Jak obchodovat na burze? Naučte se řídit rizika a nenechte se ovládnout emocemi

18:06 | wa pe | Diskuze

Důležitou součástí obchodování na burze je schopnost tradera nepodlehnout lákavým, ale příliš rizikovým investicím. Na jakých obecných principech by měl stát Váš management rizik?

Foto: Open Grid Scheduler

 

Mnozí investiční guru považují správné řízení rizik za tu nejdůležitější dovednost, kterou si začínající obchodník musí osvojit, pokud chce být dlouhodobě úspěšný. I ti nejlepší občas udělají ve svých rozhodnutích chybu, klíčové však je omezit své ztráty, a zachovat si tak kapitál pro příští tentokrát už úspěšné investice. Nejdůležitějším elementem každého obchodního plánu je držet potenciální ztráty na relativně malých úrovních a nenechat se unést na vlně planých nadějí, nebo naopak bezdůvodného strachu. Obě dvě varianty mohou být pro výši Vašeho účtu stejně nebezpečné.

Enormní ztráty lze očekávat především na těch trzích, které se vyznačují velkými objemy obchodování a vysokou volatilitou jako například index S&P 500. Pokud jste pouze retailovým investorem s omezeným kapitálem, měli byste se podobným trhům vyhnout a raději volit menší kontrakty na trzích s nižší kapitalizací.  Důležité je také odolat svodům zobchodovat každý pohyb, který trh nabízí. Trader by si měl dopředu určit podmínky, za kterých trhu takzvaně rozumí, a definovat si charakter trhu, který chce a umí obchodovat. Ty nejhorší ztráty nastávají v těch dnech, kdy trh traderovi nedává ty obchodní signály, se kterými umí pracovat. Poté už jen stačí třeba jen drobná ztráta, která vede u tradera k impulzivnímu chování a tím pádem ke špatným rozhodnutím. Nedávejte si své obchodní cíle nerealisticky vysoko, i intradennímu traderovi stačí zobchodovat za týden jen několik relativně jasných či pro něj dobře pochopitelných pohybů. Takovýto přístup Vám možná nepřinese fantastické příjmy, ochrání Vás však před hlubokými pády, které už ukončily kariéru tisíců traderů hned na začátku. 

Především obchodníci s komoditami dobře znají vliv, jaký mohou mít na trh překvapivé události, které jej nečekaně a násilně pohnou ve směru, kde se nachází Váš stop loss.  Každý obchodník by měl důvěrně znát svůj trh, komoditu, akcii či měnu, na které obchoduje a hlídat si tržně relevantní události jako zprávy o úrodě, mrazech, povodních, měnových intervencích či dokonce válkách, ohlášení nových výrobků společnosti, hospodářských výsledků, zasedání měnových výborů a podobně.  Pokud víte, že se blíží události, které by mohly prudce zvýšit volatilitu obchodování na Vašem trhu, možná bude lepší si dát den, dva pauzu a zkrátka neobchodovat.

Většina obchodníků vstupuje na burzu, protože chce na obchodování vydělat, jakmile se však tato prvotní motivace promění v obyčejnou hrabivost a nenasytnost, výsledky bývají často katastrofální. Z dlouhodobého hlediska se vyplácí zpočátku mířit spíše na nižší výnosy a budovat si obchodní disciplínu. Nenechte se zlákat fantastickou výkonností některých obchodníků, většina profesionálních správců aktiv je považována za mimořádně úspěšné, pokud jejich průměrné roční výnosy dosahují 20 %. Mějte realistická očekávání a obchodujte úměrně k výši Vašeho účtu.  Pokud jste uchváceni vysokými zisky například z obchodování s komoditami, mějte na paměti, že ty jsou vyváženy také vyšším rizikem, které se s takovýmito obchody pojí. Čím vyšší je možný zisk, tím vyšší je potenciální ztráta.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.