Jak obchodovat na burze a jak na ní koupit akcie

21:01 | Miloš Kotek | Diskuze

Když přijde řeč na investování, tak většina lidí pomyslí na investování na burze do akcií. Ostatní investice, jako investice do komodit, forex obchodování, nemovitostí, začínajících firem, sbírek vína, nebo známek a obrazů, případně investice do zlata a diamantů na mysl přijdou jen těžko a to pouze v případě, že dotyčný, či dotyčná jsou v tomto oboru již aktivní. Takže investování do akcií. Co to konkrétně znamená? A jak se má postupovat, když si chce člověk koupit akcie ČEZ, případně miláčka médií akcie Apple (AAPL)?

Foto: Rafael Matsunaga

Vlastnit kousek společnosti

Když lidé potřebují peníze na rozvoj své společnosti, mohou je získat dvěma způsoby. Můžou si půjčit v bance, nebo u investičních společností. Na tom není nic špatného. Společnost se zadluží a postupně úvěr splácí. Člověk se nevzdává vlastnictví společnosti a ta mu stále patří. Mírnou nevýhodou je, že se úvěr musí opravdu splácet, což nemusí být pro začínající společnost zrovna jednoduché.

Druhou možností je, že společnost vstoupí prostřednictvím primárního úpisu akcií (IPO) na burzu a vybere peníze od investorů. Akcie je jednoduše řečeno poukázka potvrzující vlastnictví malého kousku společnosti s právem podílet se na jejím zisku ve formě dividendy. Hodnota se vypočítá tak, že když má společnosti hodnotu 100 miliónů USD a vydá 20 miliónů akcií, má každá akcie cenu 5 dolarů. Každý, kdo si chce koupit akcie společnosti, může si nakoupit jejich libovolné množství

Pro vlastníky společnosti je to dobrá zpráva. Mohou získat úpisem akcií téměř libovolně veliký kapitál, daný jen zájmem o nadějné vyhlídky společnosti. Tento kapitál se nevrací. Zůstává původním vlastníkům společnosti, kteří ho buď spotřebují pro sebe, nebo v lepším případě, pro další expanzi a rozvoj společnosti. Nicméně je zde nevýhoda a tou je ztráta vlastnictví společnosti. Společnost vlastní akcionáři a ti do toho, jak se řídí společnost, budou chtít mluvit.

 

Proč nakupovat akcie?

Již známe důvod, proč společnost vstupuje na burzu a prodává své akcie. Kdo je však kupuje? Odpověď je poměrně jednoduchá. Akcie nakupují investoři, kteří chtějí mít právo se podílet na budoucích ziscích společnosti. Zisk společnosti se vyplácí akcionářům ve formě dividend, samozřejmě nikoli celý zisk, je třeba si ponechat nějaký kapitál na provoz a investice. Akcionáři doufají, že hodnota společnosti poroste a vyplatí se držet akcie kvůli výplatě dividend. Pokud cena akcie roste, protože je o ni zájem, může akcionář tuto akcii prodat se ziskem někomu jinému. Akcie tedy nakupujeme buď kvůli dividendám, nebo kvůli naději na růst její ceny.

 

Jakou má akcie hodnotu?

Jak zjistíte, kolik je vhodné za akcii zaplatit? Na tuto otázku se vám bude snažit odpovědět nesmírná spousta analytických společností. Mezi nimi i takové, které chtějí, abyste investovali jejich prostřednictvím, protože z toho mají poplatky, ze kterých žijí. Agresivní reklama není zárukou férového přístupu.

 

Vše co potřebujete vědět o investování 

 

Nicméně se investorům do akcií stačí soustředit na jednu věc. Hodnosta společnosti představuje celkové množství peněz, které společnost vydá prostřednictvím dividend, nebo které zbydou ve formě hotovosti při její likvidaci. Veškeré metody na ohodnocení společnosti vychází ze snahy odhadnout, jak vysokého celkového příjmu je společnost z dlouhodobého pohledu dosáhnout. Růst ceny akcie je pak důsledkem očekávání, že společnost bude produkovat zisk a že velikost dividendového výnosu bude růst také. Čím má společnost lepší vyhlídky, tím má lepší vyhlídky i cena akcie.

 

Dva jednoduché způsoby ohodnocení společnosti

Nejjednodušším způsobem jak určit hodnotu akcie, je podívat se na dividendový výnos a na poměr ceny akcie a zisku (P/E) společnosti. Dividendový výnos je velikost roční výplaty akcionářům vyjádřená jako procento ceny akcie. Když je cena akcie 1 dolar a dividendový výnos je 5 centů, pak je dividendový výnos 5 %. Vysoký dividendový výnos je dobrá věc. Nicméně pokud existují obavy, že zisky společnosti nebudou dobré, mohla by společnost snížit velikost dividendového výnosu, což zas tak dobré není. V takovém případě je vysoký dividendový výnos na škodu.

 

Myslíte si, že víte o investicích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Poměr P/E, neboli poměr ceny akcie a zisku společnosti vztažený na jednu akcii se jmenuje EPS. Když je cena akcie 1 dolar a společnost měla v minulém roce zisk 5 centů na akcii, tak je hodnota EPS = 20. Toto číslo znamená počet let, za kdy se vaše investice do akcií celkově vrátí. Když vydáte 1 dolar a ročně dostanete 5 centů, musíte čekat 20 let, než se vám vydaný dolar vrátí. Z jiného pohledu to znamená dobu, za kterou se zdvojnásobí hodnota investovaných peněz.

 

Neinvestujte pouze do jedné společnosti

Nikdy nedávejte všechna vejce do jednoho košíku. Pokud si jdete koupit akcii, kupte jich raději víc, myšleno, kupte raději víc různých akcií. Tím rozložíte riziko a zvýšíte si tak pravděpodobnost, že za pár let budete bohatší, nikoli chudší. Ekonomické podmínky na trhu se mění neustále, a když se společnost dostane do potíží, odráží se to na poklesu cen akcií. Aby vás nezasáhl pokles ceny jedné společnosti, je lepší mít více společností v akciovém portfoliu. Nejlépe pokud investujete do společností, které podnikají v různých oblastech. Aby pokles cen akcií společnosti v ropném průmyslu byl vyvážen růstem cen akcií v technologickém sektoru.

 

Zdroj:Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.