Investoři v uplynulém týdnu sledovali politické dění v Itálii a Španělsku a uvalení cel na hliník a ocel ze strany USA pro Kanadu, Mexiko a EU

08:00 | fa ra | Diskuze

V Itálii došlo k uklidnění situace a v pátek prezident přijal upravenou vládu, která by měla být vedena apolitickým Giuseppe Contem. Ve Španělsku pak podle očekávání parlament v pátek vyslovil nedůvěru vládě. Dosavadní premiér Rajoy bude nahrazen předsedou socialistů Pedro Sánchezem. USA zrušilo dva měsíce trvající výjimku na cla pro dovoz hliníku a oceli pro Kanadu, Mexiko a EU.

Ilustrativní obrázek
Foto: Christine Puccio

Takový krok nahrává dalším neshodám mezi USA a zmíněnými zeměmi v rámci obchodní politiky. Celkově byl trh velmi rozkolísaný a politická situace v Itálii a Španělsku tomu výrazně napomáhala. Americké akciové indexy zakončily týden mírně v zeleném, ty evropské pak většinou se ztrátami okolo 1 % t/t. Ani domácí trh se neubránil výprodejům a index PX odepsal 0,6 % t/t na 1 081 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali například prohlášení představenstva Unipetrolu, že nenavrhne vyplatit dividendu ze zisku minulého roku. Připomínáme, že polská společnost PKN Orlen ovládla v Unipetrolu 94 % všech akcií, plánuje vytěsnit zbylé akcionáře a stáhnout titul z burzy. V našich projekcích jsme výplatu dividendy nečekali. Titul zakončil týden na 374,5 Kč (-0,3 % t/t).

Finanční ředitel ČEZu Martin Novák uplatnil 100 tis. ks opcí na akcie. Následně 95 655 ks akcií prodal. Akcie i přes tuto negativní zprávu zakončila páteční seanci na 557,5 Kč (+0,45 % t/t).

Hned tři tituly se v průběhu minulého týdne začaly obchodovat bez nároku na dividendu (VIG, Erste, O2 CR). Pomineme-li tento technický faktor, tak největší pokles stále zaznamenaly akcie VIG (-6,15 % celkem, -2,7 % po očištění o dividendu). Důvodem je nervozita v evropském finančním sektoru. Naopak nejvíce rostoucí akcií byla bez jakýchkoliv fundamentálních zpráv Komerční banka (+1,3 % na 907 Kč), která na rozdíl od VIG na vývoj v zahraničí většinou příliš nereaguje.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.