Írán zoufale potřebuje zahraniční investice do těžby ropy a zemního plynu

16:29 | wa pe | Diskuze

Írán, který se snaží po nedávném zrušení mezinárodních sankcí obnovit těžbu ropy a zemního plynu, by rád uvítal i investice ze Spojených států, uvedl íránský ministr pro ropu.

Foto: David Stanley

 

Podle íránské státní tiskové agentury prohlásil ministr pro ropu Bijan Namdar Zangeneh, že íránská strana nespatřuje v přítomnosti amerických společností v zemi žádný problém a překážky jejich působení klade pouze vláda Spojených států. Vyjádření přišlo v souvislosti s jednáním Íránu o spolupráci s americkým koncernem General Electric, který v zemi plánuje investovat do energetiky a leteckého průmyslu.

Íránská ekonomika, která se nyní znovu otevírá světu je jedinečnou příležitostí k expanzi pro mnoho společností, obzvláště když si uvědomíme aktuální náznaky zpomalování světového hospodářského růstu. Snahy Íránu o opětovné navázání ekonomických vazeb po lednové dohodě o jeho jaderném programu míří především do obnovy těžebního průmyslu, který tradičně tvoří páteř blízkovýchodních ekonomik. Pokud chce Írán úspěšně bojovat se svými  regionálními konkurenty Saúdskou Arábií, Kuvajtem či Ománem o světové ropné trhy, musí rychle navýšit těžbu minimálně na úrovně z doby před zavedením sankcí, po mnoha letech zanedbávání je však těžební infrastruktura ve velmi špatném stavu a vyžádá si značné investice. 

Pro Írán budou nyní klíčoví zahraniční partneři, především z Evropy, mezi které patří například francouzská energetická společnost Total (TOT), s níž již podepsal memorandum o nákupu ropy a možných investicích do těžebního průmyslu. Větší potíže s nalezením vhodných partnerů s dostatkem kapitálu i know-how bude mít Írán ve Spojených státech, kde jsou mnohá omezení pro investice amerických společností do druhé největší blízkovýchodní ekonomiky stále v platnosti. Jason Bordoff, někdejší poradce prezidenta Baracka Obamy v energetických otázkách považuje větší zapojení společností jako Exxon Mobil (XOM), nebo Chevron (CVX) doslova za nerealistické.

Obchodování mezi USA a Íránem, případně americké investice do tamní ekonomiky však nejsou kontroverzní pouze ve Spojených státech. I v nejvyšších íránských kruzích se významné konzervativní osobnosti dívají až s opovržením na možnou spolupráci se zemí, která vedle Saúdské Arábie představuje hlavního ideového soupeře Íránu na světové scéně. Ministr Zangeneh je v této věci zástupcem progresivního křídla, které se však na domácí politické scéně dostává pod značný tlak.

Dalším faktorem, který musíme vzít v případě investic do íránské těžby ropy a zemního plynu do úvahy je jejich sporná ziskovost. Vzhledem k přesycenosti světového trhu s ropou a její nízké ceně se omezují kapitálové investice energetických společností, z nichž mnohé spíš než v další expanzi doufají v holé přežití. Ropy je zkrátka na světových trzích příliš a Írán ve svém navyšování těžby dnes plave proti proudu.

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.