Investiční bublina zvaná akciový trh

06:06 | Ne Ro | Diskuze

Kdy se stanou nafukující se ceny akcií bublinou, která přináší samé potíže? Možná, že právě teď jsou od ní vzdáleny už jen nějakých 10 %.

Foto: Public Domain

Jeremy Grantham, spoluzakladatel a hlavní investiční stratég bostonské společnosti Grantham Mayo van Otterloo (GMO), definuje podobnou bublinu jako bod, v němž cena akcií na trhu ve svém dlouhodobém průměru dosáhne pravidla dvou směrodatných odchylek či 2 sigma. Podle tohoto měřítka by se index S&P 500 dostal do oblasti bubliny překročením hodnoty 2400, tedy hodnoty přibližně o 10 % vyšší, než je ta jeho současná.

Při vyhodnocení, zdali se trh nedostal do oblasti bubliny, používají analytici z GMO dvě hlavní hodnoticí kritéria: Tobinovo Q (koeficient představuje poměr mezi tržní hodnotou společností na akciovém trhu a hodnotou jejich nákladů na reprodukci aktiv) a Shillerovo P/E (poměr cena/skutečný průměrný zisk za posledních 10 let). Analytici z GMO vyhodnocují, jak moc se trh dlouhodobým průměrům vzdálil, přičemž využívají i skutečná cenová data.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

 

Dlouhodobý průměr Shillerova P/E je 16,7. Směrodatná odchylka je 6,6, což znamená, že po většinu času se hodnoty měření nacházejí v okolí do 6,6 od průměru 16,7, a to v obou směrech. Jedna směrodatná odchylka od průměru 16,7 nás přivede k hodnotě 23,3 a dvě směrodatné odchylky nás přivedou k hodnotě 29,9. Právě teď je Shillerova hodnota na 27,3. Úroveň 29,9 by znamenala, že akciový trh v USA vstoupil do bubliny. Jinými slovy, tato situace by nastala, kdyby index  S&P 500  překročil hodnotu 2400.

Pro srovnání, bublina na trhu s nemovitostmi v roce 2008 znamenala 3,5sigma, neboli událost, co se nastane jednou za pět tisíc let. Pro ujasnění, 2 sigma je arbitrární definicí, nicméně pravdou je, že všech 34 případů dvou sigma pohybů, zkoumaných analytiky z GMO, se vrátilo ke svým středům. Negativisté budou tvrdit, že Shillerovo P/E strávilo mnoho času za posledních 25 let nad hodnotou 20, překonávající dlouhodobý průměr.

Zdroj: robertshiller.com

Společnosti v USA jsou ziskovější poté, co se USA odpoutala od ekonomiky založené na průmyslu. Časy a průměry s nimi se mění, to je samozřejmě pravda. Ale člověk by měl potíže toto sladit s principy kapitalismu, konkrétně, že zvýšený profit láká konkurenci, která pak vede k jeho snížení.

Další odmítavý postoj tvrdí, že úrokové sazby jsou nízké a tedy ceny akcií by měly být vyšší. Ale sazby byly nízké ve 40. letech také a Schillerovo P/E bylo tehdy taky nízké. Je také pravdou, že ceny akcií mohou překročit hranice Granthamovy definice bubliny. V roce 1929 hodnota kulminovala hodnota okolo 30, v roce 2000 bylo maximum 44. Naopak k odražení ode dna došlo v roce 2009 při hodnotě 13 a nic nenaznačuje, že by se to nemohlo opět stát. Ekonomika USA téměř stagnuje a politika centrální banky zřejmě vstoupila do oblasti bizarna.

 

Co by teď měli investoři dělat?

Nejvíce investorů si uškodí, pokud se šťourají v alokaci aktiv. A přeci, právě teď je vhodný čas na to rebalancovat portfolio a vhodným způsobem si ho přeuspořádat. Americký akciový trh zažil počínaje rokem 2009 masivní run a kdo nerebalancoval, může shledat, že má větší akciovou expozici než je s to ustát. Investoři by také měli mít na paměti, že od nynějška budou zisky pravděpodobně umírněnější. To ovšem neznamená, abychom všechno prodali. Znamená to jen více šetřit, abychom pokud možno pokryli budoucí útraty. Je nepravděpodobné, že trh následujících 10 či 20 let zažije masivnější vzestup, podobný tomu z let 80. či 90.

Z dlouhodobého hlediska plynou mnohé zisky právě z dividend, které se však pohybují velice nízko (okolo 2 %). A trhy by se musely opravdu velice pružně odrazit, aby byly schopny opět produkovat anualizovaný 10% zisk. To je však v tuto chvíli nepravděpodobné.

Mnoho finančních komentátorů považuje všechny řeči o možné bublině za nezodpovědné chování, podněcující investory k obavám a hrabivosti. Pravdou sice je, že by podobné řeči mohly přimět investory k určitým tahům na trhu, které by ve výjimečných případech mohly pro investora velice dobře dopadnout. Nicméně, očekávání realistické výše návratnosti je nezbytnou součástí finančního plánování každého investora, ať už se jedná o jednotlivce či o penzijní fond. A příprava na to, že by se případně mohlo něco pokazit, je zodpovědnější přístup, než chtít po investorech, aby předpokládali, že jim jejich akcie přinesou 10% anualizovaný zisk během následujících 10letého období.

 

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.