Jak vydělat na chování farmářů v USA?

09:21 | M Z | Diskuze

Strategie na komoditách se u nás těší odjakživa velké popularitě.

Ilustrativní obrázek
Foto: Michal Stibor, FPG a.s.

To platí zvláště pro komoditní spready. Proč tomu tak je? Podle mě za tím stojí lákavé sezónní cykly, díky kterým se dá na konkrétní příležitosti vydělávat téměř každý rok. To platí především pro spready v rámci jedné komodity, tzv. interdelivery nebo-li kalendářní spready. Ty jsou totiž náchylné k sezónnímu chování více, než samotné podkladové futures. Mnoho z vás jistě už někdy vidělo nádherné sezónní průměry pro některé spready.

Tato výhoda je však zároveň největším prokletím těchto strategií. Krásné grafy sezónních průměrů, typicky spolu se zobrazením ceny aktuálního roku, nám podsouvají, že cena bude tuto sezónní tendenci následovat vždy. To je ovšem chybný předpoklad, o čemž se na vlastním účtu přesvědčilo již mnoho obchodníků. I když nějaká sezónní strategie vyjde v průměru v devíti letech z deseti, tak ten desátý rok udělá zpravidla natolik silný protisezónní pohyb, že vám smaže zisky z daného spreadu za několik let zpátky.

Klíčem k dlouhodobému úspěchu u těchto strategií je pochopení toho, co se na trhu vlastně děje. To znamená vědět, proč daný sezónní pohyb vzniká. Pojďme si to ukázat na příkladu konkrétního trhu.

Na následujícím grafu jsou sezónní průměry za posledních 5 a 15 let na kukuřici, konkrétně pro první kontrakt nové sklizně, tj. prosinec. Pouze upozorňuji, že osa y odpovídá ceně aktuálního roku (modré křivce), zatímco křivky průměrů jsou vertikálně posunuty, tak aby co nejlépe překrývaly aktuální rok. Na první pohled je vidět krásný sezónní pokles od dubna, resp. června, v závislosti na tom, na jaký průměr se díváme. Spousta obchodníků tento trend každoročně zobchoduje, ať už prostřednictvím samotných futures, nebo spreadů.

Když se zeptáte běžného obchodníka, co tento sezónní pokles způsobuje, většina z nich vám řekne, že je to efekt sklizně, kdy se na trh dostane velké množství nových zásob. Na tom něco bude. Ovšem sklizeň kukuřice v USA probíhá typicky od září do listopadu, v závislosti na oblasti. Většina nových zásob se proto dostane na trh až v listopadu, s ohledem na logistiku spíše až v prosinci. To je dávno potom, co sezónní pokles na grafu výše skončí. To na první pohled nedává smysl.

Aby to bylo ještě zajímavější, podívejme se na poslední kontrakt z nové sklizně, tedy červenec následujícího roku.

Vidíme, že po sklizni, kdy by mělo být na trhu kukuřice jednoznačně nejvíc, má cena tendenci jít do strany (v případě 5-ti letého průměru) nebo dokonce růst (v případě 15-ti letého průměru). Když je něčeho na trhu hodně, tak by cena měla přece klesat, nebo ne?

Podívejme se dále na jeden z nejpopulárnějších komoditních spreadů, konkrétně nejširší bear spread v rámci jedné sklizně na kukuřici.

Vidíme zde prakticky to samé - spread roste až do září, tedy právě do začátku sklizně. Poté se až do expirace bližšího prosincového kontraktu hýbe do strany. Podívejme se na vzdálenější, užší spread mezi červencem a březnem. Opět vidíme, že od sklizně jde cena do strany.

Proč cena kukuřice klesá (a bear spreadů roste), když na trhu kukuřice ubývá a naopak klesá nebo jde do strany, když jsou zásoby po sklizni vysoké? Abychom si mohli zodpovědět tuto otázku, musíme pochopit fungování trhu s kukuřicí a především to, jak se na něm chovají samotní farmáři.

A právě na toto téma budu mít přednášku na Money Expo 2019, největší tradingové konferenci v ČR. Moje přednáška se bude vysílat online a to již v úvodní den celé konference, tedy v pondělí 8. dubna v 18:00 hodin. Dozvíte se v ní mimo jiné odpověď na výše položenou otázku, tedy proč cena kukuřice roste v době kdy by měla klesat a naopak.

Konference MoneyExpo Trading 2019

  1. – 12. 4. 2019

Autor: Pavel Hála

 

Zdroj:Michal Stibor, Financial Progress Group a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.