Jaké knihy si přibalit na léto?

Řada z vás určitě přemýšlí, co si na dovolené přečíst za inspirativní knihu. Připravili jsme pro vás několik tipů z naší četby.

Ilustrativní obrázek
Foto: Open Grid Scheduler / Grid Engine

TOP 5 z naší četby

Narrative and Numbers (Aswath Damodaran)

Lidské bytosti si s oblibou tvoří názor na základě „kvality“ příběhu. V akciovém investování je to dlážděná cesta do pekla. Dobrý příběh totiž nestačí, pokud nemá oporu v číslech. Knížka světoznámého profesora výborně shrnuje klíčové koncepty na známých příkladech (Uber, Alibaba, Under Armour). Zkušeným i začínajícím investorům tak dává do rukou mocnou zbraň, jak odlišit „reklamní příběhy“ od „příběhů kvalitních společností“.

Smartest Guys in the Room (Bethany McLean & Peter Elkind)

Legendární investor Warren Buffett shrnul kvalitního zaměstnance jednoduše: „Hledáme inteligenci, energii a integritu. Pokud nemají poslední vlastnost, doufejte, že nemají ani první dvě.“ Co se stane, když taková situace nastane, zachycuje kniha dvojice novinářů, kteří zmapovali příběh největšího bankrotu americké historie. Jde o neuvěřitelnou ukázku transformace kultury, „kreativního“ účetnictví a chamtivosti v jednom. A ano, tipujete správně – jde o příběh společnosti Enron.

Spravedlnost – co je správné dělat (Michael Sandel)

Představte si, že chytnete teroristu, co nastražil bombu. Zkusil jste vše, ale nic z něj nedostáváte. Poslední možností je jeho mučení. Připadá vám to jako dobrý nápad? A co když nepromluví – je dobrý nápad mučit jeho malou dcerku? Profesor z Harvardu Michael Sandel pokládá otázky, které nemají „správné“ řešení. Rozvíjí je pak do uceleného střetu koncepce utilitarismu a libertariánství. Morální záhada jeho otázek je skutečně poutavá.

Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence (Max Tegmark)

Jaká je budoucnost lidstva ve světle nastupující umělé inteligence? Máme se obávat a bránit pokroku, nebo nám nové technologie přinesou prosperitu? Nejen na to se ve své knize z všemožných úhlů pohledu dívá Max Tegmark, profesor Massachusetts Institute of Technology. Tegmark zároveň definuje, co vše je třeba naplnit, aby umělá inteligence a moderní technologie sloužily v prospěch lidstva.

Důvěrnosti z kuchyně (Anthony Bourdain)

Říká se, že pokud chcete co nejrychleji prodělat těžce vydělané peníze, otevřete si restauraci. Proč tomu tak je, vám vysvětlí jeden z nejpovolanějších lidí z oboru, samotný excentrický a bohužel nedávno zesnulý Anthony Bourdain. Anthony vám ve své první knize poodhalí, s jakými vnitřními démony bojuje personál restaurace, který vám připravuje jídlo, jak moc byla restaurační scéna v New Yorku 80.-90. let prosycena všemožnými drogami a alkoholem. A jako bonus vám vysvětlí, proč je úterý nejlepší den na to dát si rybu v restauraci.

 

Další doporučení (nejen na léto)

Stress Test: Reflections on Financial Crises (Timothy Geithner)

„Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ Citát filozofa Georga Santayana je pravidlem tesaným do kamene. Přesto rádi zejména to špatné z paměti vytěsňujeme. V ekonomickém světě to platí snad dvojnásob. I proto jsme svědky opakujících se finančních krizí. O té nedávné již bylo napsáno mnohé. Jeden z nejlepších souhrnů nabízí knížka Stress Test. Nejenže přináší rychlý pohled na řadu kritických okamžiků z historie Japonska, Mexika, či asijských států, ale také podrobně mapuje problémy USA způsobené finanční krizí. Kde je nadstavba? V popisu nutných kroků, které americká vláda přijala ve snaze zamezit kompletní katastrofě. Autorem díla je totiž bývalý šéf newyorského Fedu a ministr financí americké vlády z krizových let Timothy Geithner.

The Innovator´s Dilemma (Clayton Christensen)

Základní pravidlo podnikatelského úspěchu zní „naslouchej zákazníkům“, že? Chyba. Existují chvíle, kdy se vyplatí učinit pravý opak. Rozvíjet méně výkonné produkty s nízkou marží a agresivně cílit na malé trhy. Právě tak totiž vznikají „disruptivní“ nápady. Na příkladech z historie profesor z Harvardu Clayton Christensen zachycuje nástup hydraulické mechaniky, diskontních řetězců v maloobchodu či (ne)úspěch Hondy na trhu s motorkami v USA. Rozvíjí úvahy o komoditizaci produktu a výhodách malých inovačních týmů.

