Jak otřese Čína trhem s ropnými kontrakty? Blíží se konec petrodolaru?

13:33 | wa pe | Diskuze

Po čtvrt století se největší světový dovozce ropy, Čína, rozhodl znovu nabídnout obchodování s futures kontrakty na ropu denominované v jüanu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Pod burzou v Šanghaji Shanghai Futures Exchange vznikne divize Shanghai International Energy Exchange (INE), která bude zprostředkovávat termínové kontrakty na ropu přístupné také zahraničním obchodníkům a investorům. Podle místního zpravodajského portálu Jiemian by mělo obchodování být zahájeno už 18. ledna.  

Pro Čínu má obchodování futures ve vlastní měně několik praktických výhod. Kromě získání částečné kontroly nad tvorbou ceny na světových trzích, podpoří také svůj dlouhodobý cíl prosazení jüanu v mezinárodním obchodu, který je aktuálně opanován americkým dolarem. Ropa, nejvíce obchodovaná komodita vůbec, je pro tento účel ideální. Nový benchmark bude také založen na typu ropy převážně zpracovávaném čínskými rafinériemi, který se podstatně liší od západních standardů Brent a WTI.

První čínské futures na ropu byly zavedeny již v roce 1993, záhy na to však bylo jejich obchodování z důvodu příliš vysoké volatility zastaveno. O jeho obnovení se znovu živě diskutovalo až v roce 2012, následný prudký pokles cen a potíže na čínském finančním trhu však tyto plány uložily k ledu.    

K poslednímu zalistování komodity na šanghajskou burzu došlo v roce 2015, kdy po šesti týdnech objem obchodování překonal srovnatelné kontrakty na London Metal Exchange. Vysoká volatilita obchodování na čínských komoditních trzích je zčásti dána značným podílem spekulativních obchodů, kterým se úřady snaží zabránit přísnějšími pravidly obchodování, vyššími poplatky a kratší dobou obchodování. Zůstává otázkou, nakolik se čínským futures na ropu podaří přitáhnout zahraniční obchodníky, kteří budou muset podstoupit vysoké riziko tržních intervencí a kapitálových kontrol ze strany státu. Poslední kapitálové kontroly byly v Číně zavedeny po nárazové devalvaci jüanu v roce 2015, která měla za následek masivní kapitálový odtok.

Přestože je Čína největším dovozcem ropy, ani termínové kontrakty v jüanech by neměly ohrozit pozici amerického dolaru ve světovém obchodu s černým zlatem, alespoň ne v nejbližších letech, domnívají se analytici Emirates NBD. Nicméně platby za ropu v jüanech by se mohly stát částí čínského projektu nové hedvábné stezky a podobný efekt by mohl mít i větší podíl Číny v plánované IPO Saudi Aramco. Zatímco nyní probíhá v jüanech asi 2 % všech plateb za ropu, případný příklon Saúdské Arábie k čínské měně by mohl mapu mezinárodního obchodu s ropou výrazně změnit. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Saúdská Arábie se americké ropy z břidlic neobává

Těžaři ropy v USA budou ziskoví pouze, pokud cena ropy zůstane nad úrovní 50 USD za barel, tvrdí analytici Moody's

SAE: Poptávka po ropě by v příštím roce měla být na stejné nebo vyšší úrovni než letos

Cena ropy dnes oslabuje. Trhy se obávají dopadů hurikánu Irma

Ilustrativní obrázek

Spekulanti sázejí na výrazný růst cen ropy

Katar: Prodloužení dohody zemí OPEC pomůže dále stabilizovat trhČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně ztrácely, když Shanghai Composite oslabil o 2,22 %

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -0,22%.

Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.