Jak koupit akcie. Průvodce začátečníka

17.10.2016 14:11 | Miloš Kotek | Diskuze

Koupit akcie je snadné, ovšem vydělávání peněz na akciích zas tak jednoduché není. Nabízíme pět jednoduchých kroků, jak koupit akcie, resp. jak obchodovat na burze, i když jste to nikdy nedělali.

Foto: Web4Trader

Určitě si umíte představit situaci, kdy jste na večírku, na kterém nikoho neznáte, ale dostanete se do rozhovoru s někým, kdo nadšeně vykládá, jak se mu podařilo zbohatnout na obchodování s akciemi. Váš společník vám vykládá všechny podrobnosti, jak se mu podařilo koupit žhavé technologické akcie, které posunuly jeho bohatství na zcela novou úroveň. Visíte mu na rtech, hltáte každé slovo a nemůžete se dočkat, až přijdete domů, vyberete podstatnou část svých životních úspor a také je vložíte do obchodu s akciemi, protože chcete také chytit štěstí za pačesy a chcete to hned.

Naneštěstí to uděláte přesně tímto způsobem. Uslyšíte od někoho tip na horkou akcii, běžíte domů, otevřete si po internetu investiční účet a během několika kliků myší investujete podstatnou část svých životních úspor do společnosti, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jediný průzkum, který uděláte, že si přečtete pár článku o tom, jak si založit investiční účet.

Můžete mít štěstí začátečníka, ale než se pustíte do investování do akcií, je mnohem lepší je získat vědomosti a postupovat podle osvědčených pokynů. Následuje pět kroků, které by vás měly alespoň rámcově připravit na to, jak nejlépe začít investovat na akciovém trhu.

 

Krok 1: Odpovězte si nejprve na tuto základní otázku

Ještě než pošlete peníze na investorský účet u některého z brokerů, měli byste si odpovědět na základní otázku. Mohu si v současné situaci investici dovolit? Pro správné zodpovězení této otázky by bylo dobré zvážit následující kritéria.

Máte splacené všechny dluhové závazky? Pokud ne, místo investování uvažujte o splacení dluhů.

Máte dostatek hotovosti, abyste vystačili při ztrátě příjmů s obdobím 3 až 6 měsíců se svými úsporami? Pokud ne, místo investování uvažujte o vytvoření dostatečně vysokých úspor pro případ nouze.

Zbývá vám každý měsíc finanční přebytek, pro který nebudete mít v následujících tří až pěti letech použití? Pokud ne, pouvažujte o tom, jestli byste neměli o něco snížit svoji spotřebu a získali tak prostředky nezbytné pro investování.

Pokud má začínající investor silné finanční prostředky, spí se mu v noci mnohem lépe, když se situace na trhu vyvíjí v jeho neprospěch. A že v určité chvíli nastanou v investování těžké chvíle je naprosto zřejmé.

 

Krok 2: Založte si investiční účet u některé z brokerských společností

Pokud vám to finanční situace dovoluje, můžete si otevřít investiční účet u brokerské společnosti. Výběru brokerské společnosti věnujte stejnou pozornost, jako výběru své banky. Někdy je lepší volit brokerskou společnost, která nemá příliš agresivní reklamu. Každopádně si proveďte průzkum diskuzí na internetu a zvažte rizika.

 

Krok 3: Vybírejte výrobní sektor, ne konkrétní společnost

I když vás váš nový přítel z večírku zahrnuje působivými příběhy o žhavých technologických akciích, bude lepší, pokud se vyhnete tipům od okolí. Mnohem lepší bude, pokud přijmete filozofii, že nebudete vybírat konkrétní akcii, ale raději výrobní sektor, který má před sebou nadějné vyhlídky.

Je životně důležité mít na paměti, že investice do akcie je přímou investicí do příslušného podnikání. Pokud chcete mít naději na úspěch, je třeba investovat do špičkových podniků ve vedoucím sektoru, které mají nějakou konkurenční výhodu, silnou účetní rozvahu a skvělé vedení. Takové podniky je sice těžší najít, ale odměňují se vám pak dlouhodobým růstem a silným zhodnocením.

 

Krok 4: Nyní jen stačí kliknout myší

Máte vybranou brokerskou společnost a kapitál, který nebudete v několika následujících letech potřebovat. Jste připraveni koupit společnost, která podniká v oboru, který má potenciál růstu v následujících několika letech. Nyní už jen stačí přihlásit se ke svému investičnímu účtu a několika kliky myší zadat objednávku na nákup zvoleného množství akcií.

Většina brokerských společností má podrobné návody, které popisují krok za krokem, jak zadat příkaz k nákupu a k prodeji. Nicméně obvykle stačí navštívit stránky se seznamem společností, vybrat si příslušný ticker a zadat požadované hodnoty. Měli byste mít rozmyšleno, kolik akcií chcete zakoupit a jestli chcete nakupovat za tržní, nebo limitní cenu. Podle našeho názoru je vždy lepší nakupovat za limitní cenu. Nákup za limitní cenu zajistí, že za nákup akcií vás nebude stát víc, než je nezbytné.

Další dobrou radou je nekupovat plnou pozici najednou, ale rozdělit si nákup na třetiny. Třetinu koupit hned, poté během následujících 30 dní nakoupit další část a poté během 30 dní dokoupit zbytek.

 

Krok 5: Kontrolujte své obchody, ale ne příliš často

Když máte nakoupeno, stáváte se hrdým majitelem části podnikání, které vás během následujících let odmění svým růstem. Během následujících let. Mnoho začínajících investorů má nutkání kontrolovat vývoj ceny akcie každých pár minut, aby viděli, co cena akcie dělá. Když cena klesá, prožívají zklamání, když poklesne o pár dolarů ocitají se v depresi. Když cena trochu vzroste ocitají se v euforii a celý cyklus se opakuje. Tyto rychlé změny nálad mohou být velmi vyčerpávající a tak krátkodobý pokles může vést k emotivnímu rozhodnutí ukončit investici, která se momentálně nachází ve ztrátě. Důležité je mít neustále na paměti, že se jedná o dlouhodobou investici v délce trvání několik let, takže častá kontrola vývoje není nezbytná.

Lépe než kontrolovat cenu akcie je kontrolovat vývoj v oblasti podnikání zakoupené společnosti. Čtěte čtvrtletní a roční zprávy, kontrolujte naposledy vydané zprávy pro investory, abyste měli jistotu, že se vývoj podnikání ubírá správným směrem. Pokud vše půjde, dobře cena akcií bude následovat růst hodnoty společnosti.

 

Startujeme

První nákup akcií je až příliš jednoduchý. Mnohem náročnější je se naučit, jak investovat správně. Pokud budete respektovat rady uveřejněné v tomto článku, budete mít mnohem lepší startovní pozici. Postupně se stanete úspěšným akciovým investorem.

 

Zdroj:Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.