Jak si povedou akcie S&P 500 v roce 2016 podle Aswatha Damodarana?

05:05 | wa pe | Diskuze

Investiční guru Aswath Damodaran se zamýšlí nad uplynulým rokem na akciových trzích a opatrně odhaduje, co čeká akcie letos. I když by měl být začátek každého nového roku naplněn optimismem a nadějnými předsevzetími, v případě akciového trhu je pro Damodarana místo pouze pro kvalitní sběr dat a jejich střízlivou analýzu, tedy pokud chcete být úspěšnými investory.  

Foto: GotCredit

 

Rok 2015 nebyl podle uznávaného profesora pro americký akciový trh zrovna nejlepším, ale vzhledem k rizikům ještě nedopadl nejhůře. Index S&P 500 zůstával po celý rok takzvaně na svém a to i přesto, že některé další části akciového trhu ve Spojených státech si vedly trochu hůře.

 

Zdroj: Standard and Poor's

 

I přes srpnové turbulence způsobené škytáním do té doby spolehlivého čínského motoru globální ekonomiky a soustavný sestup komoditních trhů, se akcie podniků s vysokou tržní kapitalizací držely relativně dobře. Svou výkonností předčily tituly s nižší kapitalizací a jejich investiční potenciál nakonec přinesl kladné výnosy. 

Širší index S&P 500 tak se započtením dividend přinesl v minulém roce výnos 1,36 %, což není sice oslňující, ale stále předčil výnosy amerických státních pokladničních poukázek (0,21 %) a státních dluhopisů (1,28 %).

Průměrná riziková prémie akcií ve srovnání se státními dluhopisy sledovaná od roku 1928 poklesla oproti minulému roku z 4,60 % na 4,54 %. 

 

 

Zdroj: Damodaran Online

 

Akcie S&P 500 z pohledu rizikové prémie

Riziková prémie investorům vyvažuje relativně vyšší riziko, které podstupují při investování do akcií namísto do bezpečnějších cenných papírů, jakými jsou například už zmíněné státní dluhopisy. Kromě samotných výnosů jejich výše dobře slouží jako měřítko výkonnosti a stability akcií na agregátním trhu. Pro výpočet rizikové prémie, kterou Damodaran považuje za jeden z nejdůležitějších ukazatelů, vychází z aktuální ceny akcií a předpokládaného cash flow z držení akcií se započtením diskontní sazby, jak můžeme vidět na schématu níže. Pro rok tedy Damodaran dochází k rizikové prémii akcií (ERP) na indexu S&P 500 ve výši 6,12 %.

 

Zdroj: Damodaran Online

 

Riziková prémie pomůže investorům hledající spolehlivá vodítka k lepší valuaci společností. Můžeme ji vzít do úvahy jak v ocenění ceny akcií, tak kapitálu na sledovaném indexu. Výše rizikové prémie se promítá do úrokových sazeb, za které se podniky dostávají ke kapitálu. Za druhé je možné porovnávat současnou výši rizikové prémie s hodnotou, kterou považujete za odpovídající, například na základě sledování historických průměrů. To může investorům pomoci lépe zhodnotit, zda je trh nadhodnocen či podhodnocen. Pokud je současná riziková prémie výše, než kde stojí Vaše odhady její férové hodnoty, trh je podhodnocen a naopak. 

Zdroj: Damodaran Online

 

V tomto srovnání to tedy s americkými akciemi na indexu S&P 500 nevypadá jak vidíme na grafu výše špatně. 

 

Opatrnost na místě

I když je riziková prémie důležitým ukazatelem, přílišný optimismus není na místě. I v minulém roce činila implikovaná riziková prémie na indexu S&P 500 5,78 %, ten však, jak víme, nijak nezazářil. Na vině byl především pád cen komodit, který společnostem na indexu způsobil pokles zisků asi 10 % oproti výchozímu roku. Aktuální vysoká hodnota prémie je zapříčiněna dvěma faktory. Jednak jsou to relativně nízké úroky amerických státních dluhopisů a za druhé navrácení kapitálu akcionářům, které za poslední rok vzrostlo o 4 %. Značná část (60 %) byla realizována skrze zpětný odkup akcií. Došlo tak k situaci kdy současně klesaly zisky, které byly v absolutních číslech překonány zvyšujícím se objemem navráceného kapitálu (101,54 %). Není třeba doktorát z ekonomie, aby bylo jasné, že taková situace není dlouhodobě udržitelná. 

 

 

 

 Zdroj: Damodaran Online

 

Damodaran se s tímto vyrovnává snížením očekávaného objemu navrácení kapitálu v průběhu příštích pěti let na konečný poměr 84 % zisků v posledním roce.

 

 

 Zdroj: Damodaran Online

 

Takto upravená riziková prémie 5,16 % je stále výše nežli 75. percentil (4,93 %) za období let 1960–2015. Pokud dojde k dalšímu poklesu cen komodit a na nich se vážících zisků, případně k podstatnému navýšení úroků amerických státních dluhopisů, můžeme očekávat další pokles rizikové prémie.

Shrnutí

Valuační guru Damodaran vstupuje dle svých slov do roku 2016 s většími obavami než do toho minulého, zároveň však varuje před spoléháním se na intuici, která jej několikrát zklamala. Jeho vlastní investice budou v letošním roce směřovat na podhodnocené akcie jednotlivých společností a doufá, že jeho víra ve vnitřní hodnotu jej nezklame.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.