Investiční příležitosti JPMorgan pro rozvíjející se trhy v roce 2016

06:00 | Miloš Kotek | Diskuze

Analytici JPMorgan předložili svůj pohled na investice týkající se rozvíjejících se trhů (EM) pro rok 2016. Investoři si mohou vybrat mezi 10 příležitostmi z hlediska fixních příjmů, tj. dluhopisových výnosů.

Foto: Lending Memo

Výnosy dluhopisů na EM budou jednociferné

Z pohledu JPMorgan nás v příštím roce čeká zvýšení základní úrokové sazby v USA, nízké ceny komodit a silný dolar. To bude tvořit makroekonomický rámec prvního pololetí roku 2016. Výnosy vládních dluhopisů EM se budou pravděpodobně pohybovat okolo 1 až 3 procent. Výnosy z měnových dluhopisů by mohly dosahovat 3,7 % ročně. Zlepšení by mělo nastat v druhé polovině roku.

Zatím není naděje na ekonomický růst

Ekonomický růst EM by měl v příštím roce dosahovat 3,7 %, což by mělo být mírné zlepšení oproti letošnímu roku s růstem 3,4 %. Analytici JPMorgan však předpokládají, že většina zemí EM poroste dobře podle svých možností. Nicméně abychom vlili trochu optimismu do žil, tak celková hodnota na běžných účtech (přebytek vývozu nad dovozem zboží, služeb, zisku a čistých převodů) má být v přebytku 1,4 % HDP. Jediné nebezpečí pro tento přebytek představují ceny komodit, které by mohly zamíchat výší devizových rezerv.

Budou se rozevírat nůžky mezi jednotlivými regiony

Přesvědčení mnoha investorů, že rozvíjející se země jsou homogenní masou, která se pohybuje ekonomicky souběžně utrpělo v posledních letech těžkou ránu. Tento trend se v následujícím období ještě zvýrazní.

Růst HDP v Asii v roce 2016 zůstane zakonzervován na 5,8 %. To je nejpomalejší růst od roku 2001. Rozvíjející se země ve střední Evropě, Středním Východě a Africe (EMEA) zdvojnásobí růst DPH z tohoto roku na 2 %.

Recese v Brazílii a Venezuele bude znamenat, že celkový ekonomický výkon v Latinské Americe bude menší než v roce 2015.

Čínský růst bude nadále zpomalovat

Zpomalení ekonomického růstu v Číně a chaotický pohyb akciového trhu byly hlavními hybateli ekonomického růstu v roce 2015. Jak se bude ekonomika dostávat do rovnováhy a začne se přeorientovávat z vývozu na domácí spotřebu a služby, lze podle analytických odhadů JPMorgan očekávat mírný růst HDP na 6,6 %.

Mizící poptávka po komoditách je také špatnou zprávou pro rozvíjející se země, které těžily z vývozu mědi, nebo železné rudy do Číny.

Podpora měnové politiky v EM bude jen omezená

JPM očekává, že inflace v asijských zemích EM se bude zvyšovat v závislosti na tom, jak se budou komoditní ceny vzpamatovávat ze svého poklesu. Země EMEA plus Rusko očekávají jednocifernou inflaci. Slabý růst v Latinské Americe bude mít také vliv na komoditní ceny.

Podle JPMorgan lze předpokládat, že zvyšovat úrokové sazby v příštím roce bude Chile, Kolumbie, Hong Kong, Mexiko, Turecko a Jižní Afrika. Mírné snížení úrokových sazeb lze předpokládat u zemí, jako je Maďarsko, Filipíny, Polsko, a Thajsko. Normalizace vysokých úrokových sazeb by měla nastat v Rusku.

Politika úrokových sazeb v zemích EM by neměla vybočovat z průměru.

