Jak zastavit globální oteplování? Vědci zvažují, že zastíní slunce

09:12 | wa pe | Diskuze

Tým vědců z University of Bedfordshire provádí simulaci dopadů, které by mělo rozprašování oxidu siřičitého do atmosféry na oblast Karibiku, která bojuje s důsledky globálního oteplování.  

Foto: FastFlash

Přestože se vědecká komunita shoduje v názoru, že optimálním způsobem, jak zastavit či alespoň zmírnit globální oteplování, je přestat s vypouštěním skleníkových plynů, část vědců pracuje na záložním plánu. Růst teplot a jejich dopady jsou v posledních letech natolik razantní, že lidstvu podle nich k podstatné změně kurzu nezbývá mnoho času. Klimatické změny stojí podle odborníků jak za neobvykle častým výskytem hurikánů či takzvaným bělením korálových útesů, ale způsobují také tání permafrostu na Sibiři a přispívají k hromadnému vymírání druhů. Někteří proto podporují metody obecně označované za geoinženýrství, které jsou založeny na velkoplošném umělém zásahu do přirozených procesů na planetě za účelem dosažení požadovaného efektu.

Profesor James Crabbe z University of Bedfordshire se zabývá simulacemi dopadů podobných opatření. Jedno z možných řešení globálního oteplování vidí ve vypouštění oxidu siřičitého ve formě aerosolu do atmosféry. Tím by došlo k podobnému jevu jako v případě sopečných erupcí. Jistá část slunečních paprsků by se od částic v atmosféře odrazila, čímž by na povrchu došlo k ochlazení. „Velmi přesvědčivě ukazujeme, že vstřikováním oxidu siřičitého do atmosféry by došlo ke značnému poklesu teploty na povrchu oceánu kolem roku 2069.“ Modely britských odborníků vykázaly nejenom zastavení procesu bělení korálových útesů, ale také nižší výskyt ničivých hurikánů.

Bohužel tento management slunečního záření má také svá značná rizika. Vědci se nedokáží shodnout, s jakou přesností by byly předvídatelné jeho případné vedlejší účinky. Mohlo by například dojít k narušení některých přirozených klimatických procesů a jevů, na kterých jsou závislé miliardy lidí.  Vědci se obávají, že sluneční štít by například mohl způsobit změny ve vzdušných proudech, monzunech, které jsou hlavním zdrojem vláhy v některých oblastech Afriky a Asie. Zatímco tedy jedna oblast planety by mohla z geoinženýrství profitovat, jiné by naopak mohly být poškozeny. Jakmile by se navíc s managementem slunečního záření jednou začalo, již by se s ním nesmělo přestat. Náhlý výkyv teplot by v takovém případě byl mnohem ničivější než postupné oteplování rozložené do delšího období, varují vědci. Podle nich bude potřeba mnoha dalších let výzkumu, než bude možné o použití podobných postupů reálně uvažovat.   

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Exxon Mobil hodlá do roku 2020 omezit své emise metanu o 15 %

Ilustrativní obrázek

Technologickou „Nobelovu cenu“ letos získal finský fyzik Tuomo Suntola

Ilustrativní obrázek

Porsche svolá do servisů svých 60 000 dieselových vozů. Důvodem jsou manipulace s emisemi

Ilustrativní obrázek

Veridium použije blockchain systém IBM pro obchodování s emisními povolenkami

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence umí vytvářet herní úrovně ve videohrách. Od těch vytvořených lidmi je nerozpoznáteČti více
Ilustrativní obrázek

Kartel OPEC rozhodl. Ropa bude drahá

Ilustrativní obrázek

UK: Sazby beze změny, komentář analytika

Ilustrativní obrázek

PMI v eurozóně ukáží na pokračující růst evropské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Euroskupina se dnes zaměří na Řecko

Ilustrativní obrázek

Ceny na čerpacích stanicích začaly klesat. Výraznějšímu snížení cen brání slabá koruna

Ilustrativní obrázek

Konference ECB v Sintře se nese v holubičím duchu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.