Investoři sází na akcie potravin, tabáku a restaurací

12:05 | Miloš Kotek | Diskuze

Akciový trh vstoupil do nového roku nejhůře za posledních deset let, a i když se zatím nevyplnila proroctví o nástupu nového klesajícího trendu, jsou investoři nervózní a těžko hledají vhodné akcie k růstu. Index S&P 1500 zatím od začátku roku ztrácí 1,8 % a nevypadá to, že vy se situace nějak rychle obracela k lepšímu.

Foto: Gerd Altmann

 

Nicméně bližší pohled na strukturu trhu odhalí, že ne všechny akcie mají potíže růst. Když se zaměříme na akcie společností vyrábějících potraviny, restaurace, nebo na výrobce tabáku, tak můžeme s údivem zjistit, že existuje devět společností, se zhodnocením cen akcií o víc jak 15 %. Za všechny můžeme jmenovat společnosti Tyson (TSN), Domino´s Pizza (DZP) a Campbell Soup (CPB).

Nejde jen o náhodné případy. Průměrný růst cen akcií 68 společností v sektoru potravin a tabáku indexu S&P 1500 dosahuje v roce 2016 hodnoty 4,4 %. Dvě třetiny těchto společností rostou a to navzdory potížím celkového trhu. Investoři jsou dokonce ochotni platit za tyto akcie cenu navíc, protože poměr P/E u těchto společností se pohybuje na úrovni 27, což je o 11 % víc, než představuje celková hodnota P/E indexu S&P 1500.

Akcie potravinářských firem rostou, protože představují v době slabého ekonomického růstu defenzivní investici. Defenzivní znamená, že spotřebitelé nakupují potraviny bez ohledu na to, jestli ekonomika zrovna roste, nebo klesá. Navíc tři čtvrtiny z těchto společností vyplácejí dividendy s průměrným výnosem 2,3 %. Když to porovnáme s výnosem desetiletých státních dluhopisů na úrovni 1,92 %, není divu, že jsou investoři ochotni nakupovat akcie potravinářských společností s vyšším poměrem P/E.

Campbellova polévka je známá z ikonického ztvárnění Andyho Warhola. Jakou má chuť není v našich končinách obecně známo, ale pro investory se jedná o lahůdku, protože v tomto roce vylétla cena akcií společnosti o 19 % a za poslední rok téměř o 40 %. V porovnání s tímto výkonem vypadá výkonnost celkového trhu ještě podstatně hůř. Společnost se v zaměřuje na rozšiřování produktů pro mladší konzumenty a to se pozitivně odráží v jejím růstu. V tomto roce je odhadován pokles příjmů o 1 % na 8 miliard USD, ale pro rok 2017 analytici opět odhadují opětovný růst. Nicméně ziskovost společnosti v roce 2016 má vzrůst o 20 %. Spotřebitelé neposuzují společnost z hlediska její velikosti, nebo výkonnosti, ale jestli nabízí výrobky z přírodních surovin a biopotraviny.

Největší růst v tomto roce zaznamenala společnost Tyson Foods, která vzrostla o 23 %. Za minulý rok vzrostla cena akcií společnosti o 61 %. Společnost v letošním roce očekává pokles příjmů o 10 % na 37,2 miliardy USD, což je spojeno s nepříznivou zprávou Světové zdravotní organizace ohledně rizik spojených se zpracováním masa. Nicméně investory v roce 2015 spíš zajímá očekávaný růst zisků o dalších 27 %.

Potravinářské společnosti nejsou jedinými rostoucími akciemi v tomto roce. Z devíti nejvýnosnějších akcií představují 40 % restaurace. Například cena akcií společnosti Domino's Pizza vylétla v tomto roce o 21 %. Investoři očekávají, že tento restaurační řetězec s pizzou v roce 2016 poroste. Příjmy se očekávají na úrovni 2,4 miliardy USD, což představuje růst o 7,2 %. Růst zisku se očekává na úrovni 4,17 USD na akcii, což představuje nárůst o 21 %.

Investoři mají důvod být nervózní z vývoje na celkovém trhu, ale z uvedených příkladů vyplývá, že stále existují akcie s nadprůměrnou výkonností. Neexistuje celkový akciový trh, ale existuje trh s jednotlivými akciemi.

Pokud si rádi vychutnáváte dobré jídlo, můžete si stejně vychutnat růst akcií potravinářských firem.

 

Grafika: www.bigcharts.com

 

Zdroj:USA Today, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.