Jak vydělat na akciovém trhu během olympijských her v brazilském Rio de Janeiru?

15:47 | Ne Ro | Diskuze

Jak vydělat na akciovém trhu během olympijských her v brazilském Rio de Janeiru? Během celosvětově sledovaných sportovních her mohou být akciové trhy pod tlakem. Proto, akcionáři, pozor! Olympiáda v Riu se blíží a pro vás to znamená, že byste měli držet nadprůměrné množství hotovosti, dokud hry 21. srpna opět neskončí.

Foto: Gerhard Gellinger

Přesně tak. Vědci během svých výzkumů totiž zjistili, že akciové trhy si během světových svátků sportu nemusejí vést právě nejlépe.

Vědeckou studii publikovanou v srpnu 2007 v prestižním Journal of Finance pod názvem "Sport Sentiment and Stock Returns" vytvořili profesor financí Alex Edmans z London Business School, Diego Garcia z University of North Carolina (Chapel Hill) a Oyvind Norli z Norwegian School of Management.

Vědci podrobili svému zkoumání více jak 2000 sportovních událostí, čítaje v to hokejová či basketbalová utkání na olympiádě roku 1980, mistrovství světa ve fotbale či široce sledované mezinárodní zápasy v kriketu i rugby. Vědci došli k závěru, že v průměru se ukazuje, že prohra určité země je další den následována zřetelně podprůměrnými zisky.

Je to dáno tím, že investoři se stanou více pesimističtí, jakmile tým reprezentující jejich zemi prohraje, což posléze zakalí jejich zrak v nazírání na cokoliv.

Pro mnohé z nás bude asi těžké přiznat si, že by naše nálada mohla mít takto mocný vliv na naše rozhodování. Uvedení vědci nicméně citují řadu psychologických studií, které právě zmiňovaný jev dokládaji. Zvláštní pozornost si zaslouží jedna zajímavá studie, která proběhla v prosinci roku 1990, tedy několik týdnů před začátkem války v Iráku v roce 1991. Vědci se tehdy ptali fanoušků jednoho ostře sledovaného sportovního klání a zjistili, že rozrušení fanoušci považovali obávanou válku s Irákem za mnohem více pravděpodobnou a zničující, než jejich nadšení spolufanoušci.

A copak se děje s akciovým trhem země poté, co její sportovci v mezinárodním sportovním utkání uspějí?

Je to zajímavé, ale vědci přišli na to, že to žádnou pozitivní odezvu na trhu nevyvolává. Na otázku, proč tomu tak je, odpovídají, že fanoušci poraženého týmu jsou pravděpodobně více zdrcení a fanoušci vítězného týmu, uvažováno opačným směrem, mnohem méně veselí. Pomyslná výslednice těchto dvou protikladných pocitů je pak logicky asymetrická.

Světové akciové trhy by během mezinárodních her měly zaznamenat nadprůměrné hodnoty prodeje s podprůměrnými zisky. Prohra dané země však nevede vždy k poklesu zisků na jejím akciovém trhu, a i když ano, tak pokles nemusí být vždy až tak závažný. Ale, zaměříme-li se na celkový dopad na prodej na světových akciových trzích, může být celkový efekt významný.

"Investiční doporučení" závěrem: Možná by si všichni investoři, nejen ti z nich, kteří sportovní výsledky prožívají, měli dát, alespoň tedy po celou dobu konání olympijských her, od investování na chvilku pohov.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.