Jak by mohl vesmír vyvolat příští ekonomickou krizi

18:46 | Ne Ro | Diskuze

Článek, zveřejněný tento týden v časopise Space Weather, hovoří o alarmujících skutečnostech. V článku jsou totiž vykresleny celkem čtyři možné scénáře případného dopadu solární bouře na ekonomiku.

Ilustrační obrázek
Foto: Public Domain

I ten nejmírnější scénář vyčísluje denní ztráty ekonomiky USA na 6,2 miliard, to jest 15 % denní produkce. Naopak nejkatastrofálnější scénář počítá se ztrátami 41,5 miliard USD, čímž by se smazala kompletně celá denní produkce USA.

Jaká událost by mohla podobnou katastrofu způsobit? Masivní solární exploze na Slunci může klidně dosáhnout účinků  podobných výbuchům tisíců atomových bomb najednou. K podobnému výbuch na Slunci naposledy došlo 10. března roku 1989, uvádí Národní úřad pro letectví a kosmonautiku USA (NASA). Vzpomenutá exploze tehdy uvolnila do kosmického prostoru obrovské mračno solární plazmy, které zamířilo k Zemi rychlostí stovek tisíc kilometrů za hodinu. Když poté elektricky nabité částice plazmy zasáhly Kanadu, položily na lopatky energetickou rozvodnou síť provincie Quebec, v důsledku čehož se tehdy octlo přibližně 6 miliónů lidí na dobu devíti hodin bez elektrického proudu.

Vyhodnocení globálních rizik

Aktuální každoroční vyhodnocení globálních rizik, prováděné Světovým ekonomickým fórem, bylo publikováno minulý týden a hodnotí dopad extrémního počasí jakožto nejpravděpodobnější riziko, hrozící světu a jako riziko s druhým nejzávažnějším dopadem. Naopak zbraně hromadného ničení se hodnotí jako méně pravděpodobné riziko, nicméně se zcela největším dopadem.

USA na větrné hůrce

Vypořádání se s pohromami způsobenými povětrnostními vlivy přijde ročně Spojené státy na 46 miliard USD, přičemž loňský rok byl spojen s druhými nejvyššími výdaji od počátku evidování v roce 1980, uvádí Národní centra pro enviromentální informovanost USA. Vnitrozemské záplavy a povodně přitom způsobily nejvíce škod. Třeba hurikán Matthew a srpnové povodně v Louisianě způsobily škody ve výši 2 x 10 miliard USD. Srážky v dané oblasti totiž byly již čtvrtým rokem v řadě nadprůměrné.

Vliv solární erupce na moderní techniku

Ekonomická pohroma způsobená solární bouří ovšem může být daleko masivnější. V případě slunečních erupcí, kdy dojde k uvolnění sluneční plazmy do kosmického prostoru, se ocitají rázem v ohrožení všechna zařízení GPS, satelity poskytující služby veřejnosti a globální elektronická komunikace vůbec.

Nejzranitelnějšími se jeví energetické rozvodné soustavy jednotlivých zemí světa, kde by hrozilo riziko prudkého nárůstu energie, čímž by se přetížily transformátory, které jsou jak drahé, tak obtížně nahraditelné. Došlo by k narušení magnetického pole Země a proud elektricky nabitých částí by vysokonapěťové transformátory přetížil a tímto zničil. Analytici odhadují, že by trvalo minimálně pět dalších měsíců od katastrofy, než by došlo k postavení nových transformátorů, které se navíc obtížně přemisťují.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Faktory pro úspěšné investice do energetiky v globálních centrech pro obnovitelné zdroje

Ilustrativní obrázek

MMF snížil prognózu světového hospodářského růstu pro rok 2019

Ilustrativní obrázek

Varování Lagardeové z Mezinárodního měnového fondu: Ekonomický výhled se zhoršuje

Ilustrativní obrázek

Světová ekonomika se vrací z prázdnin

Ilustrativní obrázek

Světová banka před zadlužením a rostoucími úrokyČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.