Investice do komodit: Kakao

11:13 | wa pe | Diskuze

Na kterých burzách je možné obchodovat futures na kakao, co ovlivňuje jeho cenu na světových trzích a kdo jsou dnes největší hráči na trhu s čokoládou?

Ilustrační foto
Foto: Public Domain

Z hořkého nápoje původně určeného pouze pro úzký okruh lidí na královském dvoře mayské civilizace se vyvinul mezinárodně významný obchodní artikl. Pěstováním, zpracováním, obchodem a nakonec spotřebou kakaa se dnes zabývají miliony lidí na planetě. Zatímco největší část světové produkce se odehrává v Západní Africe, zpracování kakaa stále vévodí Nizozemí.

 

Futures na kakao

Stejně jako jiné komodity, i kakao má svůj ticker, cenu kontraktu a pro obchodování s ním musíte mít podle nároků Vašeho brokera k dispozici určité množství vlastního kapitálu (margin). Futures na kakao se dají obchodovat jak na Intercontinental Exchange (ICE), tak na NYSE a evropské burze Euronext. 

V případě, že budete chtít kupovat či prodávat futures kontrakty na kakao, často se setkáte s tímto zápisem.

CC8K @ 1363


Ten znamená: kakao (Cocoa, CC) rok 2008 (8), květen (K) za cenu 1 363 USD za metrickou tunu (1363).  Značky jednotlivých měsíců používaných při obchodování s futures naleznete zde.

V závislosti na kótované ceně, hodnota komoditních futures je založena na současné tržní ceně komodity vynásobené vlastní hodnotou kontraktu.  V tomto případě se hodnota termínovaného kontraktu na kakao rovná 10 metrickým tunám krát naše hypotetická cena 1 363 USD: 1,363 USD x 10 metrických tun

V rámci komodit se setkáte s pojmem marže (margin), kterou je třeba mít na svém obchodním účtu pro obchodování s futures. Označuje vlastní kapitál, který po obchodníkovi požaduje broker pro držení obchodních pozic. Do doby uzavření pozice je margin, tedy určitá částka na obchodníkově účtu zablokována pro potřeby vyrovnání případných závazků. Výše této marže závisí na především na aktuální volatilitě trhu a hodnotě uzavíraných kontraktů. V našem příkladu by obchodník na Intercontinental Exchange (ICE) potřeboval držet na účtu margin ve výši 19,5 % hodnoty kontraktu, tedy 2 660 USD.

Výpočet změny v ceně kontraktu

Každá změna ceny kakaa se promítne do hodnoty uzavřeného termínovaného kontraktu. V případě kakaa se pohyb o 1 USD rovná změně hodnoty future kontraktu o 10 USD. V případě futures na kakao obchodovaných na ICE si spočteme rozdíl mezi cenou v době nákupu kontraktu a cenou v době prodeje kontraktu a vynásobíme výsledek desíti. Například, pokud se cena zvýšila z 1 363 USD na 1 400 USD, vynásobíme rozdíl deseti a výsledek, tedy 370 USD představuje změnu hodnoty kontraktu.

 

-

Prodej

Nákup

Celková cena

Cena kontraktu na kakao (pohyb o 1 USD = 10 USD)

1 363 USD

1 400 USD

37 USD nebo 370 USD

 

Pěstování kakaa

Kakaovník je stále zelený strom dorůstající do výšky 5 až 8 metrů. Pro svůj růst potřebuje specifické klimatické podmínky, setkáme se tak s ním pouze v regionech v rozpětí 20 stupňů severně a jižně od rovníku. Kromě Střední Ameriky a Jižní Ameriky, odkud kakaovník pochází, se s ním dnes setkáme především v Západní Africe, která se v minulém roce podílela na světové produkci kakaových bobů z 65 %.

Kakaovníky můžeme rozdělit na dva základní typy a to Criollo a Forastero.  Varianta Criollo je výrazně citlivější na změny počasí, jehož výkyvy mohou v některých letech výrazně zredukovat úrodu. Odrůda Criollo je také choulostivá na různé choroby a škůdce, v průměru se tak vyznačuje nižšími výnosy, její chuť je však všeobecně považována za rafinovanější a ušlechtilejší. Na celkové produkci čokolády se Criollo podílí přibližně jen 10 %. Ve snaze zachovat chuťové vlastnosti Criollo a současně těžit z odolnosti odrůdy Forastero došlo k jejich zkřížení a vzniku varianty Trinitario původem z Trinidadu. Ta se dnes na celkové produkci podílí také přibližně 10 %.

U všech těchto tří nejčastěji pěstovaných typů zůstává produkční cyklus stejný.  Kakaovník (Theobroma cacao) roste přibližně pět let předtím, než poprvé přinese plody v podobě asi dvaceti kakaových lusků. Udává se, že čtyřicet těchto lusků obsahuje přibližně jeden kilogram kakaa, průměrný strom tak vyprodukuje něco málo přes půl kilogramu kakaového prášku ročně. Setkat se ovšem můžeme také s odhady, které průměrnou produkci kakaa z jednoho stromu uvádějí i kolem 2 kilogramů ročně v závislosti na odrůdě. Největšími producenty jsou konkrétně pobřeží slonoviny, Ghana a Indonésie, které pokrývají až 70 % světové poptávky. Většina této produkce se odehrává na malých farmách.

Faktory ovlivňující cenu kakaa

O opylování kakaovníků se nestarají, tak jak jsme zvyklí, včely či motýli, ale pakomárci či jiný létající hmyz.  Změny v globálním klimatu či používání pesticidů v posledních desetiletích výrazně ohrožují populaci včel a podobně negativní vliv se dá očekávat i u pakomárců či muchniček.

Produkce kakaa celosvětově roste, zatímco v sezóně 1983-1984 činila 1,5 milionu tun, o dvacet let později v sezóně 2003-2004 byla produkce přibližně dvojnásobná. Hlavní zásluhu má na tomto vývoji nikoli efektivita zemědělské produkce ale extenzivní pěstování s využitím velkého množství ploch. Investoři si musí být vědomi také faktu, že většina kakaa se dnes pěstuje v politicky nestabilních regionech Západní Afriky a Indonésie, tento faktor tak má na cenu kakaa výrazný, mnohdy rozhodující vliv.

Kakaovník potřebuje pro správný růst teplotu v rozmezí 21-32 stupňů Celsia, přičemž už pokles k 15 stupňům může přivodit jeho uhynutí.  Kromě teplot jsou kakaovníky také velmi choulostivé na roční srážky, které by neměly přesáhnout 2000 milimetrů. Z výše uvedeného tak vyplývá, že produkce kakaa je neobyčejně zranitelná z hlediska dalšího vývoje globálního oteplování.

Nynější světová produkce je v rukou pouze několika málo společností, především pak Barry Callebaut, Cargill a Archer Daniels Midland Company (NYSE:ADM). Producenti cukrovinek jako Mars či Cadbury a menší čokoládovny jsou prakticky zcela závislé na těchto třech hlavních producentech.

Byznys s čokoládou nemá bohužel jen svou sladkou stránku, před deseti lety Mezinárodní organizace práce (ILO) zveřejnila alarmující zprávu, podle které je na kakaových farmách na Pobřeží slonoviny ve velkém měřítku zneužívána dětská práce. Podle této zprávy pracovalo na kakaových plantážích v zemi v takřka otrockých podmínkách až 200 000 dětí, přičemž část z nich lze definovat jako oběti obchodu s lidmi.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.