Dluhová krize v zemích EM není pravděpodobná

Zdrojem obav rozvíjejících se zemí může být výše korporátních dluhů. Nefinanční korporátní dluhy roku 2015 jsou na úrovni 76,2 % HDP zemí EM. V porovnání s tím, vládní dluhy jsou ve výši 48,4 % HDP a dluhy domácností dosahují u zemí EM 29,5 % HDP.

Většina korporátních dluhů jde na vrub půjček v soukromé sektoru a tak budou investoři podle názoru JPM v EM zemích věnovat zvýšenou pozornost bankám a jejich zdraví. Vládní zadlužení má růst jen mírně, což by mělo odvrátit obavy z dluhové krize států EM.

Žádný příliv kapitálu do dluhopisových fondů EM se v roce 2016 nedá předpokládat

Manažeři dluhopisových fondů zemí EM předpokládají v následujícím roce rekordní odliv kapitálu.

Návratnost úvěrů by měla zůstat v roce 2016 utlumená, což pravděpodobně způsobí odliv kapitálu drobných investorů. Příliv kapitálu od drobných investorů je vysoce korelován s návratností. Existuje riziko, že bude pokračovat také odliv strategických institucionálních investic z lokálních trhů, jak jsme tomu byli svědky ve 3. čtvrtletí roku 2015.

Příležitosti nastanou spíš v druhé polovině 2016

Podle názoru banky bude volatilita majetku v zemích EM v příštím roce zvýšená.

První polovina roku 2016 nebude zrovna skvělá pro výnosy z dluhopisů, zmiňuje JPM. Nicméně se dá předpokládat, jak bude posilování dolaru zpomalovat v důsledku zpomalování rychlosti navyšování základní úrokové míry FEDem, mohou zde vzniknout zajímavé obchodní příležitosti.

Bude se rozšiřovat spread na měnovém trhu zemí EM

Navzdory dílčím problémům zemí EM v roce 2015 si dluhopisy na měnovém trhu vedly mnohem lépe, než některé další investice, včetně vládních dluhopisů USA a spekulativních korporátních dluhopisů.

V roce 2016 budou investoři vyžadovat vyšší kompenzaci za podstupované riziko a dluhopisy EM budou muset zvýšit úrokový výnos, pokud budou chtít kompenzovat slabý růst v regionu. Zvýšení úroků si vyžádají také obavy z dluhové krize a pravděpodobnost neschopnosti splácet půjčky u některých rozvíjejících se zemí. Banka uvádí, že pravděpodobnost neschopnosti splácet půjčky u vysoce rizikových korporátních dluhopisů v roce 2016 vzroste na 3,5 %, oproti hodnotě 2,9 % v tomto roce.

JPMorgan předpokládá, že spread u indexu vládních dluhopisů oproti vládním dluhopisům USA vzroste o 40 bazických bodů na úroveň 425 bazických bodů. Bazický bod je setina procenta. Spread u indexu korporátních dluhopisů zemí EM by měl růst na podobnou hodnotu 450 bazických bodů.

Snížení podílu Asie, navýšení podílu EMEA v portfoliích

Z hlediska zeměpisného rozdělení dluhopisů zůstává JMP neutrální pro Latinskou Ameriku, snížení podílu v portfoliu předpokládá u zemí EM v Asii a zvýšení podílu v portfoliu by měly obdržet země východní Evropy.

Banka očekává, že ve východní Evropě budou dluhopisy těžit z odkupu dluhopisů Evropskou centrální bankou v rámci podpory ekonomického rozvoje. Výnosy dluhopisů budou klesat k nule a to donutí investory poohlédnout se po dluhopisových výnosech jinde.

Z hlediska korporátních dluhů zemí EM preferuje JPMorgan Asii a země EMEA před Latinskou Amerikou.

 

Zdroj:JPM
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

Jak investovat v roce 2020?

Ilustrativní obrázek

Které investice jsou historicky nejúspěšnější?

Ilustrativní obrázek

Jak nekoupit zkažený firemní dluhopis? Minimum, co potřebujete vědět

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy může ohlídat Agent i ZástupceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.