Jak vidí vývoj akcií společnosti Apple analytici Komerční banky

03:00 | Redakce W4T | Diskuze

Akcie Apple se aktuálně obchodují zhruba 19 % pod úrovní svého historického maxima z letošního dubna. Atraktivní se zdají být také z pohledu ocenění, když hlavní obchodní násobky jsou nyní výrazně pod svými dlouhodobými průměry. Z krátkodobého pohledu by akcie Apple mohly podpořit nadcházející kvartální výsledky, které budou oznámeny na konci ledna a podle odhadů by měly být rekordní. 

Foto: Web4Trader

 

Po úspěšném začátku letošního roku se akciím Apple v posledních měsících příliš nedaří. V únoru dosáhly své historicky nejvyšší zavírací ceny 133 USD za kus, na konci dubna se pak krátce obchodovaly až za 134,5 USD za kus. Od té doby ale cena akcií Apple klesla skoro o pětinu.

Současné ocenění akcií Apple je poměrně atraktivní, jak ukazují grafy níže. Akcie se nyní obchodují na 11,8x násobku zisku dosaženého za poslední rok, což je asi o 17 % níže, než za kolik se akcie Apple v průměru obchodovaly během posledních pěti let. Aktuální hodnota ukazatele EV/EBITDA 5,7x je pak dokonce o 23 % nižší než dlouhodobý průměr. Pro srovnání, aktuální poměr P/E širšího amerického akciového indexu S&P 500 je 18,2x (za posledních 5 let pak 16,2x).

Z krátkodobého pohledu by akcie Apple mohly podpořit nadcházející kvartální výsledky.

Období od října do prosince (pro Apple první čtvrtletí fiskálního roku) obvykle přináší sezónně největší zisky díky uvádění nových produktů a vánočním prodejům. Letošní rok by měl opět přinést rekordní výsledky. Analytici Société Générale předpovídají tržby 77,7 mld. USD a čistý zisk 3,24 USD na akcii. To by znamenalo překonání výhledu Apple pro tržby (v říjnu byl stanoven na 75,5-77,5 mld. USD) a meziroční růst zisku na akcii o 6 %.

V poslední době se objevily obavy, že neuspokojivé výsledky některých dodavatelů Apple předznamenají snížení prodejů telefonů iPhone, které jsou klíčovým faktorem pro ziskovost firmy (v loňském fiskálním roce činily téměř dvě třetiny celkových tržeb). Analytici SG ale očekávají, že prodeje iPhonů ještě mírně porostou. Za Q1 16 předpovídají přes 77 mil. prodaných kusů (+3,6 % y/y), za celý fiskální rok 2016 pak více než 240 mil. kusů (+3,4 % y/y). Spolu s výsledky hospodaření Apple obvykle zveřejňuje také výhled pro následující kvartál.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.