Investiční stratégové z BAML rozbíjejí rozšířený mýtus o úrokových sazbách a akciích

10:18 | Ne Ro | Diskuze

Podle investičních stratégů z Bank of America Merrill Lynch (BAML) akcie jen "slabě a nekonzistentně korelují" s úrokovými sazbami.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Stratégové z BAML říkají, že zaznamenali řadu otázek, které se týkají dopadu úrokových sazeb na akcie. Je pravděpodobné, že klienti budou od nedávno proběhnuvší korekce na akciových trzích po určitou dobu opatrnější. Tuto korekci údajně způsobily minimálně z části obavy z růstu úrokových sazeb. Studie provedené stratégy z BAML nicméně žádnou jednoznačnou korelaci mezi vývojem úrokových sazeb a akciovým trhem nenašly.

Savita Subramaniová uvedla, že za posledních 64 let lze hovořit maximálně o slabé a nekonzistentní korelaci mezi akciemi a úrokovými sazbami (-11 %). Tento vztah byl obecně negativní po většinu let období 60. až 90. let 20. století (vyšší výnosy státních dluhopisů USA měly na akcie negativní dopad). V této souvislosti je však zapotřebí zdůraznit, že šlo o období, během něhož průměrná úroveň úrokových sazeb byla 7,5 %! Naopak v tomto století byl vztah mezi úrokovými sazbami a akciemi obecně pozitivní (vyšší výnosy měly dobrý dopad na akcie). Průměrná výše úrokových sazeb byla ovšem jen 3 %.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch, FRB, S&P

Subramaniová se domnívá, že zatím nejlepší rok pro akcie v rámci tohoto cyklu byl rok 2013, kdy výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o více než 100 bazických bodů a širší akciový index S&P 500 měl návratnost 32 %. Kromě toho Subramaniová dodává, že růst úrokových sazeb šel ruku v ruce s růstem cen akcií, a to v 90 % uvažovaného období.

Vyšší úrokové sazby zvyšují diskontní sazby, které investoři používají k určení aktuální hodnoty cash flow, což může brzdit valuaci akcií. To ovšem platí jen za předpokladu, že všechny ostatní relevantní veličiny zůstávají konstantní. Například silnější růst může zvednout laťku nerizikovosti sazby výš.

Dokud akcie zůstávají ve vztahu k dluhopisům relativně levné, naznačuje to, že by zde ještě mohl být určitý prostor pro vývoj valuace k absorbování vyšších úrokových sazeb. V možném dopadu vyšších úrokových sazeb na akcie si tudíž nemůžeme být nikdy jisti. Volný vztah mezi akciemi a úrokovými sazbami je každopádně lepší než vůbec žádný. Subramaniová našla více než 70 akcií, kterých se v minulosti vyšší úrokové sazby dotkly negativně.

Subramaniová si myslí, že návratnost akciového trhu neopustí černá čísla do doby, dokud úrokové sazby nevzrostou nad 6 %, nicméně jedním dechem dodává, že pravděpodobnost možných ztrát u některých akcií se začíná zvyšovat už od překročení hranice 3 % u úrokových sazeb.

V podobném duchu jako jako Subramaniová se v pondělí ostatně vyjádřil i Johnatan Golub, hlavní americký akciový stratég Credit Suisse. Golub dospěl k názoru, že akcie mají tendenci k pozitivnímu vývoji do doby, dokud výnos 10letých státních dluhopisů USA nedosáhne 3,5 %, a to na základě trendové čáry výkonu indexu S&P 500 ve dnech, kdy úrokové sazby rostou.

Zdroj: Credit Suisse

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.