Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

14:14 | E V | Diskuze

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) dnes oficiálním dopisem vyzvala předsedu vlády České republiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: amsp čr

Dále ministra zdravotnictví, ministra průmyslu a obchodu a ministryni práce a sociálních věcí o sdělení konkrétních kroků, které by byly v případě realizace krizových opatření státu proti boji s infekcí koronaviru (COVID-19) učiněny pro malé a střední podniky (MSP) a pro ochranu jejich podnikání.

AMSP ČR upozorňuje zejména na skutečnost, že očekávaný negativní dopad ochlazení ekonomiky v důsledku boje s touto infekcí může být znásoben právě rozhodnutím veřejné moci v rámci možných krizových opatření. Na příkladech z ostatních zemí je možné sledovat nejen nucené omezení pohybu jednotlivců, u kterých hrozí podezření na možnou nákazu, ale také organizované a státy řízené přerušování provozů či karantény celých oblastí a měst. Důsledkem pak mohou být situace, kdy podnikatel nemůže vyrábět či poskytovat službu, avšak přesto je povinen dostát svým závazkům. Mezi tyto povinnosti pak patří zejména, avšak nikoli výlučně, odpovědnost vůči zaměstnancům a včasná úhrada mezd, zaplacení poplatků a nájmů za výrobní prostory a kanceláře či odpovědnost vůči svým klientům za dodání zboží a služeb řádně a včas.

„Naše Asociace plně podporuje veškeré současné i budoucí kroky veřejné moci vedoucí k ochraně zdraví obyvatel České republiky. Na druhou stranu však cítíme sílící obavu mezi podnikateli ohledně případných dopadů těchto kroků do soukromoprávních vztahů. Uvědomujeme si, že z hlediska právního by byly případné spory zřejmě řešeny s ohledem na tzv. vyšší moc. Nicméně aplikovatelnost a výklad tohoto institutu s sebou nese řadu otázek, jejichž zodpovězení soudy v daném případě není možné predikovat. Za velmi problematickou pak lze mít použitelnost vyšší moci zejména s ohledem na pracovněprávní či spotřebitelské vztahy,“ uvedl Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

„V podnikání platí pravidlo, že kdo je připraven, není překvapen. Z tohoto důvodu je transparentnost budoucích kroků vlády a jednotlivých resortů včetně možných případných přímých opatřeních na ochranu podnikatelů před nepříznivými dopady dané situace zcela klíčová,“ dodává členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Zdroj:AMSP ČR
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cílená pomoc ČSOB lidem i firmám v tíživé situaci způsobené epidemií covid-19

Ilustrativní obrázek

Komerční reality v době koronaviru - až 30% úspory nájemců

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.

Ilustrativní obrázek

Hrozí zaměstnancům propuštění v důsledku COVID-19?

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?

Ilustrativní obrázek

KZPS navrhuje, aby stát doplácel mzdy u firem tratící na krizi s koronaviremČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se vyvíjejí smíšeně při čtvrteční seanci

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -4,44%

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Austrálie v záporu

Ilustrativní obrázek

Wall Street udělal tečku za nejhorším čtvrtletím od r. 1987, Dow Jones -23%!

Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.