Jak koupit akcie?

15:21 | wa pe | Diskuze

Desatero technické analýzy pro začátečníky aneb jak obchodovat na burze.

Foto: Web4Trader

Technická analýza se zabývá třemi důležitými aspekty úspěšného investování nejen na akciových trzích.  Snaží se odpovědět na to, v jakém směru se trh pohybuje, kam až současný pohyb dojde a také odhaduje jeho načasování, tedy kdy dojde k otočení trendu.  Spíše než jednotlivé matematické poučky sloužící k technické analýze trhu Vám tento text nabídne přehled základních nástrojů a principů uvažování, se kterými techničtí analytici pracují.

1. Správné rozpoznání trendu

Technická analýza začíná pohledem na měsíční či týdenní grafy jdoucí i celá léta nazpět do minulosti.  Tento přístup nás osvobodí od nepodstatných informací, tržního šumu chcete-li, kterým jsou zapleveleny krátkodobé grafy.  Tento pohled na vývoj kurzu akcie či jiného aktiva nám dodá tu potřebnou perspektivu dlouhodobého vývoje.  I v případě, že se pokládáte za intradenního obchodníka, který každý den otevírá a uzavírá i několik pozic, je pro Vás dlouhodobé hledisko důležité. Mnohem častěji uzavřete úspěšný obchod, budete-li obchodovat ve stejném směru jako dlouhodobý trend.

2. Trend je váš přítel, svezte se s ním!

Tržní trend můžeme identifikovat na několika časových úrovních, dlouhodobé, střednědobé a krátkodobé.  Je na Vašem založení, obchodním stylu či časových možnostech, na jaké časové úrovni chcete obchodovat, každá však vychází ze svého specifického grafu. Pokud chcete obchodovat střednědobý trend, bude pro načasování obchodu kritický denní a týdenní graf. V případě, že se zaměřujete na krátkodobý trend, budou pro Vás rozhodující denní a intradenní grafy. Jakmile už máte zvolen ten správný graf a rozpoznali jste trend, můžete začít obchodovat. Jestliže je trend býčí, nakupujte během poklesů aktiva, pokud je naopak trend sestupný, prodávejte během rally (krátkodobý vzestup ceny aktiva). Ať už se rozhodnete pro jakýkoli graf, začněte tím dlouhodobým pro určení trendu a teprve poté nahlédněte do krátkodobého pro to správné načasování Vašeho obchodu.

3. Najděte v obchodování spolehlivou podporu a nebojte se odporu

Když už víte, v jakém směru vstoupíte do obchodu, je třeba ještě najít ten správný vstupní bod. Pokud nakupujete, mělo by to být blízko takzvané podpory (support), což je často úroveň některého z předešlých minim. Naopak pokud prodáváte, měli byste se blížit úrovně rezistence, odporu, což je místo, kde se nachází předešlé maximum. Poté, co obchodování úroveň odporu překoná, stává se následně sama novou podporou v případě, že cena aktiva začne znovu klesat. V hantýrce příznivců technické analýzy často zaslechnete obrat, stará maxima se stávají novými minimy. Naopak pokud obchodování prolomí podporu, stane se propříště novou rezistencí. V tom případě staré minimum utvoří nové maximum.

4. Zpětné pohyby Vás v obchodování dostanou dopředu

Poté, co trh vystoupá či poklesne na určitou úroveň, často následuje pohyb, který nazýváme korekce.  Pokud mluvíme o pohybu v trendu, pak korekce ve směru dolů obrazně řečeno umaže část zisků z nedávného posilování. Naopak korekce ve směru dolů na chvíli zmírní dlouhodobý pokles akcie, měnového páru či jiného aktiva. Tyto korekce měříme v procentech předešlého pohybu, přičemž nejčastěji se setkáme se třetinovou korekcí, padesátiprocentní a tříčtvrtinovou. Obdobně můžeme sledovat také úrovně zpětných pohybů vypočítaných podle takzvané Fibonnacciho posloupnosti, tedy především úrovně 38 % a 62 % a další. Například za situace, kdy dojde ke krátkodobému poklesu v jinak rostoucím trendu, si tedy jako vstupní bod do dlouhé pozice (nákupu) vybereme oblast zpětného pohybu mezi 33–38 %.

5. Hlídejte si linii!

Teď nemáme na mysli Vaši figuru, ale trendové linie, které jsou jedním z nejlépe přehledných nástrojů technické analýzy vůbec.  Linii vzestupného trendu dostanete jednoduše spojením dvou následných minim, zatímco linii sestupného trendu získáte spojením dvou následných vrcholů, maxim.  Kurz se během obchodování v trendu často vrací k těmto liniím předtím, než znovu následuje dlouhodobější trend. V případě, že Vás trendová linie zklame a obchodování ji překročí, pravděpodobně došlo k otočení trendu a měli byste přehodnotit své pozice. Jako spolehlivá trendová linie se prokáže ta, od které se obchodování odrazilo minimálně třikrát. Čím déle zůstala trendová linie v platnosti, tedy čím déle se uplatnila jako podpora (support) či rezistence, tím více ji můžete při plánování svých obchodů důvěřovat.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.