Cesta k vítězství (Jack Welch)

S trochou nadsázky manažerská příručka z pera toho nejpovolanějšího – bývalého výkonného ředitele General Electric Jacka Welche. Jak vnímat diverzitu zaměstnanců? Proč má správný vůdce umět ždímat, snít a oslavovat? Jak se vyrovnat s krizí, která firmu postihne? A jak uvažovat nad výstavbou strategie? To a mnoho dalšího nabízí nepříliš náročná kniha, ve které je všechno vlastně strašně jasné. Teď už to „jen“ správně implementovat.

What I learned Losing a Million Dollars (Jim Paul)

Jednu z velkých prapříčin neúspěchu investorů na finančních trzích lze hledat v souhrnném pojmu „emocionalismus“. Pro investora je těžké oddělit objektivní výsledek (zisk/ztráta z pozice) od výsledku subjektivního (pýcha, reputace). Snadno tak podlehne vábidlu rychlých zisků, obecným obavám či argumentům podporujícím jeho vidění světa. Peněžní ztráta, ušlý zisk či šance zazářit se stávají prostředkem, jak živit představu výjimečného člověka. Jenže ego není pragmatické. Snadno nás svede na scestí lemované chybnými rozhodnutími. Báječně to zachycuje příběh Jima Paula. Rychle stoupající hvězda „tradera“ z WallStreet, její vyhasnutí a zejména upřímné zhodnocení psychologických faktorů, které si s ním doslova pohrály – to vše v jednom.

Deluxe: How Luxury Lost Its Luster (Dana Thomas)

Kniha, která by mohla zaujmout nadšence do módy. Mapuje totiž, jak se proměnil svět luxusu. Nejenže se člověk více doví o výrobě parfémů, či historii značek jako Luis Vuitton, Chanel či Armani, ale také může porozumět transformaci, kterou svět luxusu prošel. Nechybí vliv nástupu „imperialisty“ Bernarda Arnaulta (ve dvacítce nejbohatších lidí světa), dopad zacílení návrhářů na masový trh či role hollywoodských celebrit.

Rudý zákon (Bill Browder)

Příběh Billa Browder zachycuje založení fondu Hermitage Capital, který za 11 let vydělal okolo 2700 %. I to by jako upoutávka na knihu z investičního prostředí stačilo. Jenže, to bychom opomněli osobní zkušenosti s divokou ruskou privatizací, vliv mafie na tamější podmínky a roli Vladimira Putina na fungování fondu. To vše ve skoro až thrillerovém příběhu plném podvodných praktik, korupce a mezinárodních politických střetů.

Nástroje titánů (Timothy Ferriss)

Fenomenální kniha z oblasti lidského rozvoje. Ve třech částech (zdraví, bohatství, moudrost) formou rozhovorů se zajímavými osobnostmi nachází Ferriss odpovědi na řadu otázek, které si podvědomě klademe. Od diety, přes meditaci, pozitivní afirmace, schopnosti naslouchat a nebrat se příliš vážně až po příčiny touhy po sebevraždě. V téhle knize si opravdu snad každý najde kousek cenného.

Man´s Search for Meaning (Viktor Frankl)

Jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů smíření (chcete-li přijetí) na papíře. Viktor Frankl je zakladatelem „logoterapie“, tedy psychoterapeutické metody zaměřené na touhu člověka po smyslu. Její teoretická a zejména praktická pravidla Frankl vybudoval i vlivem nejhorší možné zkušenosti loňského století – života v koncentračním táboře. Jeho knihy jsou sondou do hledání smyslu života na místě, které vše přirozené a lidské potíralo.

Příběh lidského těla (Daniel Lieberman)

Kniha by se dala shrnout do jedné otázky: Na co jsou lidská těla adaptována? Paleoantropolog Harvardovy univerzity nás ve své knize vede po lince lidských dějin a vysvětluje, jak přirozený výběr formoval naše těla. Proč jsme schopni uštvat antilopu? Jaké paradoxní dědictví nám zanechala evoluce? Co nám dalo/vzalo zemědělství? Na tyto i řadu dalších otázek dává Lieberman (zaplaťpánbůh) srozumitelnou cestou odpovědi.

 

Zdroj:Kolektiv analytiků České spořitelny
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jezdíme do krásné hotelu https://www.hotelport.cz/, pro děti je to tam vhodné, mají tam i vnitřní bazén spousta atrakcí pro děti. Vždy všichni odjíždíme spokojení a odpočatí.
Do kterého hotelu tam jezdíte? a je to tedy vhodné i pro děti ano?
My jezdíme s rodinou každý rok na Máchovo jezero do hotelu, byl jsem tam jednou na firemní akci, a pak jsem tam vzal rodinu, je to opravdu krásný hotel, kde skvěle vaří.
Kde v létě jezdíte na dovolenou? po České republice? nejlépe i s celou rodinou? poradíte mi prosím?
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.