Jak předejít obezitě dětí a naučit je správným stravovacím návykům?

07:23 | fa ra | Diskuze

Děti by ráno měly snídat v klidu a do školy by měly dostat vždy vhodnou svačinu. Na přípravě pokrmů by se měly od malička alespoň částečně podílet, aby získaly vztah ke zdravému stravování a vyhnuly se dětské nadváze či obezitě.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Novinářům to tento týden na tiskové konferenci řekli zástupci projektu Pestrá strava bez zbytečné chemie. Iniciativa se ve spolupráci se základními školami snaží nabízet dětem netradiční recepty a vysvětlovat jim, proč je důležitá zdravá výživa. Letos se autoři projektu zaměřili na cukr.

Celostátní projekt funguje čtvrtým rokem. Za uplynulé roky se do něj zapojilo 204 základních škol, kterých je v Česku celkem zhruba 4000.

Nejoblíbenější aktivitou projektu jsou projektové dny, při nichž si děti samostatně podle receptu připravují zdravé svačiny. Cílem je, aby děti tyto recepty i výběr potravin začaly vyžadovat i doma. Nutriční terapeuti a výživoví poradci se tak jejich prostřednictvím snaží ovlivnit stravování celé rodiny, která jde někdy spíše špatným příkladem.

Zakladatelka projektu Ivana Bednářová Častvajová řekla, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se mezi lety 1980 a 2014 více než dvojnásobil výskyt nadváhy a obezity. V Česku ji má skoro třetina dětí. Problém zhoršují nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky.

Nutriční poradkyně Monika Tělupilová, která je garantkou projektu, uvedla, že děti často pořádně nesnídají ani nesvačí. Měly by přitom jíst pětkrát denně ve dvou- až tříhodinových intervalech. Pokud jí nepravidelně, mívají hlad a podléhají snadněji chutím na sladké.

Projekt se letos zaměřil právě na spotřebu cukru, která s obezitou souvisí. "Děti pořád v hojné míře konzumují slazené nápoje. Snažíme se je během projektových dnů informovat o zdravotních důsledcích a přimět je ke konzumaci pitné vody, která je dostupným a nejlepším řešením," řekla Bednářová Častvajová.

Rodiče by podle ní měli kontrolovat množství sladkých pokrmů, které děti sní, a pokoušet se o jeho rozumné omezení. Kromě cukru doporučují výživoví poradci omezovat spotřebu tučných potravin.

Vedle receptů na svačiny se Pestrá strava bez chemie zaměřuje na recepty pro školní jídelny. Cílem je mimo jiné poradit vedoucím školních jídelen a provozovatelům školních bufetů při výběru vhodných potravin. Mají být čerstvé, tedy bez obsahu konzervantů, umělých barviv, sladidel a glutamátů. Poptávka po poradenství podle Bednářové Častvajové vzrostla také v souvislosti s přijetím takzvané pamlskové vyhlášky, která od letošního ledna vymezuje potraviny, jež je možné ve školách prodávat. Někde nutriční terapeuti poskytují ve školách konzultační hodiny pro rodiče.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Se zákazem kouření v restauracích souhlasí 71 procent lidí

Ilustrativní obrázek

Jak funguje dopaminová dieta? Je to hazard, ale krátkodobě funguje.

Ilustrativní obrázek

Lékaři: Konzumace kávy v těhotenství může vést k obezitě dětí

Ilustrativní obrázek

Antibiotika, příliš čisté prostředí a císařské řezy. To vše ničí i lidské zdraví

Ilustrativní obrázek

Zákaz kouření v restauracích dál platí, ÚS provedl dílčí škrty

Ilustrativní obrázek

Funguje protikuřácký zákon? Pokles nemocí spojených s kouřením ubylo. Odborníci varují před snahou politiků zákon zmírnit.Čti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ bude dodávat tepelnou energii z Temelína do Českých Budějovic

Ilustrativní obrázek

Fed přinese vyšší sazby, holubičí tón by však mohl akciové trhy podpořit

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+0,77 %), Zemní plyn (-2,16 %), Měď (+0,6 %), Stříbro (+0,5 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.