Jak úspěšně (ne)potopit své investiční portfolio

15.07.2016 14:20 | wa pe | Diskuze

Spíše než tipy na konkrétní akcie či jiné zajímavé investice, potřebují začínající malí investoři osvojit si některé obecné principy, disciplínu a především naučit se jak zachovat chladnou hlavu.     

Foto: Tymon Oziemblewski

 

Lidé, kteří píší knihy o hubnutí, mají oproti investičním poradcům jednu podstatnou výhodu, každé dva roky mohou tvrdit přesně to opačné než minule. Zatímco před dvěma lety byla káva, červené víno nebo mléko škodlivé substance, nové výzkumy naznačují, že Vaše tělo si bez nich neporadí atd.  Samozřejmě i ve světě investic mají analytici stále o čem mluvit, vývoj cen energie, politická rizika, silné euro, cena zlata, politika centrálních bank, ale v zásadě jsou kvalitní rady pro investování neobyčejně trvalé a snadno je můžeme označit jednoduše za nudné.

Představte si, že by Vám trenér ve fitness centru doporučil pro zpevnění těla dlouhé hodiny ležení na gauči za usilovného pojídání zmrzliny, přesně to však radí například jedni z nejznámějších investorů z USA Warren Buffett a John Bogle. Pro většinu malých investorů se ukazují jako nejlepší volba pasivní nízkonákladové pravidelně rebalancované indexové fondy spíš než vlastní správa aktiv a časté uzavírání a otevírání pozic po každých hospodářských výsledcích.  Ve své nedávné studii uvádějí odborníci z oddělení správy aktiv v J. P. Morgan následující statistiky: realitní investiční fondy (REIT) si v posledních dvou desetiletích vedly s výkonností 11,5 % velmi dobře, stejně tak akciový trh vynesl 9,9 % a špatně si podle statistik nevedla ani diverzifikovaná portfolia s výnosy 8,7 %. Jinak je tomu však v případě takzvaného „průměrného investora,“ který své investice za stejné období zhodnotil v průměru jen o 2,5 %. Vysvětlení leží jednak ve vysokých poplatcích podílových fondů a investičních poradců za aktivní správu portfolia a jednak ve špatném odhadu krátkodobého vývoje akcií.

Důvod špatné výkonnosti retailových investorů neleží ani tak v jejich nižších schopnostech, vzdělání či inteligenci oproti profesionálním správcům aktiv, ale právě v přílišném sebevědomí. Úspěšní lidé často propadají iluzi kontroly, díky které věří, že úspěšnost například v jejich běžném profesním životě zaručuje i dobré výsledky v aktivním investování. Bohužel statistiky hovoří o opaku, kdy čím větší množství investičních rozhodnutí investor udělá, tím více chybuje.

Investování sice může přinést bohatství, neexistuje ovšem zaručený recept na dobré výnosy v krátkodobém výhledu, což mnoho začínajících investorů může zcela odradit. Když si znovu pomůžeme paralelou s hubnutím, je to asi jako kdybyste začali s cvičením a dietou, ale po prvních pár měsících byste nabrali dalších 15 kg ještě předtím, než by se pozitivní účinky vůbec začaly projevovat.

Kromě rady abyste byli v investování líní, existuje ještě několik dalších obecných principů, na které by retailoví investoři neměli zapomínat.

 

Buďte k sobě a svým výsledkům objektivní

Většina malých investorů má ve výsledku pouze nízké výnosy a buď si nedokáží přiznat důvod, nebo o tom dokonce vůbec neví. Podle některých studií podceňují retailoví investoři své výnosy v průměru o 11,5 % ročně.

 

Vypněte televizi, nečtěte, neposlouchejte a neprodávejte

Nízká výkonnost je často výsledkem hyperaktivity. Investor, který reaguje na každou zprávu ohledně jeho pozice, často končí s prázdnýma rukama.

 

Nepleťte si štěstí s dovednostmi 

Na trhu se můžete setkat s velkým množstvím investičních manažerů se zářivou historií správy cizích aktiv, nenechte se však zmást. Často se mohlo jednat pouze o obyčejné štěstí a služby takovýchto manažerů nemusí vyvážit jejich vysoké poplatky.

 

Využívejte propadů trhů včas

Jakmile začne trh přecházet do své medvědí fáze, mnoho investorů se zbavuje svých rizikových investic, aby se do nich znovu vrátili, ale bohužel pozdě až jakmile byly ty nejvyšší výnosy realizovány.

 

Nespoléhejte příliš na analytiky a tržní experty 

Je samozřejmě lákavé inspirovat se tržním expertem, který se může vykázat celou řadou úspěšných investičních tipů z minulosti, v průměru jsou však podobné rady stejně dobré jako hodit si mincí.  Lidé mívají tendenci věřit spíše těm analytikům, kteří působí nejvíce sebevědomě, než těm kteří jsou ve svých odhadech přesnější.

 

Trh není stroj na peníze 

Postavte se tváří v tvář realitě, trh je v krátkodobém i střednědobém výhledu nepředvídatelný. Nejúspěšnější investoři počítají s tím, že krátkodobé i výrazné propady jsou přirozenou součástí dlouhodobě úspěšné správy jejich konta. To nejhorší, co můžete po špatném obchodu udělat, je ze vzteku vložit dvojnásobek předešlého vkladu do nové transakce s představou, že trh Vám musí „vrátit Vaše peníze.“

 

Nebojte se požádat o odbornou radu, ale všeho s mírou

Kvalitní finanční poradenství není levná záležitost. Pokud chcete ušetřit, jistě se obejdete i bez poradce, nestranná rada se však hodí především těm se sklony k panice či naopak přílišnému optimismu. 

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.