Investiční eso společnosti Blackstone: 10 politicko-ekonomických překvapení v 2018

12:50 | Ne Ro | Diskuze

Místopředseda představenstva a investiční eso společnosti Blackstone, Byron Wien, představil seznam deseti hlavních překvapení, které by se mohly odehrát v letošním roce 2018. Šance na vyplnění Wienových předpovědí je - soudě podle jeho minulé úspěšnosti - více než 50%, zatímco u průměrných investorů bývá přibližně jen 30%.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

V níže uvedeném výčtu možných překvapivých událostí tohoto roku najdeme jak 10% korekci amerického akciového trhu, tak i zesilování populistických tendencí či velkou ztrátu republikánů v nadcházejících midterm volbách.

Nejprve si připomeňme některé z Wienových předpovědí pro rok 2017. Dlužno konstatovat, že rok 2017 byl pro Wiena co do věštecké úspěšnosti spíše podprůměrným rokem. Ve svém zářijovém rozhovoru pro Business Insider totiž Wien připustil, že se naprosto mýlil ohledně vývoje amerického dolaru a inflace v USA i v předpověděném výsledku německých spolkových voleb (v nichž sice zvítězila Angela Merkelová, třebaže výsledek její strany CDU/CSU nebyl nikterak oslnivý).

Každopádně, v roce 2017 Donald Trump svou rétoriku nezmírnil ani euro nedosáhlo parity  s americkým dolarem (je na svém tříletém maximu) a ani cena ropy crude se v závěrečném týdnu roku 2017 nepřehoupla nad 60 USD za barel. Na druhou stranu ekonomika USA dosáhla 3% růstu, širší akciový index S&P 500 v říjnu prolomil úroveň 2500 bodů a japonský akciový trh zaznamenal dobrý rok.

Podle Wiena se máme v letošním roce 2018 připravit na těchto deset událostí:

1. Čína začne brát jadernou hrozbu od Severní Koreje vážně a dosáhne výsledku

Čína nakonec dospěje k názoru, že nelze tolerovat nukleární zbraně v rukou nevyzpytatelného severokorejského lídra, a to i přes skutečnost, že Severní Korea doposud tvořila jakousi nárazníkovou zónu mezi komunistickým světem a demokratickou Jižní Koreou. V reakci na to Čína přeruší veškeré dodávky paliva a potravin do Severní Koreje, která bude nucena opustit svůj vojenský jaderný program, nicméně již existující jaderné rakety si bude moci ponechat.

2. Populismus se rozšíří

Wien si myslí, že by brexit mohl zesílit vztahy mezi kontinentálními členskými zeměmi Evropské unie. Příštím britským premiérem se stane Jeremy Corbyn. Nehledě na represivní činnost španělské centrální vlády zůstane situace v Katalánsku dál turbulentní.

3. Americký dolar ze vzpamatuje ze slabého loňského roku

Reálný růst ekonomiky USA překročí 3 %, částečně i díky Trumpově prorůstové politice. Výsledkem bude opětovné obnovení zájmu investorů o investice vyjádřené v amerických dolarech. Na páru s americkým dolarem euro naopak oslabí na úroveň 1,10 a japonský jen na úroveň 120.

4. Akciový index S&P 500 oslabí o 10 %

Spekulace dojdou do extrému a nakonec způsobí 10% korekci širšího akciového indexu S&P 500. Index S&P 500 oslabí někam k úrovni 2300 bodů, a to z části i kvůli vyšším úrokovým sazbám Fed. Do konce roku 2018 nicméně opět posílí až nad úroveň 3000 bodů, jelikož pokračující růst ekonomiky USA se přiblíží ke 4 %.

5. Cena ropy WTI vzroste nad 80 USD za barel

Cena ropy dál poroste z důvodu růstu světové ekonomiky a neočekávané poptávce po ropě z rozvojových trhů. Těžba ropy za pomoci hydraulického frackování naopak přinese zklamání, což povede k poklesu zásob ropy. Členové kartelu OPEC se budou držet stávající dohody o omezení ropné produkce, případně produkce ropy z Ruska, Nigérie, Venezuely, Iráku a Íránu stoupne jen mírně.

6. Inflace se stane problematickou...

Napjatý pracovní trh v industrializovaných zemích povede k růstu mezd. Ve Spojených státech průměrný hodinový výdělek vzroste o 4 % a index spotřebitelských cen o 3 %.

7. ...což povede k dalšímu zvyšování úrokových sazeb Fed

Federální rezervní banka USA zvedne krátkodobou úrokovou sazbu v roce 2018 čtyřikrát. Výnos 10letých státních dluhopisů USA se přiblíží k hodnotě 4 %. Fed se ale rozhodne snižovat svou bilanci jen postupně, jelikož se bude obávat možného dopadu na finanční trhy.

8. NAFTA i dohoda s Íránem zůstanou v platnosti navzdory Trumpovým snahám

Příliš mnoho Američanů by přišlo o práci, kdyby USA odstoupily od NAFTA. Spojneci USA podporují setrvání v dohodě s Íránem.

9. Republikáni přijdou v midterm volbách o kontrolu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu

Někteří z Trumpových voličů pociťují zklamání z toho, že mnohé z předvolebních slibů zatím nedošlo naplnění. Množí se prý i negativní reakce na Trumpovy tweety.

10. Čína se rozhodne dočasně zpomalit svou ekonomiku

Čínský prezident Si Ťin-pching si nechal na říjnovém 19. sjezdu čínské komunistické strany rozšířit své pravomoci. Zaměří se na problémy čínského úvěrového trhu a rozhodne se firmám omezit čerpání úvěrů, což povede k dočasnému zpomalení čínské ekonomiky.

Některé z dalších předpovědí, o nichž si Wien myslí, že nejsou tak pravděpodobné anebo by neměly takový dopad jako desatero výše uvedných prognóz:

  • regulační orgány začnou omezovat obchodování bitcoinem;
  • vyšetřování možné tajné dohody s Ruskem v roce 2016 ve věci prezidentských voleb v USA neprokáže zapojení jakéhokoli člena Trumpovy rodiny do kauzy;
  • kybernetické útoky počítačových hackerů zesílí;
  • regulační orgány v Evropě a Spojených státech začnou vyšetřovat velké společnosti jako Amazon, Facebook či Alphabet pro nekonkurenční chování.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

USA: Inflace (y/y) dle CPI v listopadu v souladu s očekáváním na 2,2 %, jádrová inflace totožná

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Průmyslová výroba (EMU); CPI, zásoby ropy dle EIA (USA)

Ilustrativní obrázek

Hlasování Dolní sněmovny britského parlamentu o dohodě k brexitu dnes nečekejme

Ilustrativní obrázek

Evropský soudní dvůr vydal usnesení, že Velká Británie může odvolat Brexit

Ilustrativní obrázek

Komentář ČNB k listopadovým inflačním datůmČti více
Ilustrativní obrázek

Rudý závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Index DAX na závěr týdne o půl procenta oslabil

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson - 7,5 % po zprávě o přítomnosti azbestu v dětském prášku

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Německé akcie na počátku seance klesají o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy zakončily páteční seanci poklesem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.