Jak koupit akcie. Máme pro vás návod

20:16 | Ne Ro | Diskuze

Akcie a investice do nich mohou být pro začátečníka velkou neznámou. Pojďme se podívat na několik způsobů jak koupit akcie a vyhnout se základním problémům.

Foto: Web4Trader

 

Přímý nákup akcií

Zvláště pokud plánujete nákup menšího množství akcií určité společnosti, může přímý nákup představovat tu nejlepší variantu. Tento postup vám ušetří jednak váš čas, jednak vaše peníze. Pusťte se proto na Internetu do pátrání, zdali společnost, jejíž akcie chcete koupit, nabízí možnost přímého nákupu. Zjistěte si, zdali neexistuje možnost nakoupit akcie přímo od emitenta. 

Některé společnosti totiž nabízejí Plány přímého nákupu akcií (DSPP), které umožňují nakoupit akcie bez nutnosti využít služeb makléřských firem. Případně společnost rovnou kontaktujte telefonicky.  Pakliže se ukáže, že společnost nabízí plán přímého nákupu akcií, měla by vám poslat kopii prospektu pro přímou nabídku akcií a další podstatné informace. Prospekt je regulačním dokumentem, v němž jsou uvedeny všechny podstatné informace o nákupu akcií dané společnosti. Některé firmy vám umožní nákup akcií třeba už od 50 USD za měsíc. Před nákupem je však třeba si ověřit, zdali se k nákupu akcií neváže nějaký poplatek. Nemnoho společností poplatek nevyžaduje. Plány přímého nákupu akcií umožňují reinvestovat všechny vaše dividendy, jestli si to takto nastavíte. Dividendy jsou vypláceny na základě zisků společnosti. Představenstvo společnosti nicméně musí ohlásil výplatu dividend.

 

Nákup akcií prostřednictvím makléřských společností

V případě, že nelze koupit akcie přímo od vystavující společnosti, budete muset využít služeb nějaké makléřské společnosti. Ty se liší v závislosti na tom, jaký rozsah služeb poskytují. Pro vás to znamená, že si budete muset uvědomit, jakých služeb makléřských společností hodláte využít, abyste neplatili některé nevyužívané služby zbytečně, a podle toho si konkrétní makléřskou společnost zvolit. Obecně, existují dva typy makléřských čili brokerských společností: plnohodnotní brokeři a diskontní brokeři.

 

Jak úspěšně (ne)potopit své investiční portfolio.

 

Plnohodnotní brokeři jsou dražší. Investorům však na oplátku nabízejí škálu služeb, včetně doporučení a odborného vedení. Vyšší poplatek za poskytované služby se tak mnohdy může vyplatit, protože plnohodnotní brokeři poskytují cennou asistenci. Pokud si nejste stran vašich schopností zvolit ty správné akcie jisti, anebo zkrátka nemáte-li čas se tomuto věnovat, zvažte spolupráci s plnohodnotným brokerem. Pozor však na firmy, které mohou mít jediný cíl a to je "churning", čeření účtů. Takové firmy nezajímá nic jiného než jen Vaše peníze totič a totič a účtovat si za to vysoké poplatky. Seznam podezřelých firem můžete najít zde.

A naopak, pokud plánujete činit investiční rozhodnutí na vlastní pěst, zvolte diskontního brokera. V tom případě by totiž nemělo smysl platit poplatek za služby, které byste beztak nevyužíval. Tak či onak, vyberte se mezi brokerskými společnostmi tu, která bude v nejvíce ladit s vašimi investičními cíli. Online diskontní brokery lze najít logicky nejlépe prostřednictvím Internetu. Posuďte poplatky, které si broker účtuje, zvláště ty, o nichž se mlčí, když brokera kontaktujete poprvé. Požádejte ho o úplný seznam všech účtovaných poplatků.

 

Akcie krok za krokem.

 

Pak už si zbývá jen otevřít patřičný účet a začít obchodovat. Pro otevření účtu kontaktujete brokera, kterého jste si vybrali. Broker s vámi vyplní údaje potřebné pro otevření tohoto typu účtu, mezi nimiž mohou být jak vaše osobní údaje, tak i míra rizika, které hodláte v investování podstoupit. V USA třeba musí broker ohlásit vaše akciové obchody na IRS, což vyžaduje, aby investor vyplnil příslušný formulář a odeslal ho zpět do rukou brokera. Předtím, než začnete obchodovat si určete jak budete chtít deponovat finanční prostředky v rámci vašeho účtu. Poté pošlete brokerovi počáteční finanční depozit, který bude použit na uskutečnění vašeho prvního nákupu akcií. Pak zadejte první objednávku, v rámci níž uvědomte svého brokera, jaký počet počet akcií které společnosti byste rádi nakoupili. Jakmile se obchod uskuteční, dostanete avízo, které slouží jakožto potvrzení o provedeném nákupu. Veďte si evidenci.

Zdroj:Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.