Jak technologie začíná pronikat do pojištění?

14:14 | E V | Diskuze

Téma zdraví a pojištění spolu bezesporu souvisí.

Ilustrativní obrázek
Foto: accenture

Pojišťovny totiž mají finanční zájem na zdraví lidí. Proto monitorují vývoj zdravotních technologických novinek. Co je v této oblasti nového?

Na konferenci Digital Insurance Agenda, která se uskutečnila v listopadu v Mnichově, se prezentovalo mnoho start-upů, se kterými mohou pojišťovny spolupracovat. Dominovaly zejména novinky z oblasti digitalizace, telematiky a jiných zařízení, které mohou pomoci předcházet majetkovým škodám. Mě však tentokrát nejvíce zaujaly zdravotnické novinky.

Životní styl má nepochybně významný vliv na zdravotní stav člověka. Například podle společnosti Zurich Mobile Insurance Solutions se chování člověka podílí na jeho zdravotním stavu ze 40 %, podle společnosti Dacadoo dokonce ze 40 až 60 %. Že je prevence důležitá znázorňuje i následující graf.

Zdroj: Mutumutu

 

Společnost Dacadoo představila na konferenci spolupráci s pojišťovnou Irish Life. Pro potřeby klientů této pojišťovny byla upravena standardní aplikace Dacadoo. Ta motivuje své uživatele k dosažení a udržování návyků zdravého životního stylu, přičemž kombinuje patentované skóre zdraví s automatizovaným koučováním, aby uživatelům pomohla zlepšit jejich zdraví.

Také společnost AirDoctor předvedla svoji mobilní aplikaci. Ta je vhodným doplňkem cestovního pojištění, neboť funguje ve 35 zemích a jejím prostřednictvím si lze okamžitě domluvit vyšetření u nejbližšího lékaře. Fakturu dostane klient mailem a může ji jednoduše poslat své pojišťovně k proplacení. Aplikaci AirDoctor si však může stáhnout do mobilu kdokoliv.

Rovněž bylo možné vidět, jak funguje aplikace Smokify, která byla vyvinuta ve spolupráci s lékaři a terapeuty. Rady odborníků jsou v tomto případě spojeny s moderní technologií. Cílem aplikace je pomoci jejich uživatelům zbavit se kouření. Představené výsledky vypadají více než slibně.

Zajímavé produkty ukázala společnost reFit Systems. Jejich hlavním produktem je reFit Gamo, což je první digitální terapeutický systém pro individuální rehabilitaci. Jde o platformu videoher pro individualizovanou terapii. Platforma nabízí přizpůsobené videohry, které lze ovládat různými pohyby s tělem. Pohyby ovládání videohry mohou být snadno konfigurovány ošetřujícím lékařem nebo terapeutem pro každého pacienta. Tímto způsobem se z každé rehabilitační relace stává vzrušující hra, což ocení především děti.

I firma YAS.life provozuje aplikaci, která podporuje zdravý a aktivní život lidí. Jejich cílem je udržet zdraví lidí vytvořením profesionální, ale zábavné aplikace. Je proto založena na hře, motivacích a odměnách. Obdobnou formu aplikace poskytuje v českých podmínkách Mutumutu. Českých projektů však existuje více, jmenujme například Mindpax.me, Vitadio, CF Hero či Miomove.

Pro některé české pojišťovny je však spolupráce se zajímavými technologickými start-upy zatím jen hudba budoucnosti. Často totiž nefungují ani základní procesy. Dokládá to i moje osobní stávající zkušenost s komerčním zdravotním pojištěním MedUNIQA. V souladu s pojistnými podmínkami jsem se chtěl objednat na preventivní prohlídku, můj požadavek byl však uznán až po mé reklamaci. Později mně však bylo sděleno, že jediné smluvní zdravotnické zařízení pojišťovny nepřijímá objednávky. Ačkoliv mám zdravotní pojištění, již několik měsíců se mně nedaří objednat ani na preventivní prohlídku.

Zajímá-li vás téma využití technologií v pojišťovnictví, mohu doporučit konferenci Digital Insurance Agenda. Příští konference se koná v červnu 2020 v Amsterdamu. https://next.digitalinsuranceagenda.com/dia-amsterdam-2020/want-to-attend/

Zdroj:Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trust
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Srážky aut se zvěří: s odškodněním úrazu je to velice složité

Ilustrativní obrázek

Starší lidé si kvůli koronaviru častěji kupují auta, jsou pro ně jako mobilní roušky

Ilustrativní obrázek

Nepojistit si riziko duševní choroby je jako mít pojištěné jen tři čtvrtiny auta

Ilustrativní obrázek

Lidé se bojí o práci. Pojištění rizika ztráty zaměstnání roste o 53 %

Ilustrativní obrázek

Včelka od Slavia pojišťovny pomůže českým včelařům

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ rozšiřuje partnerské on-line služby o sjednání dlouhodobého cestovního pojištění za atraktivní cenu, kryje i covid-19Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdanění tabákových výrobků

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu mezd

Ilustrativní obrázek

Obliba stavebka roste. Češi na něj v mimořádných situacích spoléhají již tradičně

Ilustrativní obrázek

Zájem o virtuální prohlídky vzrostl o 250 %. Realitní trh se snaží nasytit poptávku

Ilustrativní obrázek

Výsledky Black Friday: E-shopy zaznamenaly o 42 % vyšší tržby než loni

Ilustrativní obrázek

Desatero, jak se vyhnout nástrahám při online nákupu. Nejen na Black Friday

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.