Investice v roce 2018 podle investiční legendy Jacka Boglea

13:07 | wa pe | Diskuze

Zakladatel největšího a nejstaršího pasivního fondu na světě Vanguard, John C. Bogle se prostřednictvím stanice CNBC podělil o svá očekávání vývoje trhů v roce 2018 a dále.

Foto: Public Domain

Ani ve svých osmaosmdesáti letech se někdejší výkonný ředitel Vanguard nevzdal aktivního života. Kromě bohaté publikační činnosti zasedá například v Radě pro mezinárodní vztahy či se věnuje iniciativám v oblasti účetních praktik veřejných společností. Nezanedbává ovšem ani svět investic a ekonomiky, který stále pozorně sleduje. V nedávném rozhovoru pro televizi CNBC se podělil o svá očekávání dalšího vývoje trhů v příštím roce a dále.

Bogle se domnívá, že i přes zvyšující se tempo globálního ekonomického růstu, jsou investice na trhu v USA bezpečnější. Ten podle něj představuje proxy pro mezinárodní trhy a to především díky inovativnosti a globálnímu dosahu korporací z USA. Upozorňuje, že z dlouhodobého hlediska investice mimo USA nezaručují vyšší výnosy. To potvrzují i statistiky výzkumné společnosti Morningstar, podle které 10letý průměrný výnos indexu S&P 500 činí 8,04 %, kdežto u rozvojových trhů na MSCI EM je to 1,73 % a konečně na MSCI EAFE 2,01 %. Zcela jiný obrázek ovšem dostaneme, pokud se podíváme na výnosy těchto tří indexů od počátku roku, zatímco S&P 500 posiluje o 17,45 %, MSCI EM připisuje 33,17 % a MSCI EAFE 21,48 %. Pro mnohé analytiky to znamená, že vstupujeme do fáze, kdy výnosy amerických aktiv se budou vykazovat relativně nižší výkonností. Opírají se přitom o vysoké valuace na americkém akciovém trhu, kdy P/E poměr na S&P 500 nyní dosahuje hodnoty 24.

Bogle varuje investory, že v dalších deseti letech si budou muset zvyknout na relativně nižší výnosy než dosud. Zatímco v minulých desetiletích americké akcie průměrně přinášely 10% výnos, do budoucna Bogle počítá přibližně se 4 % a to bez započtení poplatků. Ve svých výpočtech se opírá o stávající průměrný dividendový výnos 2 %, který je hluboko pod svým dlouhodobým průměrem 4,4 %. Průměrný růst zisků přiměřený současné ekonomické kondici očekává kolem 4 %.  Aktuálně vysoká valuace akcií (P/E poměr na hodnotě 24) podle něj poklesne ke konci tohoto desetiletí na úroveň 20 či níže. Takováto revaluace by omezila průměrný výnos trhu na 2 %, který s připočtením dividend dosáhne v průměru 4 %.

V případě dluhopisových portfolií slavný investor očekává v příštích deseti letech přibližně 3,1% výnos. Ve svých výpočtech vychází z portfolia tvořeného z 50 % 10letými státními dluhopisy USA a z 50 % dlouhodobými korporátními dluhopisy v investičním pásmu (výnos 3,9 %).

Dále se Bogle domnívá, že nižší výnosy těžce dolehnou na finanční společnosti na Wall Street. Především aktivně řízené fondy budou čím dál hůře přesvědčovat své klienty, že vysoké poplatky za správu mají své opodstatnění. Bogle jako zakladatel Vanguard přirozeně straní pasivním indexovým fondům, které dnes spravují 41 % všech aktiv na americkém akciovém trhu. Nižší výnosy podle jeho názoru povedou k tomu, že si rostoucí počet lidí uvědomí, jak velkou část hodnoty vytvářené korporacemi si pro sebe ukrajují investiční firmy ve formě až 2% poplatků.  

V krátkosti se investiční legenda dotkla také fenoménu posledních let takzvaného impaktového či jinak známého jako udržitelného, zodpovědného investování. To spočívá v investicích pouze do těch společností, které berou ve svých aktivitách ohled na dopady společnost a životní prostředí. Za poslední dekádu fondy zaměřené na impaktové investice přitáhly 70 miliard USD. Svá impaktová portfolia spravují i takové společnosti jako BlackRock či Goldman Sachs. Bogle je přesvědčen, že se jedná o drahé aktivně řízené fondy, které vyžadují od svých manažerů časové náročnou analýzu.  „Nemyslím si, že impaktové investování je efektivní.“ Akcie přecházejí od investora k investorovi, aniž by si toho byla společnost vědoma. „Pro spotřebitele je mnohem efektivnější přestat kupovat produkty těch společností (u kterých chce dosáhnout změny),“ uvedl Bogle.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.