Jak technologie začíná pronikat do pojištění?

14:14 | E V | Diskuze

Téma zdraví a pojištění spolu bezesporu souvisí.

Ilustrativní obrázek
Foto: accenture

Pojišťovny totiž mají finanční zájem na zdraví lidí. Proto monitorují vývoj zdravotních technologických novinek. Co je v této oblasti nového?

Na konferenci Digital Insurance Agenda, která se uskutečnila v listopadu v Mnichově, se prezentovalo mnoho start-upů, se kterými mohou pojišťovny spolupracovat. Dominovaly zejména novinky z oblasti digitalizace, telematiky a jiných zařízení, které mohou pomoci předcházet majetkovým škodám. Mě však tentokrát nejvíce zaujaly zdravotnické novinky.

Životní styl má nepochybně významný vliv na zdravotní stav člověka. Například podle společnosti Zurich Mobile Insurance Solutions se chování člověka podílí na jeho zdravotním stavu ze 40 %, podle společnosti Dacadoo dokonce ze 40 až 60 %. Že je prevence důležitá znázorňuje i následující graf.

Zdroj: Mutumutu

 

Společnost Dacadoo představila na konferenci spolupráci s pojišťovnou Irish Life. Pro potřeby klientů této pojišťovny byla upravena standardní aplikace Dacadoo. Ta motivuje své uživatele k dosažení a udržování návyků zdravého životního stylu, přičemž kombinuje patentované skóre zdraví s automatizovaným koučováním, aby uživatelům pomohla zlepšit jejich zdraví.

Také společnost AirDoctor předvedla svoji mobilní aplikaci. Ta je vhodným doplňkem cestovního pojištění, neboť funguje ve 35 zemích a jejím prostřednictvím si lze okamžitě domluvit vyšetření u nejbližšího lékaře. Fakturu dostane klient mailem a může ji jednoduše poslat své pojišťovně k proplacení. Aplikaci AirDoctor si však může stáhnout do mobilu kdokoliv.

Rovněž bylo možné vidět, jak funguje aplikace Smokify, která byla vyvinuta ve spolupráci s lékaři a terapeuty. Rady odborníků jsou v tomto případě spojeny s moderní technologií. Cílem aplikace je pomoci jejich uživatelům zbavit se kouření. Představené výsledky vypadají více než slibně.

Zajímavé produkty ukázala společnost reFit Systems. Jejich hlavním produktem je reFit Gamo, což je první digitální terapeutický systém pro individuální rehabilitaci. Jde o platformu videoher pro individualizovanou terapii. Platforma nabízí přizpůsobené videohry, které lze ovládat různými pohyby s tělem. Pohyby ovládání videohry mohou být snadno konfigurovány ošetřujícím lékařem nebo terapeutem pro každého pacienta. Tímto způsobem se z každé rehabilitační relace stává vzrušující hra, což ocení především děti.

I firma YAS.life provozuje aplikaci, která podporuje zdravý a aktivní život lidí. Jejich cílem je udržet zdraví lidí vytvořením profesionální, ale zábavné aplikace. Je proto založena na hře, motivacích a odměnách. Obdobnou formu aplikace poskytuje v českých podmínkách Mutumutu. Českých projektů však existuje více, jmenujme například Mindpax.me, Vitadio, CF Hero či Miomove.

Pro některé české pojišťovny je však spolupráce se zajímavými technologickými start-upy zatím jen hudba budoucnosti. Často totiž nefungují ani základní procesy. Dokládá to i moje osobní stávající zkušenost s komerčním zdravotním pojištěním MedUNIQA. V souladu s pojistnými podmínkami jsem se chtěl objednat na preventivní prohlídku, můj požadavek byl však uznán až po mé reklamaci. Později mně však bylo sděleno, že jediné smluvní zdravotnické zařízení pojišťovny nepřijímá objednávky. Ačkoliv mám zdravotní pojištění, již několik měsíců se mně nedaří objednat ani na preventivní prohlídku.

Zajímá-li vás téma využití technologií v pojišťovnictví, mohu doporučit konferenci Digital Insurance Agenda. Příští konference se koná v červnu 2020 v Amsterdamu. https://next.digitalinsuranceagenda.com/dia-amsterdam-2020/want-to-attend/

Zdroj:Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trust
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Povinné ručení: zelená karta se mění na bílou

Ilustrativní obrázek

ČSOB vylepšuje pro své klienty cestovní pojištění a rozšiřuje jeho platnost i pro Česko

Ilustrativní obrázek

Uvolňují se omezení spojená s Covid-19 i ceny povinného ručení

Ilustrativní obrázek

Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedy

Ilustrativní obrázek

Co dělat, když živly poškodí majetek, a jak se správně pojistit?

Ilustrativní obrázek

Jak covid-19 ovlivňuje pojišťovnictví.Čti více
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Zjednodušte si život a plaťte mobilem

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření není jen na rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

Wirecard už zase funguje, Twisto ale i přes to odchází

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.