Investiční zlaté mince jsou opět hitem. Austrálie jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku z USA, Německa a dalších zemí

08:46 | wa pe | Diskuze

Mincovna v australském Perthu jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku po svých investičních zlatých mincích. Cena zlata posiluje v reakci na geopolitické napětí i rostoucí inflaci.

Ilustrační obrázek
Foto: tao_zhyn

Mincovna v australském Perthu je takřka výhradním zpracovatelem australské produkce zlata, která je hned po té čínské druhá největší na světě. Poptávka po jejích ražených cihlách a mincích je na vzestupu především díky vlně politické a s ní úzce provázané ekonomické nejistoty. Investiční zlato neztratilo ani dnes v době digitálních měn a desítek nových investičních nástrojů svou pověst bezpečného přístavu, který dokáže ochránit hodnotu investic před inflací či jinými nepříznivými vlivy.

Důvodů k nejistotě mají nyní investoři hned několik. „Nejistota ohledně nového politického vedení v USA a obavy z kvality dluhu v držení evropských bank stejně jako zvýšená poptávka po speciální edici mincí vydané u příležitostí lunárního nového roku v poslední době pomohly navýšit naše tržby, uvedl Neil Vance, skupinový manažer ražených produktů v Perth Mint. Asi 80 % veškeré produkce mincí perthské mincovny míří do Spojených států a Německa, dodal manažer.

Ještě na konci roku se zdálo, že zvolení Donalda Trumpa přinese pro investory do zlata několik hubených let. Žlutý kov ztratil v posledním čtvrtletí nejvíce za poslední tři roky, když investoři zaměřili svou pozornost na plánovaná opatření nového prezidenta v daňové, obchodní a fiskální oblasti. Další ránu poté zlatu zasadil Federální rezervní systém, který v prosinci dále zvýšil svou základní úrokovou sazbu. Pokles ceny zlata znamenal pro perthskou mincovnu zvýšený zájem o její ražené produkty a v Číně  pak především o mince s vyobrazeným kohoutem, který představuje čínské znamení pro letošní lunární rok.

zdroj: Bloomberg

Prodej zlatých mincí a ražených cihel v Perth Mint vzrostl v prosinci na 63 420 uncí, přičemž ve stejném měsíci minulého roku to bylo pouze 40 096 uncí. Zájem neopadl ani po Novém roce, kdy v lednu mincovna prodala 72 745 uncí ve srovnání s 47 759 za stejné období minulého roku. Ještě zajímavěji potom vyznívají statistiky mincovny za celý fiskální rok 2015-1016 končící 30. červnem. V tomto období mincovna prodala 16,22 milionu kusů mincí či ražených cihel ve srovnání s 5,08 milionu za stejné období předcházejícího roku.

Zůstává otázkou, nakolik se poptávka po raženém zlatu perthské mincovny bude měnit s aktuálně rostoucí cenou investičního zlata. To minulý týden uzavřelo obchodování na ceně 1239,1 USD za trojskou unci, tedy poblíž svých tříměsíčních maxim. „Výhled pro cenu zlata je nyní velmi pozitivní vzhledem ke geopolitickému napětí a možnosti opětovného nastartování inflačních tlaků,“ prohlásil Jake Klein, výkonný předseda v těžební společnosti Evolution Mining Ltd. v rámci konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům. Za pravdu mu dávají také poslední statistiky ministerstva práce v USA, kde v lednu dosáhla meziroční míra inflace 2,5 %, což je vůbec nejvyšší hodnota od roku 2012.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena zlata překonala hranici 1 300 dolarů za trojskou unci

Ilustrativní obrázek

Americké akciové trhy se pohybují v zeleném teritoriu.

Ilustrativní obrázek

Zlato ztrácí svůj „lesk"

Ilustrativní obrázek

Růstový závěr na Wall Street

Ilustrativní obrázek

Hlavní indexy za Atlantikem v zeleném

Ilustrativní obrázek

Proč zlato marně čeká na „come-back“Čti více
Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta stále zlevňují. Již brzy však přestanou

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy ohledně dohody USA - Čína rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci malou ztrátou -0,04%.

Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.