Investiční zlaté mince jsou opět hitem. Austrálie jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku z USA, Německa a dalších zemí

08:46 | wa pe | Diskuze

Mincovna v australském Perthu jen stěží stačí pokrývat zvýšenou poptávku po svých investičních zlatých mincích. Cena zlata posiluje v reakci na geopolitické napětí i rostoucí inflaci.

Ilustrační obrázek
Foto: tao_zhyn

Mincovna v australském Perthu je takřka výhradním zpracovatelem australské produkce zlata, která je hned po té čínské druhá největší na světě. Poptávka po jejích ražených cihlách a mincích je na vzestupu především díky vlně politické a s ní úzce provázané ekonomické nejistoty. Investiční zlato neztratilo ani dnes v době digitálních měn a desítek nových investičních nástrojů svou pověst bezpečného přístavu, který dokáže ochránit hodnotu investic před inflací či jinými nepříznivými vlivy.

Důvodů k nejistotě mají nyní investoři hned několik. „Nejistota ohledně nového politického vedení v USA a obavy z kvality dluhu v držení evropských bank stejně jako zvýšená poptávka po speciální edici mincí vydané u příležitostí lunárního nového roku v poslední době pomohly navýšit naše tržby, uvedl Neil Vance, skupinový manažer ražených produktů v Perth Mint. Asi 80 % veškeré produkce mincí perthské mincovny míří do Spojených států a Německa, dodal manažer.

Ještě na konci roku se zdálo, že zvolení Donalda Trumpa přinese pro investory do zlata několik hubených let. Žlutý kov ztratil v posledním čtvrtletí nejvíce za poslední tři roky, když investoři zaměřili svou pozornost na plánovaná opatření nového prezidenta v daňové, obchodní a fiskální oblasti. Další ránu poté zlatu zasadil Federální rezervní systém, který v prosinci dále zvýšil svou základní úrokovou sazbu. Pokles ceny zlata znamenal pro perthskou mincovnu zvýšený zájem o její ražené produkty a v Číně  pak především o mince s vyobrazeným kohoutem, který představuje čínské znamení pro letošní lunární rok.

zdroj: Bloomberg

Prodej zlatých mincí a ražených cihel v Perth Mint vzrostl v prosinci na 63 420 uncí, přičemž ve stejném měsíci minulého roku to bylo pouze 40 096 uncí. Zájem neopadl ani po Novém roce, kdy v lednu mincovna prodala 72 745 uncí ve srovnání s 47 759 za stejné období minulého roku. Ještě zajímavěji potom vyznívají statistiky mincovny za celý fiskální rok 2015-1016 končící 30. červnem. V tomto období mincovna prodala 16,22 milionu kusů mincí či ražených cihel ve srovnání s 5,08 milionu za stejné období předcházejícího roku.

Zůstává otázkou, nakolik se poptávka po raženém zlatu perthské mincovny bude měnit s aktuálně rostoucí cenou investičního zlata. To minulý týden uzavřelo obchodování na ceně 1239,1 USD za trojskou unci, tedy poblíž svých tříměsíčních maxim. „Výhled pro cenu zlata je nyní velmi pozitivní vzhledem ke geopolitickému napětí a možnosti opětovného nastartování inflačních tlaků,“ prohlásil Jake Klein, výkonný předseda v těžební společnosti Evolution Mining Ltd. v rámci konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům. Za pravdu mu dávají také poslední statistiky ministerstva práce v USA, kde v lednu dosáhla meziroční míra inflace 2,5 %, což je vůbec nejvyšší hodnota od roku 2012.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Další mýtus o zlatu vyvrácen. Vynáší méně a je dokonce volatilnější než akcie

Ilustrativní obrázek

Konec dobrých časů? Největší nepřítelem investora je panika

Ilustrativní obrázek

Co dále očekávat u zlata?

Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

První investiční pololetí. Radují se investoři do zavedených akcií, zlata i bitcoinuČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se na úvod týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.