Jaké jsou výhody koupě bytu v družstevním vlastnictví?

11:49 | M Z | Diskuze

V Česku je touha vlastnit velmi silná. Proto je tady, oproti zahraniční, družstevní vlastnictví (dále jako DV) považováno za „méně hodnotnou“ formu vlastnictví.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ing. Věra Vránková

A přitom má tato forma vlastnictví řadu výhod. Stačí se jen oprostit od předsudků, protože mnohdy představuje levnější způsob bydlení.

DRUŹSTEVNÍ VLASTNICTVÍ JE PLNOHODNOTNOU FORMOU VLASTNICTÍ

Družstevní vlastnictví má v Čechách tradici skoro dvě století. V zahraničí se jedná o zcela běžnou formu vlastnictví. Cílem družstevního vlastnictví je zajistit dostupné bydlení. Díky současné situaci na realitním trhu je tu velká potřeba bydlet za rozumnou cenu a ne vlastnit. Vidím v tom velkou příležitost zajistit dostupné, sociální bydlení pro širší vrstvu obyvatelstva. Mladí lidé totiž než materiální zabezpečení upřednostňují zážitky. Mají jinak nastavené hodnoty a z tohoto úhlu pohledu může být družstevní byt pro mladou rodinu ideální volbou.

NIŽŠÍ POŘIZOVACÍ CENA BYTU V DV

Rozhodnutí o pořízení bytu nejvíce ovlivňují vstupní náklady. Jde o levnější způsob zajištění bydlení, kdy ceny bytu v družstevním vlastnictví jsou zpravidla až o 10% levnější než ceny bytu v osobním vlastnictví. Ušetříte  stovky tisíc.

Navíc při koupi družstevního bytu je kupec osvobozen od placení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%z prodejní ceny nemovitosti. To představuje další výraznou úsporu.

A další třešinka na dortu. Za určitých podmínek ( např. zástavou na jiný byt) lze koupi bytu v DV financovat hypotečním úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření, nebo půjčkou na družstevní byty.

DOBŘE FUNGUJE KOLEKTIVNÍ ZÁJEM DRUŽSTVA NA SPRÁVĚ DOMU

To je velká výhoda. Zbavuje Vás to starostí. Družstvo se stará o celou správu domu, nutné rekonstrukce, hospodaří s rozpočtem, pokud je nutnost, bere na sebe úvěr např. na opravu střechy nebo zateplení, zajišťují bezpečí bytového domu. Vy, jako člen družstva se zúčastňujete schůzí, na kterých se sousedy řešíte správu společného majetku.V bytovém družstvu platí pravidlo jeden člen = jeden hlas. A to bez ohledu na to, jak velký má jednotlivý člen družstva byt.

Mnohdy členové družstva zvažují, jestli vůbec přejít do osobního vlastnictví právě proto, že jim chod družstva naprosto vyhovuje . Příkladem může být prodej tohoto bytu na Praze 4 v Kamýku. Na schůzi se družstvo dohodlo a odhlasovalo, že zatím vytvoří tzv. Prohlášení vlastníka. To je dokument vymezující jednotlivé bytové jednotky pro katastrální úřad. Jde o první a zásadní krok k tomu, aby mohli být bytové jednotky převedeny do osobního vlastnictví

Zda-li byty přejdou do osobního vlastnictví právě u tohoto bytu bude předmětem dalšího hlasování.

KUPUJI SI DRUŽSTEVNÍ PODÍL, KTERÝ JE RYCHLE PŘEVODITELNÝ na NOVÉHO KUPCE

Na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví si u bytu v DV kupujete družstevní podíl, který Vás opravňuje užívat byt jako vlastní. S koupí bytu kupec získává nájemní právo k danému bytu. A převod bytu v DV na nového majitele je výrazně rychlejší než z bytu v osobním vlastnictví. Žádné kupní smlouvy totiž nejdou na katastr, ale rovnou družstvu. Kupec se tak může stát vlastníkem členského podílu během jediného týdne.

PRODEJ DRUŽSTEVNÍHO PODÍLU MŮŽE BÝT I ZAJÍMAVOU INVESTICÍ

Hodnota družstevního podílu má svoji TRŽNÍ CENU. A vývoj ceny bytů v družstevním vlastnictví v čase je podobný vývoji cen bytů v osobním vlastnictví. Navíc, pakliže není ve stanovách družstva uvedeno jinak, se byty v DV lze dobře pronajmout za tržní cenu.

Proto je družstevní byt plnohodnotným a mnohdy i levnějším způsobem zajištění bydlení.

Zdroj:Ing. Věra Vránková, realitní makléř
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum umístil Prahu mezi TOP 20 nejatraktivnějších měst Evropy pro investory

Ilustrativní obrázek

Sněmovna schválila novelu narovnávající trh s krátkodobým ubytováním

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hypotečním úvěrům

Ilustrativní obrázek

Vonovia oslabuje v reakci na zprávu, že město Berlín plánuje zmrazit ceny nájmů po dobu pěti let

Ilustrativní obrázek

Ceny rekreačních nemovitostí meziročně opět vzrostly, v některých lokalitách už ale stagnují

Ilustrativní obrázek

Tuzemské byty skupují velcí i drobní investořiČti více
Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie s mírnými zisky

Ilustrativní obrázek

Tyto 3 akcie stojí v současnosti za pozornost

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.