Jak obchodovat na burze? Trend je váš přítel, svezte se s ním.

20:49 | wa pe | Diskuze

Jedním ze základů úspěšného obchodování je schopnost tradera dobře určit tržní trend, tedy směr, ve kterém se bude obchodování dále ubírat.

Foto: Public Domain

 

Každý trend můžeme určit jen v souvislosti s daným časovým rámcem, ať už je to trend hodinový, týdenní, nebo dokonce šestiměsíční. Důležitou složkou rozhodování tradera je tedy určení časového rámce, ve kterém bude své obchody plánovat a uskutečňovat. Chcete se stát dlouhodobým investorem, někdy zvaným také poziční trader? V tom případě se připravte na to držet své pozice po celé týdny a měsíce. Chcete se stát krátkodobým obchodníkem, který své pozice drží otevřeny maximálně několik dní, nebo Vás láká kariéra intradenního tradera, který své pozice otevírá a uzavírá v jediném dni?

Při výběru bude mnohé záležet na Vašem osobním založení a preferencích. Zatímco dlouhodobé investování v průměru přináší nejlepší výsledky, intradenní obchodování má pro změnu výhodu klidného spánku, kdy Vás nepřekvapí náhlý zvrat ve směru obchodování zrovna ve chvíli, kdy nesledujete kmitající svíčky grafů. Na druhou stranu je však intradenní obchodování často popisováno jako jedna z nejtěžších disciplín v obchodním světě. Známý burzovní obchodník Larry Williams doslova tvrdí, že stres, kterému se intradenní obchodníci vystavují jim dříve nebo později „upeče mozek“ a nezná žádného, který by byl skutečně dlouhodobě ziskový.    

Statisticky vyšší šanci na úspěch mají obchodníci, jejíchž časový rámec obnáší minimálně čtyři týdny. Tito jsou mnohem méně odkázáni na krátkodobé predikce trhu, ale spíše na trh reagují.  Jedním z nejznámějších pravidel pro sledování trendu je nakupovat v případě, že dnešní zavírací cena je vyšší, než jaká byla před 25 obchodními dni a prodávat, pokud byla dnešní uzavírací cena nižší než před 25 obchodními dni. 

Pokud obchodujete ve směru dlouhodobého trendu, skutečně následujete trhy namísto často marné snahy předpovídat jejich další vývoj. Většina neúspěšných obchodníků tráví svou relativně krátkou kariéru právě snahou přijít na úspěšný „věštecký“ a nikoli skutečně obchodní systém.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.