Investice VW ve výši 30bn EUR není dostatečná pro splnění emisních cílů EU

16:59 | E V | Diskuze

VW vyjádřil jisté nespokojení s novými emisními cíly EU, které byly odsouhlaseny během pondělní noci v Bruselu.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

VW se chystá investovat celkem 44bn EUR s tím, že 30bn EUR vyčlení pouze pro vývoj elektromobilů, ovšem podle společnosti tato částka nebude dostatečná pro splnění norem EU. K novým emisním normám se negativně postavila Evropská asociace výrobců automobilů, podle níž je jejich dosažení za současného technologického a socio-ekonomického stavu naprosto nemožné a jedná se především o rozhodnutí se silným politickým kontextem.

Koncern Volkswagen uvedl, že bude velmi těžké naplnit nové emisní cíle Evropské unie. VW se nechal slyšet, že investice ve výši 30bn EUR určené na vývoj a uvedení nových elektrických automobilů v dalších pěti letech nebude dostatečná.

Audi, Porsche a další značky uvedly, že bude nutné zrychlit posun k elektrickým automobilům a je možné, že pro splnění emisních cílů, které byly odsouhlaseny v Bruselu během pondělní noci, bude nutné ukončit výrobu některých současných modelů se spalovacími motory.

Nové regulace požadují, aby nová auta prodávaná v roce 2030 vypouštěly průměrně o 37,5 % méně CO2 ve srovnání s rokem 2021.

Volkswagen v současné době plánuje navyšovat prodej elektrických automobilů o 3 miliony ročně až do roku 2025, anebo navýšit globální prodej o 25 %. Z důvodu nových pravidel bude nezbytné, aby elektrické automobily tvořily 40 % evropských prodejů do roku 2030, což je více ambiciózní plán než ten, který byl doposud plánován, uvedl Herbert Diess – výkonný ředitel Volkswagenu.

Mluvčí VW prohlásil, že nejmenší automobil VW (Volkswagen UP! hatchback), možná bude nutné vyřadit z prodeje, protože není žádný ekonomicky efektivní způsob, jak redukovat CO2 na hodnotu menší než 95 gramů za kilometr.

Evropská asociace výrobců automobilů uvedla, že redukce CO2 o 37,5 % může znít uvěřitelně, ale je zcela nerealistická z pozice, ve které se dnešní automobilový průmysl nachází. Asociace ACEA s cílem EU ostře nesouhlasí a má za to, že tento cíl pro rok 2030 pochází z čistě politických motivů, aniž by se při rozhodování bral v úvahu současný technologický a socio-ekonomický stav.

VW prohlásil, že se chystá investovat 44bn EUR během první poloviny následující dekády do technologii na elektrická, autonomní a sdílená vozidla. 30bn EUR bude vyčleněno pro elektromobily.

Akcie Volkswagenu připsaly 1,9 %. Akcie BMW a Daimler také posílily.

Zdroj: The Financial Times

Zdroj:Tomáš Novák Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji emisí v energetice

Ilustrativní obrázek

Ford říká, že do konce roku 2022 by měl podíl elektrovozů na jeho dodávkách do Evropy dosáhnout 55 %

Ilustrativní obrázek

Renault se chystá spolupracovat na elektromobilitě s čínskou společností JMEV

Ilustrativní obrázek

Thyssenkrupp hodlá do roku 2030 snížit emise CO2 o 30 %, do roku 2050 být uhlíkově neutrální

Ilustrativní obrázek

Ford testuje třetí generaci autonomního modelu Fusion v oblasti svého domovního Detroitu

Ilustrativní obrázek

Dodávky vozů Škoda meziročně poklesly o 10,5 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.