DPH? O tom promluvil Tomáš Vrtík z Expandeco, které pomáhá e-shopům expandovat do zahraničí, řešit zákaznický servis, logistiku a celý ekosystém. „E-shopům radíme, že musí mít vyškálovaný produkt a stabilizovaný byznys. Navíc musí počítat s nemalými investicemi do marketingu. Na expanzi musí být připravená celá platforma. Taky je třeba se podívat na místní ekosystém a zkusit uspět na tom nejpodobnějším. Pro Česko je tím podobným ekosystémem pochopitelně Slovensko. Velký potenciál má ale i Maďarsko a Srbsko,” radí Tomáš Vrtík.

 

Dále navázal Jindřich Jíra z PPC Bee, kteří se zabývají automatizací a zefektivněním PPC reklamy. Ke své práci využívají PPC Tuner, jehož správné fungování závisí na “mantinelech”, které uživatel nastaví. „Příprava na expanzi zahrnuje analýzu klíčových ukazatelů, například velikost trhu a potenciál růstu, očekávané nástroje a konkurenceschopnost. PPC dokáže pomocí PPC Tuneru vygenerovat trhy, které jsou pro danou firmu vhodné. Například UI42 se rozhodli pro země bývalé Jugoslávie a vypomohli si základem PPC kampaní a klíčových slov z Česka a Slovenska,” říká Jindřich Jíra s tím, že v Maďarsku s Rumunskem zaznamenala firma rychlý nárůst, Polsko se naopak rozjíždělo vlažněji.

 

Dobírka je na východních trzích standard, na západě naopak není obvyklá

Karel Lyčka ze Zásilkovny promluvil o dobírce a jejím vlivu na obrat e-shopu. Popsal rovněž rozdíly mezi východem a západem Evropy. „Východní trhy mají velký potenciál, je zde nízká konkurence, e-commerce je stále na začátku. Oproti tomu ve Velké Británii má e-commerce na celkových prodejích podíl kolem 20 %. A východ bude brzy následovat. Přitom Amazon ovládá kolem 55 % trhu, což je pro nové hráče obrovské riziko. A to nemluvím o ebay a Otto, kteří šli z poštovních schránek do onlinu, a dnes patří mezi světové lídry v doručování,” popsal situaci Karel Lyčka. “Dobírka je na východních trzích standard a na západě naopak není obvyklá, na východě vítězí faktury před PayPalem na západě,” dodává.

 

O tom, jaké je postavení Heureky mezi srovnávači v Česku a na zahraničních trzích, vyprávěl její CCO Michal Vodák. Rozdíly ilustroval na trhu s akustickými kytarami. „Zatímco Heureka v kategorii akustické kytary v Česku a na Slovensku jasně vede, v Rumunsku, kde je jejich průměrná cena nejvyšší, nestíhá držet krok. Stejně tak v Maďarsku. Tam je průměrný nákup naopak nejnižší a vede jedna značka – kdo ji nemá v nabídce, nedostane na trhu šanci,” říká Michal Vodák.  Upozornil rovněž na množství dat a na podporu regionálních partnerů, pomocí kterých dokáže Heureka e-shopům zprostředkovat vstup na zahraniční trhy.

 

Němci Amazon milují, do Česka se teprve chystá prorazit

Jak funguje Amazon marketplace a AMZ Guide, přiblížila Gabriela Bernatová a představila výhody globální e-shopové platformy. „Německo nakupuje online, tamní zákazníci využívají e-shopy v 85 %. A jsou těm českým velmi blízko. V Česku se však netěší u e-shopů dobré pověsti, často si však za to můžou samy, především nedostatečnou přípravou. Naopak Němci Amazon milují; má vše na jednom místě, silný zákaznický servis, rychlost dodání a poskytuje potřebné informace o produktech. Zkrátka kdo chce jít do Německa, musí na Amazon,” říká Klára Pravdová s tím, že Amazon v blízké budoucnosti pohltí většinu českých e-shopů.

 

Alza v roce 2016 postavila první prodejnu v Budapešti. O tom, jak funguje online nakupování v Maďarsku, promluvila Klára Pravdová. „V Budapešti jsme v roce 2018 postavili showroom ještě větší, než je v Holešovicích. A samozřejmě, do reklamy jsme nasadili Alzáka. Největší kategorie je zde móda, Maďaři jsou na cenu a na přehlednost webu citlivější než Češi. Důležitá je taky rychlost dodání. Zajímavý je rovněž zvyk rozbalit si produkt rovnou na místě. S tím bylo třeba počítat a vyhradit jim na to speciální prostor,” říká Klára Pravdová. „Jakmile jsme oznámili slevu 60 % na některé produkty, spalo brzy ráno před prodejnou několik lidí ve spacácích. Před otevřením se tam už tísnily stometrové fronty,” dodává Pravdová.

 

Více o BlueGhost

Tým Modrého ducha pomáhá s on-line prodejem zboží a služeb. Jeho řady tvoří 25 specialistů: Programátorů a designerů, ale také analytiků, marketérů, copywriterů a komunikačních mágů. Tito specialisté také nadále věnují podstatnou část svého času studiu, oborovým certifikacím a aktivnímu členství v profesních asociacích. U Modrého ducha se propojuje kreativita digitální agentury a schopnosti vývojářské firmy. Vše směřuje společnou cestou k navrhování a tvorbě webů, e-shopů, aplikací a celých on-line kampaní plnících předem vytyčené a měřitelné cíle.

Zdroj:Michael Kubín, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obchody stále přijímají brigádníky na předvánoční prodej, nábor táhnou zejména e-shopy

Ilustrativní obrázek

Produkty s recenzemi mají výrazně vyšší prodejní potenciál. Proto největší české e-shopy sází na influencery

Ilustrativní obrázek

Startup Virtooal.com boří poslední výhody kamenných prodejen

Ilustrativní obrázek

Povánoční nápor na e-shopy se oproti průměrnému ročnímu provozu zvýšil o 28 %

Ilustrativní obrázek

Polovina všech zákazníků na světě nakupuje v zahraničí. Proč nenakupují u českých obchodníků?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.