Jak obchodovat s komoditami: rizika komoditního obchodování

15:51 | V Z | Diskuze

Než se příliš nadchnete z příliš lákavých výnosů, které slibuje obchodování s komoditami, je dobré s chladnou hlavou promyslet a zvážit rizika. Míra rizika a možný zisk spolu vždy úzce souvisejí. Je nereálné si myslet, že můžete dosáhnout nadprůměrného výnosu z investice, aniž byste zároveň podstoupili nadprůměrnou míru rizika.

Foto: Public Domain

Většina lidí se snaží riziku přirozeně vyhýbat. Neradi se pouštějí do většího rizika, především, co se finančních záležitostí týče. Nejde jim ani tak o to, jak velký výnos získají, jako o to, aby o své peníze nepřišli.

Obchodování s komoditami má přitom pověst velmi riskantního podnikání. Je pravda, že značná část obchodníků nakonec o své peníze přijde, mnozí dokonce o velké částky. Mezi americkými obchodníky se říká, že pokud chcete na komoditách aspoň trochu zbohatnout, měli byste se snažit alespoň na začátku vydělat co nejvíce.

Pověst obchodování s komoditami jako vysoce rizikové činnosti je však částečně nezasloužená. Srovnejte si jej například s návštěvou kasina, kde se rozhodnete zahrát si ruletu. Řekněme, že minimální sázka je 5 dolarů a maximální limit 5 000 dolarů, což je zároveň částka, kterou máte celkově k dispozici. Pokud hned v první hře vsadíte 5 000 na červenou, nemělo by vás překvapit, pokud o ně hned přijdete. Na druhou stranu, pokud budete v každé hře vsázet jen 5 dolarů, můžete hrát velmi dlouho a pravděpodobně nepřijdete o moc.

Obchodování s komoditami se ruletě podobá v tom, že je na každém, jak moc se rozhodne riskovat a jakou zvolí strategii. Můžete vsadit hodně nebo naopak jen malé částky. S komoditami lze obchodovat opatrně a riskovat například jen 100 či 200 dolarů na transakci. Tímto způsobem můžete obchodovat dlouho a riskovat přitom ztrátu jen nanejvýš několika tisíců dolarů. Neštěstí nejčastěji postihne ty, kdo se nedokáží ovládat. Příliš riskují ve snaze rychle zbohatnout. O hodně můžete přijít rovněž pokud své peníze slepě svěříte někomu jinému, např. makléřům či money managerům.

Mark Douglas, psycholog zaměřující se na psychologii obchodování, přitom uvádí, že většina lidí si o sobě sice myslí, že jsou ochotni podstoupit riziko, avšak ve skutečnosti chtějí „garantovaný výnos s chvilkou napětí, díky níž by si mysleli, že není výsledek jistý“. Právě tento okamžik napětí podle Douglase dodává faktor vzrušení, aby naše životy nebyly až příliš nudné.

Kdokoliv, kdo se bude pouštět do spekulací na trhu s komoditami, by si měl plně uvědomovat rizika, která to obnáší, a být s nimi srozuměn. Řízení rizika je důležitou součástí úspěchu všech obchodníků. Riziko je možné řídit či zmírnit, ale není jej možné eliminovat zcela. Mějte vždy na paměti, že vysoké zisky, které úspěšní spekulanti získávají, jsou možné jen proto, že tito spekulanti snižují míru rizika pro jiné.

Když obchodník s komoditami koupí futures kontrakt, pokud cena poklesne, ztratí. Teoreticky může cena komodity klesnout až na nulu. Pokud tento kontrakt prodává, v případě, že cena vzroste, rovněž utrpí ztrátu. Míra rizika je v tomto případě teoreticky neomezená, protože pro ceny komodit neexistuje žádný strop.

V praxi se však obchodníci mohou zajistit a zamezit tak ztrátám. Opatrní obchodníci by měli vždy mít plán pro případ, že nebude obchod fungovat. Je však těžké zajistit dodržení určitého limitu pro ztráty. V praxi je však vždy možné udržet ztrátu v řádech maximálně stovek dolarů, často do stovky dolarů oproti plánované sumě. Tisíců dolarů ztráty dosáhnou jen, pokud se stane něco velmi neobvyklého.

