Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci?

14:14 | E V | Diskuze

Otázku co dál s akciemi ČEZ si dnes klade nejeden investor.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T


Odpověď však nenajdeme jen ve fundamentech, rozvahách, výsledovkách či technické analýze. Musíme ji hledat v mnohem širších souvislostech. Pokusili jsme se na ně upozornit už v první části našeho zamyšlení. Moc jsme nepochodili. Líbivější je podávat věci "jednoduše". Nejlépe nenáročnými headliny. To víme. Bohužel to je na úkor vypovídací schopnosti a přesnosti. To nechceme.

John Bollinger vyvinul před mnoha lety indikátor, který byl pojmenován po něm. Bolliner Bands, (BB). Bollingerova pásma. Spolu s objemy patří k základním pilířům orientace na akciových trzích. Podrobnostmi nebudeme v tomto zamyšlení ztrácet čas. Věnujme se však závěrům.

Důležitým signálem BB je výrazné zúžení pásma. Po něm následuje obrat/zvrat. Pokud se zúžení objeví po silném poklesu jedná se obvykle o obrat/zvrat vzhůru. A naopak. Je to však bez správného výkladu a pochopení ošidný signál. Toho si byl vědom i pan Bollinger. Nikdy neříkal, kterým směrem obrat/zvrat zamíří. Už při prezentaci BB upozornil, že obrat/zvrat je podmíněn "širšími" souvislostmi. A právě tato informace se beze zbytku týká současného ČEZ a na ni jsme apelovali v první části našeho zamyšlení.

Na přelomu června a července 2019 signalizovalo zúžení BB obrat/zvrat dolů. To se také stalo. Cena akcií ČEZ se na počátku července 2019 propadla. Dokonce až pod dolní hranici BB (BBDwn). Pak se do BB vrátila. Podle konstrukce BB a s 90% pravděpodobností bylo na místě očekávat, podrobnější výklad opět vynecháme, krátkou stagnaci uvnitř BB a pak růst. To se ale nestalo a následoval další tvrdý pád. Pak se, ve 28. týdnu, opakovala stejná situace jako na počátku července. Technická analýza ale v tuto chvíli na vysvětlení sama o sobě nestačila. Signalizovala, že je ve hře něco víc.

Co napovídají aktuálně o ČEZ makra, fundamenty, technická analýza, geopolitická a vnitropolitická situace? Nic! Žádná makra, žádné fundamenty, žádná technická analýza, žádná geopolitická situace. To se čtenářům nelíbilo. Podstata a osud akcií ČEZ tkví v něčem úplně jiném než v matematických vzorcích a účetních výkazech. Tkví v PASIVITĚ.

Mnohým čtenářům se takový popis situace nelíbí. Někteří nám to i napsali. Může se nám nelíbit, chápeme postoje čtenářů, ale je to tak! Chápeme, ale nebereme. Ostatně právě proto autor indikátoru, vědom si nebezpečí spojeného s neodborným výkladem signálu technické analýzy napsal, že je nutné "jít (v podobných případech) po příčinách". A o to se v DOWER-D pokoušíme. Není to snadné a setkáváme se s nepochopením. Pravda to nikdy nemá snadné a často bývá od dveří vyháněna.

Shrnuto, sečteno a podtrženo: Technická analýza, stejně jako fundamentální analýza nebo metody tradingu či forexu napovídají hodně, ale neříkají - a z podstaty věci ani nemohou - všechno. Zabýváme-li se investováním doopravdy vážně musíme jít až "na kost". Až budou skutečné příčiny stavu řádně vysvětleny začnou "osvědčené" investiční postupy znovu fungovat! Nyní ale, chceme-li se dobrat odpovědi na otázku "Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci?" se musíme zabývat i marketingově nezajímavými detaily, protože, jak dobře víme, čert je ukryt v detailu.

Abychom nebyli později zklamáni vnímejme šance, ale i nebezpečí. Obrovským nebezpečím je uchvácení ČEZ mocnými - říká se tomu násilné převzetí -, kteří společnost drobným investorům ukradou. Šancí je neopakovatelná příležitost mít v držení slepici, která snáší "zlatá vejce". Teď jde o to ochránit ČEZ před domácími uchvatiteli. Neznehodnotit ho dramatickým snížením ceny akcií (aby se emise snadněji dostala do rukou uchvatitelů) a tak zabránit krádeži. ČEZ je společnost s vysokou vnitřní hodnotou a je dost silná se uchvatitelům ubránit.

ČEZ může dobře posloužit všem! Ostatně kdysi také "všem" patřil Jak? Například provázáním dividend s řešením důchodového systému. Nebo s tím souvisejícím zlepšováním podmínek pro opravdové investování v Česku. Hrozí ovšem i vážná nebezpečí. Ono násilné převzetí skupinkou mocných a všeho schopných. Vyhodíme uchvatitele dveřmi "z jádra" a oni se nám vrátí oknem "z lithia". O šancích a nebezpečích příště.

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.