Jak otřese Čína trhem s ropnými kontrakty? Blíží se konec petrodolaru?

13:33 | wa pe | Diskuze

Po čtvrt století se největší světový dovozce ropy, Čína, rozhodl znovu nabídnout obchodování s futures kontrakty na ropu denominované v jüanu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Pod burzou v Šanghaji Shanghai Futures Exchange vznikne divize Shanghai International Energy Exchange (INE), která bude zprostředkovávat termínové kontrakty na ropu přístupné také zahraničním obchodníkům a investorům. Podle místního zpravodajského portálu Jiemian by mělo obchodování být zahájeno už 18. ledna.  

Pro Čínu má obchodování futures ve vlastní měně několik praktických výhod. Kromě získání částečné kontroly nad tvorbou ceny na světových trzích, podpoří také svůj dlouhodobý cíl prosazení jüanu v mezinárodním obchodu, který je aktuálně opanován americkým dolarem. Ropa, nejvíce obchodovaná komodita vůbec, je pro tento účel ideální. Nový benchmark bude také založen na typu ropy převážně zpracovávaném čínskými rafinériemi, který se podstatně liší od západních standardů Brent a WTI.

První čínské futures na ropu byly zavedeny již v roce 1993, záhy na to však bylo jejich obchodování z důvodu příliš vysoké volatility zastaveno. O jeho obnovení se znovu živě diskutovalo až v roce 2012, následný prudký pokles cen a potíže na čínském finančním trhu však tyto plány uložily k ledu.    

K poslednímu zalistování komodity na šanghajskou burzu došlo v roce 2015, kdy po šesti týdnech objem obchodování překonal srovnatelné kontrakty na London Metal Exchange. Vysoká volatilita obchodování na čínských komoditních trzích je zčásti dána značným podílem spekulativních obchodů, kterým se úřady snaží zabránit přísnějšími pravidly obchodování, vyššími poplatky a kratší dobou obchodování. Zůstává otázkou, nakolik se čínským futures na ropu podaří přitáhnout zahraniční obchodníky, kteří budou muset podstoupit vysoké riziko tržních intervencí a kapitálových kontrol ze strany státu. Poslední kapitálové kontroly byly v Číně zavedeny po nárazové devalvaci jüanu v roce 2015, která měla za následek masivní kapitálový odtok.

Přestože je Čína největším dovozcem ropy, ani termínové kontrakty v jüanech by neměly ohrozit pozici amerického dolaru ve světovém obchodu s černým zlatem, alespoň ne v nejbližších letech, domnívají se analytici Emirates NBD. Nicméně platby za ropu v jüanech by se mohly stát částí čínského projektu nové hedvábné stezky a podobný efekt by mohl mít i větší podíl Číny v plánované IPO Saudi Aramco. Zatímco nyní probíhá v jüanech asi 2 % všech plateb za ropu, případný příklon Saúdské Arábie k čínské měně by mohl mapu mezinárodního obchodu s ropou výrazně změnit. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Cena ropy se kvůli napětí v Sýrii dostala na 3leté maximum

Ilustrativní obrázek

Spojené státy budou do roku 2019 těžit více ropy než Rusko, odhaduje Mezinárodní energetická agentura

Ilustrativní obrázek

Cena ropy oslabuje vlivem vybírání zisků

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow +1,58 % na 25709,27 bodech

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow +1,23 % na 25200,37 bodechČti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.