Jak se při investování vyvarovat těch nejhorších chyb?, část 2

12:08 | Ne Ro | Diskuze

A tak, pokud vlastníte dobře diverzifikované portfolio akcií, můžete očekávat, že většina společností v rámci vašeho portfolia přežije nejen ty lehké, ale především i ty těžké časy ekonomiky a bude posléze o to více prosperovat. A obdobně, když akciový trh stoupá prudce vzhůru, měli byste si uvědomit, že zisky plynoucí z vašeho portfolia s ním sotvakdy budou s to držet krok. V čase optimistických údobí ceny akcií totiž mají tendenci růst rychleji než zisky daných společností v rámci vašeho portfolia. Souběžně se stále vyššími a vyššími hodnotami, jež akciové trhy vykazují, ovšem roste i riziko, že trh celkově opět poklesne. A když se tak nakonec stane, jelikož se to tak musí stát, snažte se na vzniklou situaci nazírat nezaujatě, klidně, bez emocí. Zkrátka objektivně. Vizme tři užitečné pomůcky závěrem:

1. Zaměřte se na dlouhodobý horizont:

Připomeňte si, že jste se na turbulentní časy předem připravoval. A víte, že na každý pád neplánujete utratit většinu z vašich investic v krátkodobém horizontu. Budete čerpat z právě stabilní části vašeho portfolia, abyste pokryly aktuální výlohy, a přitom se budete vyhýbat prodeji vašich investic, které v daném okamžiku zaznamenávají pokles.

2. Přestaňte bláznit:

Vůbec není nutné sledovat hodnotu vašeho portfolia každý den, natož každou hodinu. Pro začátek by jednou za měsíc, či dokonce jednou za čtvrt roku mohlo úplně stačit.

3. Ignorujte to, co říkají odborníci:

Samozřejmě, že v dobách neklidu na trhu budou zprávy prošpikovány "odborníky" a prorockými hláškami typu "To je jen začátek!" či "To nejhorší nás teprve čeká!". Je nezbytně nutné si uvědomit, že ani odborníci, ani takový Warren Buffett, nemohou s jistotou předpovědět, jak přesně se trh v daném okamžiku zachová a co zrovna teď udělá.

Proto klidnou mysl při investování a hodně zdaru!

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.