Příkladem takové neobvyklé a velmi negativní události je dění na trhu s futures vázanými na akciové trhy krátce před začátkem války v Perském zálivu v roce 1991. V knize The New Market Wizards (Čarodějové nových trhů), kterou napsal Jack Schwager, popisuje respektovaný money manager Monroe Trout události následovně: „9. ledna 1991 se americký ministr zahraničních věcí James Baker setkal s iráckým velvyslancem ve snaze odvrátit válku v Perském zálivu. Před schůzkou panovala poměrně optimistická nálada. Na setkání s novináři po schůzce s novináři Baker zahájil svůj proslov slovem ‘bohužel‘. Trh s akciemi a dluhopisy zasáhla vlna odprodejů. Během asi deseti sekund jsem přišel o 9,5 milionů dolarů.“ Trout v té době vlastnil asi 700 futures kontraktů vázaných na index S&P.

Monroe v té době využíval denní trading systém pro index S&P. Ačkoliv v tomto systému obvykle žádné transakce neprobíhaly, onoho osudného dne byl naneštěstí v dlouhé pozici. Monroe vzpomíná, že sledoval Bakerovu tiskovou konferenci a souběžně s ní i vývoj indexu S&P. Jeho systém onoho dne ztratil 5 500 dolarů na kontrakt, protože se likvidita trhu doslova vypařila.

Trh navázaný na index S&P je nejdražším trhem na světě, a pokud nemáte na účtu alespoň 25 000 dolarů, neměli byste se na něj vůbec pouštět. Proto podobná událost, k níž dojde maximálně jednou za deset let, by neměla na dobře strukturovaném účtu způsobit ztrátu více než 20 %.

K dalším náhlým a překvapivým situacím, které mohou způsobit nepředpokládané ztráty, patří povodně, sucha, vládní intervence na podporu směnného kurzu či zprávy o sklizni různých komodit. Pozorní a prozíraví obchodníci dokáží tato rizika značně snížit. Hlavní zásadou ke snížení nepředvídatelných rizik je obchodovat konzervativně tak, aby vyšší než předpokládané ztráty zasáhly jen malou část celkového portfolia.

Pokud chcete obchodovat s komoditami, měli byste si být vědomi, že ani pečlivým plánováním a brilantní strategií se nedokážete vyhnout veškerým ztrátám. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování. V knize The Elements of Successful Trading Robert Rotella píše: „Obchodování s sebou nese zisky i ztráty. Sebelépe promyšlená transakce může vždy vyústit ve ztrátu. Mnozí lidé si myslí, že nejlepší obchodníci nikdy neutrpí žádnou ztrátu a vždy se uzavírají pouze ziskové obchody. Nejlepší obchodníci přicházejí o hodně peněz, ale dlouhodobě jejich zisky výrazně převyšují jejich ztráty.“

Pokud nedokážete psychicky zvládat občasné ztráty, nemá pro Vás cenu s komoditami obchodovat. Lidé obvykle vnímají ztráty osobně, jako prohru. Dobří obchodníci se však ze ztrát rychle otřepou a pokračují dál. I ty nejlepší plány občas skončí ztrátou. Kvůli značné nahodilosti vývoje cen na trhu jsou ztráty jednoduše nevyhnutelné.

Zdroj:Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Produkce ropy zemí OPEC v prosinci vzrostla

Ilustrativní obrázek

Komodity čeká v letošním roce výrazné posílení, tvrdí analytici Bank of China International

Ilustrativní obrázek

Gundlach: Prodejte akcie (a bitcoin) a kupte komodity

Ilustrativní obrázek

Američtí producenti chtějí zablokovat dovoz čínského hliníku přes Vietnam

Ilustrativní obrázek

Bloomberg Commodity Index roste už čtrnáctý den v řadě

Ilustrativní obrázek

Mrazivé počasí v USA žene cenu olova vzhůruČti více
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,21 % na 26071,72 bodech

Ilustrativní obrázek

Turecko schválilo rozšíření plynovodu TurkStream

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na růst ropné produkce USA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco a Chevron budou využívat technologii přímé přeměny ropy na chemikálie

Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley pomáhá v tichosti klientům futures kontrakty na bitcoin

Ilustrativní obrázek

IEA: Těžba ropy ve Spojených státech nadále prudce roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.