Jaderný fyzik předpovídá, že Čína začne do 50 let využívat fúzi

18:04 | Ne Ro | Diskuze

Jaderný fyzik předpovídá, že rozvoj technologie tak zvaného umělého slunce znamená, že by okolo roku 2023 mohla být uměle napodobena jaderná fúze, podobná té, co probíhá na Slunci. Současně je přesvědčen o tom, že během příštích 50-60 let by mohla Čína začít používat fúzi k výrobě zcela ekologicky nezávadné energie.

Foto: Public Domain

Vedoucí vědeckého týmu, Song Yuntao, uvedl, že očekává zdvojnásobení času hoření „umělého slunce“, které se vědcům povedlo napodobit, na dobu 16 až 17 měsíců. Tento měsíc se čínským vědcům povedlo udržet extrémně horkou plazmu na teplotě třikrát  vyšší než jakou disponuje sluneční jádro po dobu delší než 100 sekund. Vědci nicméně upozorňují, že ačkoli i tato technologie jde stále kupředu, neznamená to ještě ani zdaleka, že nakonec dojde k jejímu prosazení. Mohou se totiž vyskytnout neočekávané události, které by ji mohly pohřbít. V této souvislosti uvádějí například různé tlaky kapitalistické společnosti, kterým jde v prvé řadě o zisk, nikoli o lidi či o blaho lidské společnosti jakožto celku. Je to sice smutné, míní vědci, ale je to faktor, s nímž je třeba počítat. Dalším negativním faktorem mohou být případné nehody, podobně jako Černobyl s Fukušimou totálně pohřbil jinak bezchybně fungující jaderné elektrárny jako takové.

Čínští vědci též usilovně pracují na výrobě supravodivých vláken, které se také mimořádně dobře hodí právě pro testování jaderné fúze. Tato vlákna mohou podle Yuntaa vytvářet silné magnetické pole za použití minimálního množství energie. Jsou tenká jako vlas a drahá jako ďas, žertuje Yuntao. Další neméně vtipnou výhodou jaderné fúze je i to, že nehrozí, podobně jako u solárních panelů, že slunce zajde za mrak. Svítí totiž uvnitř zařízení neustále.

Až budoucnost ukáže, jestli se v příštích desetiletích podaří v masovém měřítku prosadit fúzi k výrobě energie, uzavírá Yuntao.

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

Ilustrativní obrázek

Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru

Ilustrativní obrázek

VIDEO: Tihle malí roboti se obejdou bez baterií. Pohání je vlhkost okolního prostředí

Ilustrativní obrázek

AstraZeneca hlásí pozitivní výsledky testů nového přípravku pro léčbu plicních onemocnění

Ilustrativní obrázek

Hra se smrtí? Oficiální algoritmus pro lékaře předpovídající blížící se smrt je na světě

Ilustrativní obrázek

Podaří se letos vědcům poprvé v historii spatřit černou díru?Čti více
Ilustrativní obrázek

Důvěra v evropských ekonomikách mírně zkoriguje

Ilustrativní obrázek

Forex analytici z ING k měnovým párům EUR/USD a USD/JPY

Ilustrativní obrázek

Rio Tinto má problém s nařízením mongolské vlády ohledně elektřiny

Ilustrativní obrázek

Baker Hughes: Vývoj počtu činných vrtů v USA v uplynulém týdnu

Ilustrativní obrázek

Ministerstvo obchodu USA doporučuje uvalit velká cla na hliník a ocel

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.