Jak se při investování vyvarovat těch nejhorších chyb?

12:08 | Ne Ro | Diskuze

Aneb v čem běžní investoři nejčastěji chybují?

Foto: Web4Trader

 

Draze nabyl, levně pozbyl, tedy zaprvé, nenechte se nachytat do pasti zvané buy-high, sell low. Vůbec největší chybou v investování bývá ta nejvíce rozšířená: honba za ziskem.

Tento zlozvyk se projevuje třeba tak, že nakupujete akcie poté, co začaly růst a prodáváte je, když začnou klesat. Z dlouhodobého hlediska návratnosti investic ovšem právě toto počínání danému investorovi škodí. Bylo-nebylo, žil byl jeden investor. Vlastně celá řada jemu podobných investorů. Optimismus na trhu způsoboval v hlavách investorů libé pocity a stále více z nich nakupovalo akcie za stále větší ceny. Až jednoho dne - ceny začaly padat dolů jak balvany hozené do vody a vody trhu se začaly víc a víc kalit. Investorů se zmocnil takový strach, že začali své akcie prodávat stůj co stůj. I za velmi nízkou cenu. Uběhl nějaký čas, vody trhu se opět uklidnily a ceny akcií začaly opětovně narůstat. A celý koloběh tak mohl začít od začátku. Konec pohádky. Bohužel až příliš reálné.

Pravděpodobně se budete domnívat, že zrovna vy nejste jedním z oněch investorů, a honba za ziskem se vás až zas tak netýká. Sociologicko-psychologické výzkumy však ukazují, že vaše jistota bude asi přehnaná. My všichni totiž máme určitá vrozená poznávací schémata, která nás dovádějí k předpojatosti a činí nás náchylnějšími právě k honbě za zisky. Příkladem mohou být naše předsudky vyplývající z dedukce. Retrospektivně býváme náchylní k tomu uvěřit, že jsme od samého počátku věděli, že se to či ono stane. To nás může dovést třeba až k přílišné sebejistotě, co se odhadů zdraví trhu či jeho budoucího směřování týče. Dokonce ani tak významný vědec, jímž byl Sir Isaac Newton nebyl vůči vidině velkých zisků imunní. Je totiž známo, že přišel o majlant v důsledku nechvalně známé Jihomořské bubliny roku 1720. V této souvislosti slavnostně pronesl, že je s to vypočítat pohyby hvězd, ale nikoli šílenství lidského plemene.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Co tedy můžeme učinit, abychom snížili pravděpodobnost udělat nějakou velkou investiční chybu? Musíme se především připravit! A nejlepším časem na přípravu jsou právě období, kdy se trh zdá být relativně klidný, jako je tomu například nyní. Přitom je třeba se zaměřit na dvě klíčové oblasti:

Zaprvé, při vytváření vaší vlastní investiční strategie je klíčové zvážit, jaký dopad na hodnotu vašeho portfolia budou mít turbulence na trhu. Cílem vás samotných, případně s pomocí finančního poradce, bude určit a investovat do akcií a obligací, které skýtají jak šance na růst v dobách klidných, tak i přijatelné limity očekávaných ztrát v případě výprodeje akcií na trhu.

Zadruhé, neškodí trošinku oprášit své znalosti o fungování trhů, což posílí vaši jasnou mysl v nejistých časech. Je kupříkladu dobré si uvědomit, že akcie reprezentují vlastnictví reálně existující společnosti, jež nabízí reálně existující produkty či služby. Ceny akcií tedy nejsou jen blikajícími puntíky na počítačové obrazovce a akciové trhy nejsou jen pouhým velkým kasinem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.